لوگو دکتر جهانگیر قربانی
Search
Close this search box.
علت خرخر کودکان

علت خرخرکردن کودکان در خواب و روش های درمان آن

علت خرخر کودکان چیست و چرا به وجود می آید؟ آیا خرخر برای کودکان مضر است؟ چگونه می شود این عارضه را درمان کرد؟ اگر شما هم فرزند کوچک داشته باشید شاید با مشکل خرخر کردن کودکان مواجه شده باشید، ممکن است ذهنتان با این سؤالات درگیر شود. در این بخش به علت خرخر درکودکان می پردازیم تا با بالابردن سطح آگاهی والدین ، زندگی همراه با آرامش را تجربه نمایید.

خر خر بینی کودکان

علت خرخر در کودکان

بیماری های ویروسی

بیماری های ویروسی در هر زمانی ممکن است گریبانگیر کودکان شود و نمی توان سن خاصی را برای شروع بیماری های ویروسی تعیین کرد. اما معمولا نوزادان تا 6 ماهگی نوعی آنتی بادی را از بدن مادر به همراه خود دارند که از آن ها محافظت می کند.

جراحی برای خرخر کردن

در اثر عفونت های ویروسی، تومور و یا یک بیماری خاص ممکن است لوزه ها بزرگ شود و در مسیر راه هوایی انسداد شدید ایجاد شود. در شرایطی که تنفس کودک مختل شود، بایستی به دنبال کنترل ودرمان بیماری بود. اگر نتوان با دارو بیماری را کنترل کرد، باعث ایجاد عارضه های خطرناک می شود حتی ممکن است مرگ به دنبال داشته باشد.

در این موارد متخصص گوش و حلق و بینی کودک را معاینه می کند و اگر بررسی ها نشان دهد که وضعیت کودک وخیم بوده، آنگاه جراحی انجام می شود. اگردر معاینه های اولیه اگر تشخیص داده شود که با دارو نمی توان بیماری را کنترل کرد در همان ابتدای راه، قبل از اینکه دوره بیماری به اتمام برسد، جراحی لوزه صورت می گیرد .

بیماری های مادرزادی

در مواردی به خاطر بیماری های اولیه مانند نقص ژنتیکی، ممکن است آناتومی بدن فرد با بقیه کودکان فرق کند و فرم فک کوچکتر باشد. این عامل باعث می شود که مجاری هوایی آن در قسمت بالایی تنگ تر شود وسبب بروز خرخر درکودکان شود.

ممکن است لوزه بیش از اندازه بزرگ نباشد، اما حجمی از آن قسمت را اشغال کرده است. پزشک متخصص برای اینکه این تنگی را برطرف کند، از اجزایی از بدن که مورد نیاز نیست، بهره می برد. از آنجایی که لوزه ها کارکرد خود را از 4 سالگی به بعد از دست می دهند، ترجیح داده می شود برای سلامتی کودک، این قسمت حذف شود تا مشکل خرخر کردن برطرف شود.

البته این درمان تنها برای کودکانی است که به علت مشکلات مادرزادی دچار تنگی مجرا هستند و نمی توانند به راحتی نفس بکشند .

اضافه وزن در خرخر کردن

درصد بسیاری از مشکلات خرخر کردن کودکان با جراحی برطرف می شود و در درصد کمی از موارد ممکن است به وسیله جراحی درمان نشود. در این موارد باید روش های زمینه ای را بررسی نمود که چاقی و اضافه وزن می تواند از جمله آن باشد. چاقی هم در بزرگسال و هم در کودکان می تواند عامل خروپف باشد .

با کاهش وزن می توان این دلیل را برطرف نمود و در طول درمان کاهش وزن می توان از دستگاه هایی که هنگام خواب با فشار مثبت، هوا را به جریان در می آورد استفاده کرد. این فشار مثبت باعث می شود مجاری باز بماند و نقص اکسیژن رسانی به خون برطرف شود تا زمانی که درمان قطعی انجام شود .

خرخر در كودكان

خرخر در کودکان هم مثل بزرگسالان وجود دارد. علت خرخر در کودکان اغلب در ارتباط با بزرگى لوزه ها و لوزه سوم يا آدنوييد است. علل ديگرى مثل اضافه وزن، كوچك بودن چانه و مشكلات فك و غيره نيز مهم هستند.

تنگ شدن يا بسته شدن مسير تنفس حين خواب باعث مي شود حملات خفگى در كودك می شود. این امر موجب بیدارشدن مکرر کودک و تکه تکه شدن خواب او شود.

 تکه تکه شدن خواب باعث افت اكسيژن خون شده و تغييراتى در سيستم تنظيم كننده مغز و هورمونها ايجاد می کند. اين تغييرات در مغز موجب اختلالات يادگيرى، رفتارى، عملكرد و حافظه ميشود.

 افت مكرر اكسيژن سبب اختلالات قلبى در كودكان و مختل شدن تنظيم فشار خون نیز ميگردد. اختلال رشد بعلت تغييرات در ترشح هورمون رشد و همينطور تلاش شديد موقع خواب براى نفس كشيدن و كاهش كالرى بدن ايجاد ميشود.

شب ادرارى، كاهش تمركزو بيش فعالى از دیگر عوارض شایع آن است.

اختلال تنفسى خواب در كودكان

اختلال تنفسى خواب در كودكان

خرخر مهمترين علامت اختلال تنفسی خواب درکودکان است. ساير علايم می تواند شامل موارد زیر باشد كه هنگام شب ديده مي شوند.

 • آپنه يا ايست تنفس و بدنبال آن صداى بلند نفس كشيدن
 • خواب بيقرار
 • بيدار شدن مكرر
 • تعريق
 •  وضعيتهاى غير عادى و متغير هنگام خواب
 • شب ادرارى و علايم ديگر

در طول روز نیز علائم دیگری دیده می شود که شامل موارد زیر است:

 • تنفس دهانى
 • صداى تو دماغى
 • ترشح بينى
 • گرفتگى بينى
 • دشواری دربلع و بوى بد دهان

 اين علايم با سرماخوردگى بدتر ميشود. در برخى كودكان عقب ماندگى رشد هم وجود دارد. در موارد انسداد شديد تنفسى احتمال اختلال عملكرد قلبى مانند فشارخون بالا يا نارسايى قلبى نیزوجود دارد.

اختلالات رفتارى شامل اين موارد است: اشكالات تمركز، بيش فعالى، رفتار تهاجمى، اختلالات هيجانى، تحريك پذيرى و مشكل ارتباط با همسالان. تواناييهاى شناختى كه ممكنست تحت تاثير قرار بگيرند شامل حافظه، يادآورى، دقت و تمركز، انعطاف پذيرى ذهنى و موارد ديگر است. مشكلات يادگيرى در مدرسه بوضوح در اين كودكان ديده مي شود.

كودكاني كه فقط خرخر مي كنند و علايم انسدادى ندارند ممكنست از نظر رفتارى وشناختى نسبت به كودكاني كه خرخر ندارند عملكرد ضعيفترى داشته باشند. اين اختلالات شناختى در اغلب موارد قابل برگشت بوده و بعد از رفع انسداد برمي گردد.

خر خر شبانه در کودکان

به طور کلی علت خرخر کردن در بزرگسالان و کودکان یکسان است. وقتی فردی خرخر می کند نشان دهنده این است که میزان مقاومت مجاری تنفسی فوقانی در مقابل عبور جریان هوا زیاد شده است .

پیامدهای خروپف در کودکان

وقتی کودکی دچار خروپف می شود می تواند باعث موارد زیر شود:

 • مشکلات در یادگیری
 • تاخیر در رشد گفتار
 • مشکلات در حافظه
 • امکان پیش فعالی ، پرخاشگری و بی توجهی وجود دارد

به همین دلیل بهتر است درصورتی که کودکان در شب دچار خر خر می شوند به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه و برای درمان آن اقدام کنید.

پیامدهای درمان نشدن اختلالات تنفس در خواب

 • در صورتی که کودک با خواهر یا برادر خود در اتاق باشد یا به عنوان مهمان در جایی حضور داشته باشید با خر خر کردن برای دیگران مشکل به وجود می آورد .
 • ممکن است باعث چاق شدن  کودک شود.
 • موجب کم شدن انرژی کودک می شود و همین عامل باعث می شود که خیلی به فعالیت های ورزشی و تحصیلی توجهی نکند.
 • در بعضی مواقع باعث شب ادراری خواهد شد.
 • باعث اختلالات در هورمون رشد کودک می شود .
 • درمان نشدن اختلالات تنفس در خواب باعث اختلالات کم توجهی یا پیش فعالی می شود .

درمان خرخر گلو کودکان

یکی از روش های درمانی برای درمان اختلالات تنفسی برداشتن لوزه و جراحی پولیپ بینی است. این نوع جراحی تا 90 درصد اختلالات تنفسی در کودکان را بهبود می دهد و مشکل خرخر کردن را درمان می کند.

کلام آخر

خروپف هایی که باید به آن توجه زیادی شود، خرخر کردن هایی است که همراه با وقفه تنفسی باشد و کودک به مدت چند ثانیه نفس نکشد. این زمان برای کودکان زیاد است و می تواند عواقب نامطلوبی در رشد کودک داشته باشد. حتی بیدار شدن های گاه و بی گاه در هنگام خواب می تواند در خلق و خوی کودک مؤثر باشد و کودک دچار پرخاشگری شود .

2 پاسخ
 1. سلام وقت بخیر پسرم ۵ ساله هستش و پارسال در همین تاریخ عمل لوزه سوم و حلقوی براش انحام شداما متاسفانه امسال حدود یک ماه است ک شبها خرخر می‌کند و به سختی نفس می‌کشد لطفا راهنمایی بفرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط