لوگو دکتر جهانگیر قربانی
گرفتگی بینی

علت گرفتگی بینی و راه های درمان آن

آیا دچار گرفتگی بینی شده اید ؟

ایا می دانید دلیل گرفتگی بینی چیست ؟

در هنگام فعالیت خیلی مهم است که اکسیژن به راحتی به بدن و سلول ها برسد . وقتی مشکلی بروز پیدا می کند به این نکته پی می بریم که تنفس بدون وقفه در حال انجام است و حیات ما را تضمین می کند . با ما همراه باشید که تا گرفتگی بینی را بیشتر بشناسیم.

دسته بندی گرفتگی بینی

زمانی که متوجه نفس کشیدن خود شوید و آن را حس کنید ، می توان بر طبق آن گرفتگی بینی را تقسم بندی کرد زیرا در حالت طبیعی انسان تنفس می کند بدون اینکه متوجه شود .

دسته بندی بینی از این نشأت می گیرد که بینی را یک عضو فانکشنال در نظر بگیریم یعنی عملکردی است و فقط عضوی نیست که لوله ای دارد که مسیر عبور هوا باشد بلکه ما در این مسیر عبور هوا، یک دینامیک سیالات داریم که جریان هوا است و در این بین یک سری اجزا وجود دارد که به علت استفاده از هوای اتمسفر ، هوای ورودی ها را گرم و مرطوب می کند و ذرات معلق را می گیرد تا هوایی که به ریه می رسد ، هوای تمیز و گرم و قابل استنشاق بوده و پیامد خوبی داشته باشد .

گرفتگی بینیتاثیر گرفتگی بینی 

عملیات ریه برمی گردد به شروع عملیات از بینی ، یعنی مهم ترین ساختار بینی تنفس است . بویایی عمل دوم بینی می باشد به این علت همیشه در مسائل گرفتگی گفته می شود که اگر بینی دچار مشکل شود کم کم در حس بویایی مشکل ایجاد می شود و در صورت مشکل بویایی ، حس چشایی دچاد مشکل می شود . این دلایل باعث اهمیت بسیار عملکرد بینی می باشد برای مثال در بسیاری از موارد فرد سرما می خورد و اظهار می کند که مزه غذا را متوجه نمی شود که این امر ادامه داستان بویایی و چشایی ذکر می شود .

ساختار بینی

بینی دو ساختار کلی دارد . مورد اول ساختار اسکلت بینی که شامل غضروف و استخوان هایی هستند که داخل بینی قرار دارند و فرم بینی را می سازند.

و دیگری مخاط مفروش کننده بینی است که این مخاط پیدمکو سینوسی هستند که داخل سینوس ها نیز کشیده شده است . پیدمکو سینوس ها که هم در مخاط سینوس و هم در بینی است ، جزو اجزایی هستند که هم توسط سلول های گابریل ها ، ترشح ایجاد می کنند و هم مژک هایی دارند که ذرات معلق در این ترشحات را می گیرند . این ترشحات پشت حلقی ، وارد معده می شود بدون اینکه فرد متوجه آن شود . در نتیجه یک سیستم تسویه کننده و مرطوب کننده است .

دلایل گرفتگی بینی

بینی به هر طریقی  ممکن است دچار گرفتگی شود ، یکی از دلایل مهم گرفتگی بینی آلرژی است که در آن مخاط به علت آلرژی ترشح بیشتری ایجاد می کند و اگر این ترشحات بیش از اندازه باشد فرد دچار گرفتگی بینی می شود و اگر مزمن شود ، مخاط ضخیم می شود و این افزابش حجم بینی باعث گرفتگی بینی می شود .

اگر میزان آلرژی اضافه تر شود تبدیل به پولیپ بینی می شود . در واقع پولیپ ، تحریک مخاط تنفسی چه در داخل سینوس ها و چه در داخل بینی است و در اثر تحریکات بی از حد ، توده هایی ایجاد می شود که این توده ها هم فضای بینی را پر کرده و هم ترشح ایجاد می کند که متعاقبا گرفتگی و کاهش بویایی و چشایی اتفاق می افتد . این گفته ها گویای این است که که پولیپ از جنس مخاط است .

 

نتیجه گیری

با توجه به آنچه گفته شده گرفتگی بینی می تواند تنفس و فعالیت های حرکتی شما را کند کند . در نتیجه با مراجعه به موقع به متخصص گوش و حلق و بینی اقدامات لازم را انجام دهید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط