تهران، فرمانیه، بلوار اندرزگو، مرکز خرید سانا، واحد ۴۰۱ اداری

لوگو دکتر جهانگیر قربانی
1/5 - (1 امتیاز)

متخصص گوش و حلق و بینی

1/5 - (1 امتیاز)

متخصص گوش و حلق و بینی مهم ترین تخصص دستیاری پزشکی می باشد که با تنفس انسان و راه هوایی انسان ها ارتباط نزدیکی دارد. امروزه هم در ایران و هم در کشور اروپایی و آمریکا تعداد زیادی از پزشکان با آزمون ورودی رزیدنتی یا دستیار پزشکی درخواست ورود به تخصص گوش و حلق و بینی یا رزیدنتی را دارند.

ارتباطات راه هوایی و بویایی ، چشایی و زیبایی و شنوایی را متخصص گوش و حلق و بینی سالیان سال با تحصیل در دانشگاه و سپس طبابت فرار می گیرد. بهتر است بدانید که ضایعات حنجره و پولیپ های بینی و تومورهای سرو گردن را متخصص گوش و حلق وبینی تشخیص و درمان می نماید.

یکی از موارد دیگری که بهتر است بدانید این است که متخصص گوش و حلق وبینی با شرکت در آزمون ورود تخصص دستیاری گوش و حلق وبینی به ترتیب وارد مراحل تخصص و فوق تخصص می شود که از لوکس ترین تخصص های پزشکی می باشد.

گرایش های متخصص گوش و حلق و بینی

1-راینولوژی

این تخصص به بخش جراحی بینی و سینوس های صورت و اندوسکوپی تقسیم بندی می شود :

2- اتولوژی

این بخش شامل جراحی گوش و تعادل می باشد

3-لارنگولوژی

این بخش شامل ضایعات مخاطی حنجره و جراحی حنجره می شود

4-جراحی سرو گردن

این بخش شامل تورمورهای سر و گردن می شود

5-اطفال

این بخش شامل بیماری های گوش حلق وبینی کودکان می باشد

6-جراحی پلاستیک صورت

این بخش شامل جراحی زیبایی صورت و جراحی پلاستیک صورت می شود

7-ایمونولوژی و آلرژی

این بخش شامل مسایل آلرژیک می شود و آلرژی های سرو گردن در این بخش مورد بررسی قرار می گیرد

متاسفانه به غیر از رشته متخصص گوش و حلق وبینی برخی از پزشکان که در رشته دندانپزشکی و بیشتر در زمینه فک فعالیت داشته اند وارد تخصص فوق تخصص بینی شده اند و عوارض زیادی را در زمینه جراحی ایجاد کرده اند

دکتر قربانی توصیه می کند حتما اشخاص قبل از انجام جراحی بینی در این خصوص اطلاعات زیادی را کسب نمایند سپس به انجام جراحی بپردازند.

بهتر است بدانید در زمینه متخصص گوش و حلق و بینی بحث تومورهای حنجره و سروگردن به علاوه سرطان ها گردن بسیار مهم می باشند و بخشی از جراحی های یک جراح گوش حلق وبینی هستند .

یک انقلاب عظیم در بخش درمان پولیپ بینی و درمان سینوزیت جراحی اندوسکوپ ایجاد نموده است، در سال 1978 نابغه جراحی گوش و حلق وبینی کلینگر جراحی اندوسکوپ را انجام داد و سبب ایجاد تغییرات عظیمی در علم پزشکی شد.

با گذشت زمان آندوسکوپی تکمیل شد و در زمینه های مختلف به خصوص زمینه پولیپوز بینی تغییرات لازم انجام و تکمیل شد، به گونه ای که به آسانی می توان با این جراحی مشکلات رابرطرف نمود. درجراحی اتولوژی می توان به درمان عفونت های گوش پرداخت و این بیماری ها را درمان نمود.

لارنگولوژی بیماری های مختلفی نظیر مخاطات حنجره و بیماری های حاصل از ندول حنجره و پولیپ را درمان می کند، و در این زمینه انقلاب عظیمی را ایجاد کرده است. حساس ترین شاخه گوش و حلق و بینی مربوط به جراحان زیبای صورت می باشد که شامل جراحی بینی می باشد.

دکتر قربانی یکی از با سابقه ترین متخصصین گوش و حلق و بینی است که در زمینه های مختلف نظیر درمان خرخر ، درمان سرطان حنجره و درمان سرطان گوش و … بسیار موفق عمل کرده است.

یکی از مواردی که پزشکان باید مد نظر داشته باشند این است که متخصص گوش وحلق وبینی یکی از حساس ترین شاخه ها است که باید در زمان جراحی حساسیت ویژه ای را به خرج دهد زیرا حتی با یکی میلی متر اشتباه ممکن است عمل زیبایی شخص تحت تاثیر قرار گیرد و نارضایتی شخص را به همراه داشته باشد ، حساسیت ،آلرژی و درمان پولیپ بینی و جراحی بینی به علت های مختلفی انجام می شود که دکتر قربانی متخصص گوش و حلق وبینی با دقت ویژه ای به انجام این جراحی ها و درمان ها می پردازد به گونه ای که بیماران ایشان پس از عمل نهایت رضایت را از جراحی دارند

یکی از موارد مهمی که باید در نظر گرفت در زمان جراحی نهایت رضایت بیمار پس از عمل است که بیماران دکتر قربانی متخصص گوش و حلق وبینی نه تنها رضایت پس از عمل را دارند بلکه به سایر بستگان ایشان را برای جراحی معرفی می نمایند.

دکتر قربانی در زمینه درمان سرطان ها نیز بسیار موفق عمل کرده اند زیرا تکنیک های روز دنیا را ایشان به کار می گیرند که شخص سریع تر به درمان برسد.

درمان سرطان حنجره و درمان سرطان گوش را دکتر قربانی متخصص گوش و حلق وبینی انجام می دهند.

یکی از نکاتی که دکتر قربانی توصیه می کند شخص حتما در آن دقت لازم را به خرج دهد ، کسب اطلاعات کافی در خصوص جراح خود می باشد و با بررسی نمونه کارها و میزان رضایت بیماران آن جراح به آرامش به انجام جراحی بپردازد

هم چنین شما عزیزان با مراجعه به مطب متخصص گوش و حلق وبینی می توانید از میزان رضایت بیماران آن جراح آگاه شوید و در خصوص نکات جراحی و نحوه جراحی اطلاعات کسب نمایید مهم ترین موضوعی که هر شخص باید در نظر بگیرد این است که مراقبت های پس ازجراحی را به درستی انجام دهد تا نتایج جراحی به خوبی حاصل شود و درمان شخص پس ازجراحی تسریع یابد .

شما بهتر است قبل از هر جراحی نکات قبل از جراحی و نکات پس از جراحی را بررسی نمایید و اطلاعات کافی در این زمینه کسب نمایید تا یک جراحی موفق را با توجه به نکات و رعایت مراقبت های قبل و بعد ازجراحی داشته باشید.

بیماری های مرتبط با متخصص گوش و حلق و بینی

آسم شایع ترین بیماری مزمن بچه ها

آسم شایعترین بیماری مزمن بچه ها و یکی از موارد مهم بستری آنان در اورژانس و بیمارستان است و اولین علت غیبت کودکان از مدرسه می باشد .آسم یک بیماری حساسیتی است که مجاری هوایی را درگیر می کند وقتی واکنش های حساسیتی اتفاق می افتد برونش ها منقبض و تنگ شده توسط ترشحات مخاطی مسدود می شوند این پدیده ، تنفس را دچار مشکل می کند.

حمله آسم می تواند برای یک کودک بسیار ترسناک باشد زیرا احساس خفگی که در جریان حمله آسم اتفاق می افتد می توانند سبب وحشت شود و این مسئله تنفس را مشکل تر می سازد . عامل ایجاد حساسیت می تواند گرده گل یا گرد و غبار باشد .فشار های روانی و عاطفی و ورزش نیز می توانند سبب بروز حمله شوند.

آسم معمولاً زیر دو سالگی دیده نمی شود .این بیماری تمایل به تکرار شدن در نسل های بعد و افراد خانواده را دارد و متاسفانه اغلب همراه با سایر اختلالات حساسیتی مانند اگزما و تب یونجه است. به هر حال با بزرگ تر شدن کودک بیماری وی تخفیف می یابد.

در بسیاری از کودکان زیر یک سال خس خس سینه به علت برونشیت است که سبب التهاب مجاری هوایی کوچک می شوند و مجاری هوایی آنها عریض تر می گردد ، خس خس سینه عفونت است نه حساسیت.

هر چند حملات آسم ترسناک و نگران کننده هستند اما با درمان و توصیه های پزشکی رفع شده و عارضه ای برجا نمی گذارند.

علائم احتمالی

  • تنفس مشکل
  • احساس خفگی
  • خس خس سینه
  • سرفه طولانی مدت
  • کبود شدن لبها
  • در صورت بروز حمله آسم سریعاً با پزشک خود تماس بگیرید.
  • اگر حمله هنگامی اتفاق بیافتد که کودک در رختخواب است او را بلند کرده و زیر سرش را با چند بالش بالا بیاورید . می توانید کودک را روی یک صندلی نشانده و از جلو او را به لبه میز تکیه بدهید این کار به کودک کمک می کند تا عمل بازدم را راحت تر انجام دهد .
  • سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید زیرا اضطراب شما تنها وضعیت کودک را بدتر می کند.

 

دکتر جهانگیر قربانی

جراح و متخصص گوش و حلق و بینی (فلوشیپ رینولوژی)
جراحی بینی، سینوس وقاعده جمجمه‫

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *