سرما خوردگی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

سرما خوردگی

مورد بسیار جالبی باید در این جا اشاره کنم که متاسفانه برخی از افراد تصور می نمایند که سرما خوردگی از کودکان نمی تواند به بزرگان سرایت نماید ، حال آن که سرما خوردگی حاصل ویروسی است ،لذا محدودیت زمانی و مکانی و سنی برایش دخیل نبوده و در هر شرایطی این ویروس از بزرگسالان به کودکان و از خردسالان به بزرگتر ها می تواند سرایت نماید .

جهت تماس با دکتر قربانی متخصص گوش و حلق و بینی می توانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.۰۲۱۸۸۶۷۳۱۸

سرما خوردگی چیست ؟

سرما خوردگی نوعی بیماری حاصل از ویروس بوده که مبتلایان به آن از سیستم تنفسی در رنج هستند حدود 200 ویروس و حتی بیشتر از این شناخته شده اند که عامل اصلی سرماخوردگی هستند .از اینرو ارگانیزم بدن در برابر چنین ویروس های مختلف حالت مصونیت نیافته و هر زمان به دلایلی و به شرایط متنوعی آلوده شده و شخص را ناراحت می نماید .برخی از افراد به خاطر عدم رعایت برخی از جوانب احتیاط در فصول سرما و یا نزدیک به سرما خودشان را مدام در معرض سرما خوردگی قرار می دهند.البته برخی نیز با اینکه احتیاط می نمایند و خودشان را از گزند ویروس های سرما خوردگی محفوظ نگه می دارند ولی باز بیمار می شوند که دلیل آن ها آلودگیشان به ویروس های مسری دیگران می باشد.

سرما خوردگی

سرما خوردگی

چنین بیماری غالباً در بهار و پائیز و زمستان رخ می دهد .بسیاری از افراد بر حسب پندارها و یا ساده بودن بیماری چندان اهمیتی به سرما خوردگی نمی دهند و حتی از پرهیز غذایی و سایر موارد غافل می مانند ، حال آن که سرما خوردگی زمینه ساز بسیاری از آنژیها ، مننژیت ها ، ذات الریه ها ، ناراحتیهای عفونی داخل بدن و ارگانهای حساس می باشد.

ویروسهایی که سبب سرما خوردگی می شوند ، بلافاصله راههای تنفسی را آلوده می نمایند و مشکلات تنفسی به وجود می آورد و گلو و سینه را آلوده ساخته و سینوس ها را تحریک می نمایند و بدین ترتیب بدن را ضعیف ساخته و برای نفوذ سایر بیماری ها و میکروب ها آماده می سازد .از این رو توجه بیشتر و رفع ناراحتی حاصل از سرما خوردگی از اهم موضوعات احراز سلامتی است.

نشانه های بیماری سرما خوردگی

در سرما خوردگی پیش از همه گرفتگی بینی و ترشح آن مشاهده می شود .ناراحتی و حالت نیش زدگی در گلو در هنگام بلعیدن چیزی احساس می شود و یا چنین تصور می شود که لوزه ها متورم شده و در هنگام بلعیدن به هم سائیده می شوند.این گونه ناراحتی در یک هفته با دارو و استراحت برطرف می شود .

اما اگر با ویروس سرما خوردگی بدن ضعیف شود و سایر عوامل بیماری زا نیز بدن را تحت تاثیر قرار دهد آن زمان بیماری بزودی برطرف نشده و باید به پزشک مراجعه کرد.غالباً سرما خوردگی های معمولی بیش از سه روز رو به بهبودی می گذارند ، در غیر این صورت باید پزشک را از حال خود با خبر ساخت .با بروز سرما خوردگی تب ، بی حالی ، درد روی شانه ها و پاها و پشت و سردرد و گلو درد نیز متظاهر می شود.گاهی برونشیت نیز بوقوع می پیوندد.

درمان سرما خوردگی

همان طور که گفتیم دارویی وجود ندارد که بتواند ویروس ها را از بین ببرد .از این رو برای رفع سرما خوردگی بهتر است استراحت کرد و از داروهای مسکن و سرما خوردگی و غذای مناسب استفاده کرد تا سریع تر برطرف شود و بدن خود در برابر ویروس مقابله کرده و از بین ببرد.اتاق گرم و آفتاب گیر بهترین محل برای استراحت بیمار سرما خورده بر شمرده می شود.

در دوره مراقبت از سرما خورده باید توجه کرد که مصرف مایعات گرم و ویتامین دار و تامین کالری زیاد بدن از راه خوراک نیز می تواند در رفع سریع بیماری کمک کند .غذاهای گرم و نوشیدنی های گرم و شیرین بهترین وسایل برای رفع  ناراحتی هستند.

اگر در افراد و یا کودکان بزرگ تر ناراحتی گلو نیز وجود داشته باشد باید با آب نمک و یا محلول دهان شویه غرغره شود .برای رفع گرفتگی بینی از قطره های گرفتگی بینی و یا قلم ویکس میتوان استفاده کرد.

هوای اتاقی که بیمار در آن جا اقامت دارد اگر مرطوب و نمناک باشد که به وسیله بخار آب جوش حاصل می شود می تواند در رفع ناراحتیهای حلقوی و بینی مریض مفید واقع شود.باید توجه کنید که سرما و سردی برای سرما خوردگی خیلی زیانبار است و بر شدت بیماری می افزاید .لذا اتاق بیمار باید گرم باشد.

مصونیت و پیشگیری از سرما خوردگی

زمانی که کودک شما بیمار شد ، برای مصون ماندن دیگران او را به بیرون و یا به مهمانی نبرید تا مبادا سایرین آلوده شوند.اگر در خانه ای و یا فامیلی می دانید که فردی بیمار است از رفتن به آن جا خودداری کنید .اگر خودتان مریض هستید همیشه جلوی دهان و بینی خودتان را بگیرید و از مصرف وسایل افراد عادی بپرهیزید .

مصرف غذاها و میوه های حاوی ویتامین C می تواند بدن را در برابر ویروس های سرما خوردگی مصون نگه دارد .آب پرتغال ، لیمو ، نارنگی ، گوجه فرنگی دارای مقدار متنابهی از ویتامین C هستند.

دیگر مقالات سایت دکتر قربانی متخصص گوش و حلق و بینی

پاسخ

پنج − پنج =

Call Now Buttonتماس سریع با دکتر قربانی