پولیپ بینی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

پولیپ بینی

پولیپ بینی یکی از بیماری هایی است که بیشتر افراد به آن مبتلا هستند که افراد برای درمان آن به متخصص گوش و حلق و بینی باید مراجعه کنند

پولیپ به صورت خوش خیم هستند که محل قرار گیری آن ها بر روی سطح مخاط حفره سینوس هستند که به صورت کوچک یا بزرگ نمایان می شود  در صورتی که پولیپ بینی کوچک باشد هیچ گونه علائمی ندارد ولی در صورتی که پولیپ بینی بزرگ باشد می تواند علائم و عوارض خطرناکی را به همراه داشته باشدلب

علائم پولیپ بینی

 • آبریزش بینی از علائم مهم درپولیپ بینی می باشد .
 • در صورتی که فرد از حس بویایی آن کاسته شود .
 • از عوامل مهم سردرد هایی است که در قسمت صورت و یا پیشانی احساس می شود.
 • احساس درد های بسیار کم درفک بالا
 • خرخر کردن از دیگر علائم مهم در پولیپ بینی محسوب می شود.

علائم خطرناک پولیپ بینی

 • تنگی نفس شدید
 • مشکل بینایی یا عدم بینایی
 • تورم در اطراف چشم
 • تب زیاد به همراه سردرد شدید

علت ایجاد پولیپ بینی

 • آسم
 • مسکن ( امکان دارد فرد به مسکن خاصی حساسیت داشته باشد مانند مصرف ایبوپروفن و یا ..)
 • قارچ : بعد از قارچ و التهاب ایجاد شده امکان ایجاد پولیپ بینی وجود دارد .
 • فیبروز کیستی
 • سندرم چرگ /اشتراوس
 • سیستم ایمنی

چه زمانی برای پولیپ بینی اقدام کنیم ؟

 • آپنه انسداری درخواب
 • به هنگام مشکل تنفس شدید (آسم )
 • عفونت های سینوس
 • مشکلات مانند تاری دید ،کاهش بینایی یا عدم بینایی
 • لخته های خونی

روش های تشخیص پولیپ بینی

متخصص گوش و حلق و بینی

شما عزیزان می توانید با مراجعه به متخصص گوش و حلق و بینی مشکلات مربوط به بینیتان را با پزشک مطرح کنید پزشک در گام نخست سوابق بیماری شما را بررسی می کند و درصورت هر گونه بیماری یا آلرژی بهتر است با پزشک خود مطرح کنید .سپس پزشک با استفاده از چراغ قوه و اسپکولوم بینی را بررسی می کند  و در صورت هر گونه پولیپ یا انحراف شما را در جریان قرار می دهد در صورتی که پزشک در تشخیص اولیه مردد باشد برای معاینه دقیق تر آندوسکوپ را تجویز می کند .

آندوسکوپ بینی

آندوسکوپ بینی یکی از روش های تشخیص برای التهاب سینوس هاست .

سی تی اسکن و ام آر آی                                                                                                          از دیگر روش های تشخیص پولیپ استفاده از عکس برداری به وسیله ی سی تی اسکن و ام آر آی می باشد که روشی موثر درارزیابی سینوس ها محسوب می شود .

تست آلرژی

آلرژی می تواند تاثیر گذار بر پولیپ بینی باشد به همین دلیل معمولاً پزشک با توجه به نتایج  تست آلرژی می تواند تشخیص دهد که آیا بیمار پولیپ بینی دارد یا خیر ؟ تست جلدی آلرژی از تست های رایج محسوب می شود .

آزمایش خون

آزمایش خون روشی موثر برای تشخیص آنتی بادی های آلرژن های مختلف است و می توان با  استفاده از این آزمایش علائم آلرژیک را بررسی و شناسایی کرد .

پولیپ بینی در کودکان

پولیپ بینی در کودکان با چه علائمی ظاهر می شود؟

بهترین درمان پولیپ بینی چگونه می باشد؟

در این مقاله به توضیح جامع و مفصل پیرامون پولیپ بینی در کودکان پرداخته شده است، جهت کسب اطلاعات بیشتر بهتر است که این متن را تا انتها مطالعه نمایید. پس با ما همراه باشید…

پولیپ بینی رشد شایع و غیر سرطانی و اشک آوری است که در بینی یا سینوس ها تشکیل می شود. پولیپ معمولا در اطراف ناحیه ای که سینوس ها به داخل حفره بینی باز می شوند، تشکیل خواهد شد.

پولیپ ها اغلب با آلرژی یا آسم در ارتباط هستند ، گاهی ممکن است علائمی ایجاد نکنند ، به خصوص اگر کوچک باشند و نیازی به درمان نداشته باشند. بزرگترها می توانند تخلیه طبیعی از سینوس ها را مسدود کنند. وقتی مخاط زیادی در سینوس ها ایجاد شود ، می تواند آلوده شوند.

شایان ذکر است که بگوییم که بر خلاف پولیپ هایی که در روده بزرگ یا مثانه ایجاد می شوند، پولیپ داخل بینی به ندرت سرطانی و یا بدخیم می شوند.

پولیپ های بینی در صورت لمس درد و ناراحتی ندارند. متخصص گوش و حلق و بینی جهت درمان ازبرخی داروها یا حتی جراحی برای درمان از این عارضه تجویز می کنند. اگر به خوبی درمان نشوند ممکن است که بازگردند.

پولیپ بینی در کودکان

علائم پولیپ بینی

ایجاد پولیپ بینی در بیماران ، ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • مسدود شدن بینی
 • عطسه و سرفه
 • آبریزش بینی
 • درد در ناحیه صورت
 • احساس بو
 • از دست دادن ذائقه
 • خارش اطراف چشم
 • ایجاد برخی ازعفونت ها
 • و…

اکثر مبتلایان به پولیپ بینی، آبریزش بینی، عطسه و قطره بعد از زایمان دارند. حدود 75٪ از نظر بویایی مشکل دارند.

همچنین بسیاری از افراد دچار خس خس سینه ، عفونت سینوس و حساسیت به دود ، بو ، گرد و غبار و مواد شیمیایی هستند. این بیماری کمتر دیده می شود ، اما برخی از افراد دارای پولیپ بینی نیز حساسیت شدید به آسپرین و واکنش به رنگ زرد دارند.

اگر پولیپ های بینی درمان نشود، باعث خواهد شد که به سینوزیت طولانی مدت (مزمن) دچار شوید. پولیپ های داخل بینی با اندازه های بزرگ علاوه بر تغییر شکل بینی باعث از دست دادن حس بویایی نیز خواهد شد.

علل پولیپ بینی

پولیپ بینی از لنت بینی ناشی می شود و غالبا از سینوس های اتموئیدی نشات می گیرند که به دیواره جانبی حفره بینی تخلیه می شوند. پولیپ بینی حاوی مایع التهابی است که می تواند با حساسیت و عفونت در ارتباط باشد، دلیل دقیق رخداد این عارضه مشخص نیست.

پولیپ ها معمولا در بیماری های عمومی تر مانند آسم شروع و تا اواخر عمر یک فرد بزرگسال ادامه دار خواهد بود در صورت درمان نکردن و یا عدم تحمل آسپیرین یا فیبروز کیستیک.

آسم شروع زود هنگام و نه آسم در کودکان با پولیپ بینی همراه است. از بیماران مبتلا به پولیپ 20 تا 40 درصد آسم همزیستی دارند. اگرچه آلرژی بینی در برخی موارد وجود دارد، بیش از دو سوم بیماران هیچ گونه علائمی از بیماری آلرژیک سیستمیک نشان نمی دهند. با این حال ، 90٪ از پولیپ های بینی دارای ائوزینوفیلی (سلول های التهابی موجود با آلرژی) هستند.

حساسیت به آسپرین یک واکنش آلرژیک نیست بلکه تغییر در تولید پروستاگلاندین است. آسم ، حساسیت به آسپیرین و پولیپ های بینی در کنار یکدیگر یک زیر گروه شناخته شده در 8٪ بیماران پولیپ هستند. این پولیپ ها بیشتر از سایر شرایط تمایل به عود دارند.

پولیپ بینی در کودکان بین دو تا 10 سال نادر است. اگر در كودكان فيبروز كيستيک مشاهده شود، بايد فورا درمان را در این افراد آغاز کنند.

چه کسانی به پولیپ بینی دچار می شوند؟

هر کس می تواند به پولیپ بینی دچار شود، اما رخ داد این عارضه در بزرگسالان بالای 40 سال شایع تر می باشد و دو برابر بیشتر از مردان در زنان تأثیر می گذارد. کودکان زیر 10 سال به ندرت بدان مبتلا می شوند. اما در صورت ابتلا متخصص گوش و حلق و بینی  در وهله ی اول علائم فیبروز کیستیک را در کودکان مورد بررسی قرار می دهد.

پولیپ بینی با رینیت آلرژیک ، آسم ، آلرژی آسپیرین ، عفونت های سینوسی ، عفونت های حاد و مزمن ، چیزی که در بینی گیر کرده است و با فیبروز کیستیک مرتبط است برای پزشک مورد توجه است و مورد معاینه قرار می گیرد. در بیشتر مواقع با بررسی و چکاپ فرد علاوه بر پولیپ آسم یا سینوزیت را نیز دارد و در معاینه تشخیص داده می شود.

توجه داشته باشید که در بیشتر مواقع افراد با دارا بودن برخی از علائم همچون: عطسه و خارش و… گمان می نمایند که دارای پولیپ بینی اند در حالی که باید بگوییم که بعد از بررسی و معاینه مشخیص می شود که عفونت سینوسی عامل این علائم بوده است.

پولیپ بینی در کودکان

پولیپ التهابی چیست؟

پولیپ التهابی بینی شایع ترین توده خوش خیم یا بدخیم بینی است که در کودکان مشاهده می شود. در 33٪ از بیماران مبتلا به پولیپ که مورد مطالعه قرار گرفته است . سابقه آلرژی به ندرت با پولیپ های بینی همراه است. آلرژی به طور بالقوه فاکتورهای مهمی در پولیپ های بینی تنها در بیماران فیبروز کیستیک است که پولیپ بینی آنها دو طرفه است. بیماران مبتلا به پولیپ انتخابی آنترال با موفقیت آنتروتومی همزمان  پلی پکتومی یا سوراخ و پارگی داخل بینی به طور موفقیت آمیز اداره می شوند. شصت درصد بیماران مبتلا به پولیپ بینی و فیبروز کیستیک به طور کافی با یک سوراخ داخل بینی منفرد اداره می شوند. جراحی سینوس همزمان و پولی پکتومی یا همان پارگی داخل بینی باید برای کلیه بیماران مبتلا به پولیپ مکرر و برای کلیه بیماران با شواهد بالینی یا رادیوگرافی از سینوزیت قابل توجه در نظر گرفته شود. عوارض این پولیپ ها، از جمله اپیستاکسیس داخل بینی است که باید با جراحی درمان شود.

تشخیص پولیپ بینی

برای تشخیص پولیپ بینی بیمار در ابتدا باید به یک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه نماید تا بعد از بررسی و معاینه فیزیکی برخی از آزمایشات را تجویز کند. توصیه برای گرفتن ام آر آی یا سی تی اسکن جهت بررسی موقعیت و سایز پولیپ یا راههای تشخیصی و درمانی آندوسکوپی، زمانی که پزشک یک دوربین روشن کوچک برای دیدن بینی استفاده می کند، تا هرگونه عفونت یا هر ویژگی غیرمعمول را از بین می برد.

جهت تماس با دکتر قربانی متخصص گوش و حلق و بینی می توانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.۰۲۱۸۸۶۷۳۱۸

درمان پولیپ بینی

جهت درمان پولیپ بینی راههای متعددی وجود دارد که پزشک بهترین روش را برحسب موقعیت و اندازه و سایز پولیپ تجویز می کند. اما برخی از روش های درمانی شامل:

جراحی و غیر جراحی

متخصص با استفاده از اسپری بینی یا قطره های حاوی استروئید بینی، پولیپ های بینی کوچک می شوند. استروئیدهای قوی تر به شکل قطره قابل استفاده هستند اما باید فقط با احتیاط مورد استفاده قرار گیرند و فقط در دوره های کوتاه محدود شوند زیرا بعضی از آن ها به بدن جذب می شوند.

پولیپ ها با استفاده از قطره یا اسپری در 80٪ از افراد پاسخ می دهند و کوچک می شوند. اسپری های جدید استروئیدی بینی می توانند سال ها برای کنترل علائم مصرف شوند زیرا تعداد کمی از آن ها در بدن جذب می شوند و می توانند به خوبی کار کنند، اما بسیاری از آن ها تا شش هفته از درمان قبل از احساس شدن اثر کامل آن ها طول می کشد.

پولیپ بینی که باعث انسداد بینی می شود ، می تواند به صورت جراحی برداشته شود و این اغلب به بیمار کمک می کند تا بهتر نفس بکشد. در سه از چهار بیمار پولیپ ها بعد از مدت متوسط چهار سال به حالت عادی برمی گردند.

در صورت بازگشت مکرر سینوس ها می توانند پاکسازی و باز شوند و تصور می شود که این دوره قبل از بازگشت آن ها طولانی تر است. درمان پزشکی دارویی اغلب با استفاده از اسپری ها یا قطرات ضد التهابی تجویز می شود.

از مهمترین خدمات دکتر قربانی متخصص گوش و حلق و بینی

درمان خرخر

درمان سرطان گوش

درمان سرطان حنجره

راه های ارتباطی

شماره تماس : ۰۲۱۸۸۶۷۳۱۸

کانال تلگرام

پیج اینستاگرام

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر جهانگیر قربانی متخصص گوش و حلق و بینی

پاسخ

1 × 3 =

Call Now Buttonتماس سریع با دکتر قربانی