لوگو دکتر جهانگیر قربانی
Search
Close this search box.
رفع کبودی بعد از عمل بینی

رفع کبودی بعد از عمل بینی

رفع کبودی بعد از عمل بینی یکی از سوالاتی است پر تکرار افرادی است که عمل جراحی بینی را انجام داده اند. چگونه می‌توان بعد از عمل بینی کبودی‌های موجود در بینی و اطراف چشم را از بین برد. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا شما را با روش رفع کبودی بعد از عمل بینی آشنا سازیم.

علت کبودی بعد از عمل بینی

 علت کبودی بعد از عمل بینی چیست؟

یکی از عوارض طبیعی و رایج که ممکن است بعد از عمل بینی رخ دهد کبودی می‌باشد. به‌ همین دلیل رفع کبودی بعد از عمل بینی از جمله مسائل مهمی می‌باشد که اکثر بیماران بعد ازعمل نگران آن هستند.

باید دانست که دوره نقاهت در جراحی زیبایی بینی حدود یک هفته تا ده روز می‌باشد و آثار کبودی که ممکن رخ دهد بعد از این دوره از بین خواهد رفت. میزان کبودی در صورت بعد از جراحی بینی تحت عوامل مختلفی کم یا زیاد می شود.

مثلاً می‌توان به روش جراحی، شرایط فیزیولوژیکی بدن، شدت و وسعت عمل اشاره کرد. البته یک سری نکات و مراقبت ها وجود دارد که باید برای رفع کبودی بعد از عمل بینی آن‌ها را رعایت کرد. در صورت رعایت کردن این موارد میزان کبودی به حداقل خواهد رسید‌.

نکات لازم جهت پیشگیری از کبودی بعد از عمل بینی

با انجام دادن یکسری نکات و مراقبت‌هایی که پزشک متخصص آن‌ها را توصیه کرده می‌توان در جهت پیشگیری از کبودی بینی پس‌ از عمل گام مهمی را برداشت. از طرفی می توان به‌ طور چشمگیری از پیشروی کردن کبودی در صورت جلوگیری کرد.

 علاوه‌ بر این رعایت این نکات باعث می‌شود که از میزان کبودی کاسته شود وروند بهبودی زخم‌ها سریعتر انجام بگیرد. این نکات عبارت است از:

  • قبل‌ از اقدام به جراحی حدود دو هفته قبل تا دو هفته بعد باید از مصرف کردن داروهایی که سبب افزایش خون و رقیق شدن آن می شود پرهیز کرد. مثل داروهای آسپیرین، ایبوپروفن و یا گیاهان دارویی که باعث می‌شود ریسک خون‌ ریزی بالا رود. بنابراین جهت رفع کبودی بعد از عمل بینی باید از مصرف کردن آن‌ها اجتناب کرد.
  • در حدود دو هفته قبل از عمل و دو هفته بعد از انجام آن باید از مصرف کردن انواع‌ دخانیات و مشروبات پرهیز کرد. چرا که باعث می‌شود اکسیژن‌ رسانی به بدن با اختلال مواجه شود و در نهایت باعث ایجاد اختلال در سلامت فرد شود. حتی ممکن است در حین عمل سلامت فرد را به خطر بیاندازد بنابراین بهتر است که از مصرف کردن آن‌ها برای سلامتی و رفع کبودی بعد از عمل بینی پرهیز کرد.

بیشتر بخوانید : افتادگی بینی بعد از عمل

تجربه و مهارت پزشک جهت رفع کبودی بعد از عمل بینی

در صورتی‌که متخصص بینی ماهر و باتجربه باشد که با دقت و وسواس بسیار بالایی اقدام به عمل کند سبب می شود که اختلالات کمتری به رگ‌های خونی برسد. درصورتی ‌که میزان ضربه‌ها را به حداقل برساند می‌توان از کبودی صورت جلوگیری کرد.

 به ‌همین دلیل بسیار مهم است که پزشکی انتخاب شود که هم ماهر باشد و هم بتواند با کمترین آسیب اقدام به عمل زیبایی بینی کند. دکتر جهانگیر قربانی یکی از پزشکان ماهر در زمینه جراحی زیبایی بینی است که تاکنون عمل های موفقیت آمیزی داشته است. اکثر افرادی که از طریق ایشان اقدام به عمل جراحی کرده‌اند از عمل خود رضایت کامل را دارند.

پیشگیری از کبودی بعد از عمل بینی

مراقبت های لازم جهت رفع کبودی بعد از عمل بینی

  • جهت رفع کبودی بعد از عمل بینی بهتر است که از انواع آب ‌میوه‌های طبیعی استفاده شود مثل آب هویج، آب آناناس و آب کرفس.
  • توصیه می‌شود که در روزهای ابتدایی بعد از عمل استراحت کافی داشته باشید. اما این به معنی استراحت مطلق و نداشتن هیچ‌ گونه فعالیتی نیست. چرا که بی‌تحرکی علاوه بر ایجاد کبودی، ورم صورت را نیز به‌ همراه خواهد داشت. از این‌رو بهتر است که در منزل آهسته پیاده‌ روی کنید.
  • در هفته‌های اول جراحی هنگام خوابیدن بهتر است که دو بالشت زیر سر خود قرار دهید تا سر بالاتر از حد معمول واقع شود. این روش خوابیدن بعد ازعمل بینی باعث بهبود گردش خون می شود و از کبودی بعد عمل بینی جلوگیری می کند.
  • کبودی بعد از عمل بینی را می‌توان با استفاده از کمپرس‌های یخ برطرف کرد، به طوریکه یخ را در اطراف چشم و بینی قرار دهید. در حدود 48 تا 72 ساعت بعد از عمل می‌توان یخ را بر صورت قرار داد.
  • زمانیکه بینی پانسمان دارد، باید از دست زدن به آن پرهیز کرد.
  • بهتر است که در هفته‌های اول جهت جلوگیری از کبودی و یا ایجاد لک در اطراف بینی از قرار گرفتن در معرض نور خورشید پیشگیری کنید.

مدت زمان کبودی بعد از عمل بینی

در زمان عمل جراحی بینی پزشک متخصص برای این‌که بتواند تا حدودی  میزان تورم و کبودی ها کنترل کند، اقدام به تزریق کردن برخی داروها می‌کند. حدود 48 ساعت بعد از انجام جراحی، این داروها قابلیت کنترل ورم و کبودی را دارند.

اما آنگونه که مشخص است بعد از گذشت سه روز ورم و کبودی شروع به افزایش می یابد و از روز پنجم سیر صعودی آن را مشاهده خواهیم کرد. اما بعد از گذشت پنج روز کبودی و تورم شروع به افت کرده و میزان کبودی به حداقل می رسد.

 البته باید به این نکته توجه کرد که نوع پوست می‌تواند در مدت زمان رفع کبودی بعد از عمل بینی دخیل باشد. مثلاً در پوست‌های ضخیم تصور می‌شود که برطرف شدن کامل کبودی بعد از عمل بینی در حدود 6 ماه تا یک سال طول بکشد.

نتیجه‌گیری

کبودی اطراف بینی و صورت یکی از عوارضی است که بعد از عمل جراحی زیبایی بینی ممکن است رخ دهد. در صورتی که بیمار اصول مراقبت های قبل و بعد ازعمل بینی را رعایت کند، این  عوارض نسبت ‌به سایر انواع عوارض سریع‌تر از بین می‌رود.

در جهت رفع کبودی بعد از عمل بینی، شما لازم است که این اقدامات را انجام دهید. اما اگر این نکات را رعایت نکنید ممکن است که این عارضه ماندگار شود. عواملی مانند شرایط فیزیکی بیمار و میزان مهارت و تجربه پزشک می‌تواند در ایجاد کبودی نقش داشته باشد‌.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط