لوگو دکتر جهانگیر قربانی
Search
Close this search box.
عمل-بینی-بسته

جراحی بینی به روش بسته👃🏽

جراحی بینی به روش بسته، یکی از جراحی‌های پرطرفدار است که امروزه بیشتر زیباجویان به انجام آن علاقه دارند. این عمل، هیچ گونه محدودیت سنی ندارد و همه افراد با هر سن و سالی می‌توانند آن را انجام دهند. بینی یکی از مهم‌ترین اعضای صورت است. بنابراین انجام این جراحی باید با دقت بالایی صورت بگیرد. زیرا هر گونه بی‌دقتی در انجام آن، ممکن است سبب بروز مشکلات تنفسی و همچنین تغییر ظاهر و فرم بینی شود. در این مقاله، می‌خواهیم به عمل بینی به روش بسته بپردازیم. بنابراین اگر مایل هستید که اطلاعات کامل‌تر و جامع‌تری را در این خصوص کسب کنید، خواندن این محتوا به شما پیشنهاد می‌شود. با ما همراه باشید.

جراحی-بینی-بسته
عمل-بینی-به-روش-بسته

جراحی بینی به روش بسته چیست؟

پزشکان در گذشته پیش از گچ گیری بینی، به هدف کنترل میزان خون‌ریزی، دو عدد فتیله یا تامپون را در سوراخ بینی قرار می‌دادند. با گذر زمان، دانستند که درآوردن تامپون از دماغ بیمار، واقعا دردناک است. امروزه خوشبختانه با کشف اسپلینت بینی که دارای ساختار سیلیکونی است، دیگر هیچ گونه نگرانی در این زمینه وجود نخواهد داشت.

در حقیقت، جراحی بینی به روش بسته و بدون نیاز به تامپون، روندی شبیه به گذشته دارد. اما مهم‌ترین تفاوت این نوع تکنیک عمل بینی با روش‌های قبلی این است که بیمار احساس ناراحتی و درد را تجربه نمی‌کند.

قبل از جراحی بینی به روش بسته چه اتفاقی می افتد؟

ضرورت دارد که پیش از انجام عمل بینی به روش بسته، به یکسری از نکات مهم، توجه جدی داشته باشید. این موارد به شرح زیر است:

 • شب پیش از عمل، استحمام کنید.
 • دخانیات و مخصوصا نیکوتین می‌توانند سبب تنگ شدن عروق خونی و درنهایت، مختل نمودن گردش خون شوند. لازم است که تا ۲ هفته پیش از انجام این جراحی، از مصرف این مواد اجتناب نمایید.
 • یک روز قبل از عمل، به مقدار کافی آب بنوشید.
 • ۸ ساعت پیش از عمل، از خوردن و آشامیدن بپرهیزید.
 • مدارک و آزمایشات پزشکی خود را در روز عمل خود به همراه داشته باشید.
 • حتما راه‌های رسیدن به محل بیمارستان یا کلینیکی که قرار است بروید را بررسی نمایید.
 • حدود ۲ هفته قبل از انجام جراحی بینی به روش بسته، از مصرف قرص آسپرین خودداری کنید.
 • نباید در روز عمل، زیورآلاتی را به همراه خود داشته باشید.

در طول جراحی بینی به روش بسته چه اتفاقی می‌افتد؟

توجه داشته باشید که در طول این جراحی، تمامی برش‌ها در داخل سوراخ‌های بینی ایجاد می‌شوند. به همین دلیل، بینی به طور کامل باز نشده و ساختار زیرین آن به خوبی نمایان نخواهد شد.‌ گفتنی است که تمامی کارها به وسیله منافذ باریک بوجود آمده در هر سوراخ بینی، صورت می‌گیرد و دید جراح، محدود است.

این جراحی به خاطر عدم وجود جای زخم قابل مشاهده، نسبتا سریع است. به طوری که سبب ایجاد تورم زیاد و دوره نقاهت طولانی مدت نخواهد شد.

بیمار در طی عمل بینی به روش بسته، تحت بیهوشی عمومی قرار می‌گیرد. زیرا جراحی بینی می‌تواند سبب تجمع خون در گلو بشود که اگر بیمار هوشیار باشد، بسیار خطرناک خواهد بود.

وقتی که بی‌حس شدید، جراح یکسری برش‌ها را در داخل سوراخ‌های بینی شما ایجاد خواهد کرد. پس از آن، پوست را از بافت غضروف جدا می‌کند. سپس از طریق افزودن یا تراشیدن استخوان یا غضروف، روند تغییر فرم بینی را شروع خواهد کرد.

پس از آنکه شکل‌دهی تمام شد، بخیه زدن و گچ گیری بینی صورت می‌گیرد. به طور معمول، جراحی بینی به روش بسته، بین ۱ الی ۲ ساعت به طول می‌انجامد.

جراحی-بینی-به-روش-بسته

مراقبت‌های بعد از جراحی بینی به روش بسته

بهتر است که بعد از عمل بینی به روش بسته، برای کسب نتیجه ایده‌آل، به نکات زیر توجه جدی داشته باشید:

 • مراقب باشید که در دوران نقاهت، گچ بینی خیس نشود. برای این منظور، سعی کنید که برای تمیز کردن صورت‌های خود از دستمال‌های مرطوب استفاده کنید.
 • داروهایی که توسط جراح بینی تجویز شده است را به طور منظم مصرف کنید.
 • از رفتن به مکان‌های شلوغ که احتمال برخورد ضربه به بینی شما وجود دارد، به طور جدی خودداری کنید.
 • خوردن آب کرفس به هدف کاهش تورم بعد از عمل بینی، توصیه می‌شود.
 • تا حدود ۲۴ ساعت پس از انجام این عمل جراحی، از کمپرس آب سرد برای کاهش تورم و کبودی چشم، استفاده کنید.
 • در حین خوابیدن و استراحت، برای اینکه تورم کم شود، سرتان را مقداری بالاتر از بدن قرار دهید.
 • سعی کنید که تا ۱۴ روز پس از این عمل، حرکات شدید صورت مثل خندیدن و گریه کردن زیاد را انجام ندهید.
 • از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب و مکان‌های گرم، اجتناب کنید.
 • سعی کنید که طبق عادات قبلی خود، به بینی دست نزنید.
 • ممکن است که تا حدود چند روز بعد از جراحی بینی به روش بسته، خروج خونابه‌هایی را از بینی خود مشاهده کنید. اما نگران نباشید. این اتفاق، طبیعی است و با گذر زمان، برطرف خواهد شد.
 • از انجام فعالیت‌های ورزشی و جسمی سنگین تا یک هفته بعد از عمل، بپرهیزید.

مزایای جراحی بینی به روش بسته

گفتنی است که در این نوع جراحی بینی، به علت ایجاد برشی بر روی پوست بینی، میزان تورم و کبودی کمتر است. به دنبال آن، دوران نقاهت نیز کوتاه‌تر خواهد بود. مدت زمان انجام این عمل، کوتاه بوده و نتیجه حاصل از آن، سریع‌تر دیده می‌شود.

شما بعد از جراحی، جای زخمی را نمی‌بینید. زیرا این زخم‌ها در داخل سوراخ‌های بینی قرار داشته و دیده نمی‌شود. بهتر است بدانید که این تکنیک جراحی برای آن دسته از بینی‌هایی مناسب است که ایرادات کمی دارند. توجه داشته باشید که در جراحی بینی به روش بسته، گردش خون بهتر خواهد بود.   

جراحی-بینی-بسته

نتیجه گیری

در این مقاله به جراحی بینی به روش بسته اشاره کردیم. اگر مایل هستید که این جراحی را انجام دهید، توصیه می‌کنیم که پیش از عمل بینی، با افرادی که تجربه انجام آن را دارند، مشورت کنید. به طوری که با آگاهی کامل به انجام این نوع روش جراحی بینی، اقدام نمایید. همچنین انتخاب بهترین دکتر جراح بینی نیز نقش زیادی در کسب نتیجه مطلوب از این عمل خواهد داشت.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط