لوگو دکتر جهانگیر قربانی
Search
Close this search box.
سرماخوردگی

سرما خوردگی

مورد بسیار جالبی باید در این جا اشاره کنم که متاسفانه برخی از افراد تصور می نمایند که سرما خوردگی از کودکان نمی تواند به بزرگان سرایت نماید ، حال آن که سرما خوردگی حاصل ویروسی است ،لذا محدودیت زمانی و مکانی و سنی برایش دخیل نبوده و در هر شرایطی این ویروس از بزرگسالان به کودکان و از خردسالان به بزرگتر ها می تواند سرایت نماید .

سرما خوردگی چیست ؟

نوعی بیماری حاصل از ویروس است که مبتلایان به آن از سیستم تنفسی در رنج هستند حدود 200 ویروس و حتی بیشتر از این شناخته شده اند که عامل اصلی سرماخوردگی هستند. از اینرو ارگانیزم بدن در برابر چنین ویروس های مختلف حالت مصونیت نیافته و هر زمان به دلایلی و به شرایط متنوعی آلوده شده و شخص را ناراحت می نماید .برخی از افراد به خاطر عدم رعایت برخی از جوانب احتیاط در فصول سرما و یا نزدیک به سرما خودشان را مدام در معرض سرما خوردگی قرار می دهند.البته برخی نیز با اینکه احتیاط می نمایند و خودشان را از گزند ویروس های سرما خوردگی محفوظ نگه می دارند ولی باز بیمار می شوند که دلیل آن ها آلودگیشان به ویروس های مسری دیگران می باشد.

چنین بیماری غالباً در بهار و پائیز و زمستان رخ می دهد .بسیاری از افراد بر حسب پندارها و یا ساده بودن بیماری چندان اهمیتی به سرما خوردگی نمی دهند و حتی از پرهیز غذایی و سایر موارد غافل می مانند ، حال آن که سرما خوردگی زمینه ساز بسیاری از آنژیها ، مننژیت ها ، ذات الریه ها ، ناراحتیهای عفونی داخل بدن و ارگانهای حساس می باشد.

ویروسهایی که سبب سرما خوردگی می شوند ، بلافاصله راههای تنفسی را آلوده می نمایند و مشکلات تنفسی به وجود می آورد و گلو و سینه را آلوده ساخته و سینوس ها را تحریک می نمایند و بدین ترتیب بدن را ضعیف ساخته و برای نفوذ سایر بیماری ها و میکروب ها آماده می سازد .از این رو توجه بیشتر و رفع ناراحتی حاصل از سرما خوردگی از اهم موضوعات احراز سلامتی است.

نشانه های بیماری سرما خوردگی

در سرما خوردگی پیش از همه گرفتگی بینی و ترشح آن مشاهده می شود .ناراحتی و حالت نیش زدگی در گلو در هنگام بلعیدن چیزی احساس می شود و یا چنین تصور می شود که لوزه ها متورم شده و در هنگام بلعیدن به هم سائیده می شوند.این گونه ناراحتی در یک هفته با دارو و استراحت برطرف می شود .

اما اگر با ویروس سرما خوردگی بدن ضعیف شود و سایر عوامل بیماری زا نیز بدن را تحت تاثیر قرار دهد آن زمان بیماری بزودی برطرف نشده و باید به پزشک مراجعه کرد.غالباً سرما خوردگی های معمولی بیش از سه روز رو به بهبودی می گذارند ، در غیر این صورت باید پزشک را از حال خود با خبر ساخت .با بروز سرما خوردگی تب ، بی حالی ، درد روی شانه ها و پاها و پشت و سردرد و گلو درد نیز متظاهر می شود.گاهی برونشیت نیز بوقوع می پیوندد.

درمان سرماخوردگی

درمان سرما خوردگی

همان طور که گفتیم دارویی وجود ندارد که بتواند ویروس ها را از بین ببرد .از این رو برای رفع سرما خوردگی بهتر است استراحت کرد و از داروهای مسکن و سرما خوردگی و غذای مناسب استفاده کرد تا سریع تر برطرف شود و بدن خود در برابر ویروس مقابله کرده و از بین ببرد.اتاق گرم و آفتاب گیر بهترین محل برای استراحت بیمار سرما خورده بر شمرده می شود.

در دوره مراقبت از سرما خورده باید توجه کرد که مصرف مایعات گرم و ویتامین دار و تامین کالری زیاد بدن از راه خوراک نیز می تواند در رفع سریع بیماری کمک کند .غذاهای گرم و نوشیدنی های گرم و شیرین بهترین وسایل برای رفع  ناراحتی هستند.

اگر در افراد و یا کودکان بزرگ تر ناراحتی گلو نیز وجود داشته باشد باید با آب نمک و یا محلول دهان شویه غرغره شود .برای رفع گرفتگی بینی از قطره های گرفتگی بینی و یا قلم ویکس میتوان استفاده کرد.

هوای اتاقی که بیمار در آن جا اقامت دارد اگر مرطوب و نمناک باشد که به وسیله بخار آب جوش حاصل می شود می تواند در رفع ناراحتیهای حلقوی و بینی مریض مفید واقع شود.باید توجه کنید که سرما و سردی برای سرما خوردگی خیلی زیانبار است و بر شدت بیماری می افزاید .لذا اتاق بیمار باید گرم باشد.

پیشگیری از سرما خوردگی

زمانی که کودک شما بیمار شد ، برای مصون ماندن دیگران او را به بیرون و یا به مهمانی نبرید تا مبادا سایرین آلوده شوند.اگر در خانه ای و یا فامیلی می دانید که فردی بیمار است از رفتن به آن جا خودداری کنید .اگر خودتان مریض هستید همیشه جلوی دهان و بینی خودتان را بگیرید و از مصرف وسایل افراد عادی بپرهیزید .

مصرف غذاها و میوه های حاوی ویتامین C می تواند بدن را در برابر ویروس های سرما خوردگی مصون نگه دارد .آب پرتغال ، لیمو ، نارنگی ، گوجه فرنگی دارای مقدار متنابهی از ویتامین C هستند.

بیشتر بخوانید:

عفونت دستگاه تنفس

تفاوت کرونا با سرماخوردگی و آنفولانزا

در سال های اخیر ویروس کرونا بسیار شیوع پیدا کرده است وعلائم آن بسیار شبیه به بیماری سرماخوردگی است. برخی از علائمی که ما در سرماخوردگی داریم عبارتند از تب ولرز، درد بدن، گلودرد، سردرد و سرفه.

سرماخوردگی معمولا خیلی راحت درمان می شود اما کرونا می تواند شرایط جدی تر و وخیم تری را برای بیمار ایجاد کند.در افرادی مسن و کسانی که بیماری زمینه ای دارند از جمله کسانی که به بیماری های ریوی، دیابت و قلبی عروقی دچار هستند کرونا بسیار خطرآفرین است.

خوشبختانه تولید واکسن توانسته تا حد خیلی زیادی این بیماری را کنترل کند اما همچنان در حال شیوع است. علائمی که برای آنفولانزا و یا سرماخوردگی به آن اشاره کردیم برای کرونا هم وجود دارند.

کرونا می تواند علائمی مانند تنگی نفس و کوفتگی بدن را بوجود آورد و یا باعث از بین بردن حس بویایی و چشایی شود.معمولا احتقان سینوس ها و علائمی مانند آب ریزش بینی در افرادی که به کرونا دچار شده اند وجود ندارد.

اما بعضی از انواع کرونا نیز می توانند علائمی مانند آب ریزش و گرفتگی بینی، حالت تهوع و استفراغ را ایجاد کنند.علائم سرماخوردگی خیلی شدید نیستند و معمولا بعد از یک هفته به طور کامل از بین می روند اما کرونا مدت زمان بیشتری فرد را درگیر می کند و می تواند عوارض ادامه داری داشته باشد.

متاسفانه کرونا در بسیاری از افراد که سیستم ایمنی ضعیف تری دارند باعث مرگ می شود.

تفاوت سرماخوردگی وآنفولانزا

علائم سرماخوردگی و آنفولانزا بسیار ضعیف تر از کروناست اما این دو بیماری هم با یکدیگر فرق دارند.یکی از تفاوتهای سرماخوردگی با آنفولانزا اینست که معمولا سرماخوردگی بدون تب و یا با تب خفیف همراه است اما آنفولانزا با تب شدید شروع می شود و به مدت زمان بیشتری برای بهبودی نیاز دارد.

معمولا در افرادی که بیماری های زمینه ای دارند و کودکانی که سیستم ایمنی آن ها ضعیف است احتمال ابتلا به آنفولانزا شدیدتر است.از علائم مهم سرماخوردگی می توان به آب ریزش بینی، عطسه و گرفتگی بینی اشاره کرد.

اما مهمترین علائم آنفولانزا بدن درد و سردرد است.از طرفی بیماری آنفولانزا به شدت واگیر دار است.

پیشنهاداتی برای درمان سریع سرماخوردگی

برای درمان سریع سرماخوردگی و آنفولانزا  علاوه بر استفاده از داروهای پزشک می توانید از روش های خانگی زیر استفاده کنید.

 • مصرف زینک و ویتامین c
 • ترکیب عسل و آب لیمو ترش
 • مصرف سیر به دلیل داشتن خاصیت ضد ویروس و باکتری
 • استراحت و خواب کافی و کم کردن استرس
 • گرم نگه داشتن بدن و بخور آب داغ
 • اجتناب از مصرف سیگار
 • استفاده از مایعات کافی
 • استفاده از مسکن های بدون نسخه مانند ایبوپروفن برای تسکین  درد
 • مصرف سوپ گرم
 • استفاده از داروهای گیاهی مانند دمنوش زنجبیل، دارچین، پونه، آویشن،
 • غرغره آب نمک
 • استفاده از آب مرکبات

سرماخوردگی در کودکان

سرما خوردگی در کودکان علاوه بر موارد گفته شده می تواند باعث ایجاد علائمی مانند اسهال شود .

درمان سرماخوردگی در نوزادان

به طور معمول نوزادان در شش ماه اول تولد نسبت به سرماخوردگی مصون تر هستند اما بعد از شش ماهگی ممکن است در معرض خطر بیشتری باشند. ممکن است والدین از سرماخوردگی کودکشان نگران زیادی داشته باشند اما ابتلا به این بیماری می تواند سیستم ایمنی را در مقابله با ویروی مقاوم تر کند.

درمان سرماخوردگی در نوزادان نیاز به مراقبت بیشتری دارد و در صورتی که کودکتان کمتر از سه ماه داشته باشد باید در صورت سرماخوردگی به پزشک مراجعه شود. آبریزش بینی ممکن است اولین نشانه سرماخوردگی در نوزادان باشد. علائم دیگر سرماخوردگی در نوزادان می تواند تب باشد که نشان دهنده عفونت است.

ازدیگر علائم سرماخوردگی در نوزادان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عطسه و سرفه
 • قرمزی چشم
 • کم شدن اشتها
 • به وجود آمدن مشکل در به خواب رفتن
درمان سرماخوردگی در کودکان

درمان سرماخوردگی در نوزادان

 • استفاده از داروهای گیاهی
 • هیدراته نگه داشتن بدن کودک
 • پاک کردن مجاری بینی برای کمک به تنفس
 • استفاده از قطره های نمکی بینی برای کمک به گرفتگی بینی
 • استفاده از داروهای کاهنده تب
 • استفاده از رطوبت ساز برای کمک به تنفس کودک
 • فراهم کردن شرایط  برای استراحت کودک
 • حمام کردن کودک با حمام بخار و آب گرم
 • در صورت بدتر شدن علائم حتما به پزشک مراجعه کنید و از داروهای خانگی استفاده نکنید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط