لوزه سوم

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

لوزه سوم

آیا می دانید لوزه سوم چیست ؟ آیا از علائم لوزم سوم آگاهی دارید ؟

با ما همراه باشید تا در این بخش بیشتر با لوزه سوم و راه های تشخیص آن آشنا شوید .

لوزه چیست ؟

لوزه دو عدد غده در دو طرف گلو می باشد که به عنوان یک سد دفاعی ، مانع ورود میکروب ها به بدن می شود . لوزه ها بافت های  لنفاوی محسوب می شوند که در انتهای حلق و بالای گلو و پشت بینی قرار دارند . لوزه ها از بدو تولد وجود دارند و در قیاس با گلوی کودک کمی بزرگتر از حدطبیعی هستند.

لوزه سوم

عملکرد لوزه

لوزه ها یک زنگ خطر برای بدن می باشند  زیرا هر مشکلی که در بدن رخ دهد و یا بدن عفونتی داشته باشد  سریعا از خود واکنش نشان می دهند.َ لوزه ها در هر شرایطی مثل سرماخوردگی  و ایجاد عفونت به شدت متورم شده و همچنین تنفس را دچار مشکل می کند.

لوزه سوم

لوزه سوم نیز یک بافت لنفاوی دفاعی است که در منطقه حلق و پشت بینی قرار گرفته است و در وضعیت طبیعی به عنوان یک نیروی دفاعی بدن در منطقه حلق واقع شده است. لوزه سوم گاهی بدلیل عفونت های مکرر یا بزرگی انسدادی، مشکلاتی را برای کودک ایجاد می کند.

مشکلات لوزه سوم در کودک

با بزرگ شدن لوزه سوم در یک طفل شیر خوار تنفس دهانی پیدا می کند و امکان تنفس از راه بینی محدود می شود به این ترتیب با تنفس دهانی، کودک خرخر شبانه پیدا کرده و در صبح لبهایش خشک می شوند ودر بعضی مواقع بدلیل فشار لوزه سوم به منطقه حلق، کودک دچار مشکل شنوایی می شود و بدلیل اینکه گوش سنگین است نگاه کودک بصورت بهت زده می باشد. گاهی اوقات دلیل مشکلات شنوایی برای کودک فقط بزرگ بودن لوزه نیست و عفونت های مکرر در لوزه سوم می تواند یکی دیگر از عوامل کاهش شنوایی در کودک باشد.

بدلیل اینکه افت شنوایی بصورت تدریجی اتفاق می افتد و عفونت آن حاد نمی باشد لذا بعضی از خانواده ها در مورد این عفونت سهل انگاری می کنند به این ترتیب که عدم مراجعه به پزشک و عدم پیگیری مشکلات شنوایی کودک مزمن می شود وگاهی آنقدر طولانی می شود که درسنین ورود به مدرسه یا حتی مهد کودک ها  تشخیص داده می شود.

لوزه سوم تنها درکودکان وجود دارد؟

لوزه سوم در حالت طبیعی در زمان سن نوجوانی از بین می رود . این لوزه بدلیل اینکه یک جوانه لنفاوی می باشد و کوچک می شود تدریجا جذب می گردد ودر افراد بزرگسال مفهومی تحت عنوان لوزه سوم وجود ندارد.

جدی گرفتن موضوع لوزه سوم در کودکان

مشکلات شنوایی به دلیل اینکه مایعی پشت پرده گوش جمع می شود گاهی اوقات کم و گاهی زیاد می شود که باعث کاهش یا افزایش شنوایی در کودک می شود در این مواقع والدین احساس می کنند کودک بازیگوش و حواس پرتی دارد . اکیدا توصیه می شود که در صورت چنین مشکلاتی حتما بررسی شنوایی و بررسی وجود لوزه  سوم در کودکان انجام شود تا در صورت وجود مشکل سریعا برطرف گردد .

عوارض لوزه سوم

لازم است بدانید اگر کم شنوایی حاصل از لوزه سوم مستقر شود، ممکن است به صورت دائمی باقی بماند و منجر به مشکلات از این قبیل می شود:

 • مشکلات تکلمی
 • مشکلات رفتاری
 • اثر گذاری روی تُن صدای کودک
 • تاخیردرتکلم
 • تاخیر شروع کلام
 • اثرگذاری درهوش و ذکاوت کودک
جهت تماس با دکتر قربانی متخصص گوش و حلق و بینی می توانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.۰۲۱۸۸۶۷۳۱۸

راه های تشخیص لوزه سوم

 • تشخیص وجود لوزه سوم توسط پزشک با دیدن یک یا چند عکس ساده از کودک
 • بررسی شنوایی درکودک

لوزه سوم درکودکان

لوزه سوم در کودکان را چگونه درمان کنیم؟

داروی لوزه سوم چیست؟

سن عمل لوزه سوم در کودکان چقدر می باشد؟

در این مقاله به توضیح جامع و مفصل پیرامون لوزه سوم در کودکان پرداخته شده است. جهت کسب اطلاعات لازم بهتر است که این متن را تا انتها مطالعه نمایید. پس با ما همراه باشید.

لوزه سوم عارضه ی است که اغلب با تب و عفونت گلو و همچنین سرماخوردگی های مداوم رخ می دهد که در فصل زمستان و سرمای هوا شدت پیدا می کند. لوزه سوم بیشتر در کودکان رخ می دهد که خر خر شبانه و مسدود شدن مجاری تنفسی به خصوص در خواب را برای آنان به همراه دارد.

لوزه سوم در کودکان

انواع لوزه

لوزه از بافت ایمنی بدن است که عملکرد آن دراین است که افراد به خصوص خردسالان را در برابر بیماری ها حفظ می نماید. هر چه افراد بزرگ شوند، لوزه کوچک می شود و به مرور قابل دیدن نخواهد بود. اما به طور کلی لوزه به دو گونه است که عبارتند از :

لوزه کامی و معمولی: این لوزه در انتهای حلق قرار دارد و به راحتی می توان آن را مشاهده کرد.

لوره سوم: لوزه ادنوئید یا لوزه سوم توسط متخصص قابل رویت است و با معاینه معمولی قابل مشاهده نمی باشد.

شایان ذکر است که بگوییم لوزه سوم ممکن است در بزرگسالان نیز رخ دهد که باید فورا درمان با جراحی را اعمال نمایند. چنانچه لوزه در افراد علی الخصوص  کودکان  دیر درمان گیرد، باعث بزرگی لوزه می شود و در گوش میانی مایعی تجمع پیدا می کند که باعث از دست دادن شنوایی، منگی و گیجی فرد می گردد، رخداد این عارضه به دلیل نرسیدن اکسیژن کافی به مغز است که روی حافظه و یادگیری تاثیر منفی می گذارد.

علائم لوزه سوم در کودکان

 • سینوزیت های مکرر
 • ترشحات از بینی
 • انسداد بینی
 • آلرژی مزمن
 • خرخر کردن های شبانه
 • عفونت گوش میانی
 • گرفتگی بینی
 • عفونت های سینوسی
 • تو دماغی صحبت کردن
 • اختلال و ناهنجاری در گوش
 • التهاب

درمان لوزه سوم در کودکان

در وهله ی اول والدین باید گلوی کودک را مرتبا بررسی کنند و در صورت مشاهده بزرگی جسمی در زیر گلو و غیر طبیعی بودن آن، حتما به یک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنند. پزشک  بعد از بررسی با آندوسکوپی در صورتی جراحی را برای کودک تجویز می کند که لوزه بیش از اندازه بزرگ شده باشد و اختلال در راههای تنفسی کودک ایجاد نموده باشد. بهترین زمان برای عمل لوزه سوم در کودکان، زیر هفت سال و قبل از رفتن به مدرسه می باشد. اگرلوزه برداشته نشود، بعد ها روی فک دندان تاثیر سوء می گذارد.

در صورتی که کودک دارای لوزه کامی و یا معمولی باشد، می تواند با دارو درمانی آن را برطرف نماید، اما اگر لوزه دچار آبسه شود و مواد چرکی ترشح کند، جراحی الزامی بوده و باید تحت مراقبت قرار گیرد.

توصیه می نماییم که بعد از جراحی لوزه سوم حتما باید مراقبت ها و نکات بعد از عمل طبق دستور متخصص گوش و حلق و بینی اعمال شود، تا کودک دوره نقاهت کوتاه مدتی داشته باشد.

نتیجه گیری

با توجه به حساسیت های مود در بیماری های کودکات و محدودیت های درمانی برای آن ها سعی شود در صورت مشاهده هر نوع علائمی ، خیلی زود به جراح گوش و حلق و بینی مراجعه شود .

پاسخ

Call Now Buttonتماس سریع با دکتر قربانی