لوگو دکتر جهانگیر قربانی
Search
Close this search box.
ضربه به بینی بعد از عمل

ضربه به بینی بعد از عمل

ضربه به بینی بعد از عمل، در صورتی که با شدت زیادی نبوده است، معمولا مشکلی ایجاد نخواهد کرد. اما در صورتی که سبب بروز خونریزی و یا تغییر شکل بینی شده باشد، لازم است که یکسری اقدامات را انجام دهید.

اگر شما نیز از آن دسته از افرادی هستید که در روزهای اول عمل بینی به صورت ناخواسته به بینی تان ضربه وارد شده است، تا انتهای مقاله با ما همراه شوید.

صدمه دیدن بینی عمل شده

دلایل ضربه به بینی بعد از عمل

پیشگیری از ضربه به بینی بعد از عمل کار غیر ممکنی نیست اما این امکان وجود دارد که از طرف همسر، فرزندان و … به صورت ناخواسته به بینی شما آسیب برسد. شما باید به این نکته توجه داشته باشید که بینی شما  بعد از عمل جراحی تا چند ماه در معرض آسیب است.

با این وجود این به معنای آن نیست که ضربه به بینی بعد ازعمل حتما اتفاق خواهد افتاد و بستگی به نوع مراقبت شما دارد. شما می‌توانید در خصوص دریافت مشاوره و راهنمایی از دکتر جهانگیر قربانی با ما در تماس باشید.

صدمه دیدن بینی عمل شده

بهتر است به این صورت شروع کنیم که وارد شدن صدمه به بینی ممکن است برای تمامی افراد رخ دهد، چه افرادی که عمل کرده‌اند و چه افرادی که عمل نکرده‌اند. اما نکته اصلی در این میان این است که افرادی که عمل بینی را انجام داده‌اند بسته به شدت ضربه وارد شده به بینی، دچار مشکلات جدی‌تری خواهند شد.

 شما لازم است که اطلاعاتی را در خصوص ضربه به بینی بعد از عمل داشته باشید، تا بدانید که در صورت رخ دادن این اتفاق چه واکنشی از خود نشان دهید. بسیار مهم است که بعد از وارد شدن صدمه به بینی عمل شده باید در اسرع وقت برای بررسی دقیق به پزشک مراجعه کنید.

نشانه‌های ضربه به بینی بعد از عمل

می‌دانیم که بینی بعد از جراحی زیبایی بینی نسبت به قبل بسیار حساس تر است. بینی های عمل شده ممکن است که نسبت به ضربه واکنش متفاوتی داشته باشد و حتی دچار خونریزی شوند. در صورتی که بینی شما بعد از عمل دچار ضربه شد و مشکل درد و خونریزی داشتید، باید به پزشک مراجعه کنید.

نشانه‌های آسیب بینی به شرح زیر هستند:

  • التهاب سطح خارجی یا داخلی بینی
  • تغییر فرم خارجی بینی و انحراف آن
  • خون ریزی داخلی و یا بیرونی
  • سیاه شدن و ‌گودی چشم و یا ایجاد کبودی‌های اطراف بینی
  • تغییر در شرایط تنفسی و ایجاد اختلال در آن
  • ایجاد صدا هنگام تماس دست با بینی
  • تشکیل بیش از حد خلط بینی و بیرون ریزی آن

راه‌ کارهای مواجهه با ضربه به بینی بعد از عمل

در صورتی که هر یک از نشانه‌هایی که در بالاتر توسط دکتر جهانگیر قربانی برای شما ارائه داده شده است را مشاهده کردید، باید راهکاری‌های متناسب با آن را نیز در نظر داشته باشید. راهکارها به صورت کلی به 4 دسته زیر تقسیم بندی شده‌اند:

خون ریزی

در صورتی که بعد از ضربه به بینی بعد از عمل خون ریزی مشاهده کردید، در قدم اول باید خونسردی خود را حفظ کنید.  در مرحله بعدی باید خون ریزی را متوقف کنید و برای آن لازم است که بنشینید و از دراز کشیدن و یا تکیه دادن خودداری کنید.

شما باید سر خود را به حالت عادی به سمت پایین بگیرید، به گونه‌ای که بالاتر از قلبتان قرار بگیرد. بهتر است در این حالت کمی به جلو خم شوید تا خون در گلو باقی نماند. سعی کنید با دهان نفس بکشید. برای متوقف کردن خون ریزی باید قسمت نرم بینی را با انگشت شست و اشاره خود بگیرید. به این نکته توجه داشته باشید بعد از هر 5 دقیقه باید چند ثانیه بینی خود را ول کنید و مجدد این عمل را انجام دهید.

درد

در صورت ضربه به بینی بعد از عمل اگر احساس درد داشتید، در قدم اول به پزشک مراجعه کنید. اگر تحمل درد برای شما مشکل است، بهتر است از داروهای مسکن بی نسخه اعم از استامینوفن و یا ایبوبروفن استفاده کنید. در این حالت شما باید استراحت کنید و دراز بکشید. سعی کنید بینی خود را بالاتر از قلب نگه دارید، به گونه‌ای که سر حالت قائم و یا نزدیک به آن را به خود گرفته باشد.

تورم

در صورت تورم بینی و یا اطراف آن بعد از ضربه به بینی بعد از عمل،  باید چند بسته یخ و یک پلاستیک کمپرس یخ آماده کنید. کمپرس را بر روی محل تورم بگذارید و بعد از چند دقیقه آن را بردارید و مجدد بگذارید. به این نکته توجه داشته باشید که به بینی خود فشاری وارد نکنید. این امر باید چندین بار در طول روز انجام شود.

عوارض ضربه به بینی بعد از عمل

مراجعه به پزشک

در صورتی که شما علائم خفیفی داشتید و راهکارهایی که در بالاتر برای شما ارائه داده شد نیز نتیجه‌ای نداشت، حتماً باید به پزشک مراجعه کنید.

آیا در صورت ضربه به بینی بعد از عمل، جراحی انحراف بینی لازم است؟

این تصمیم توسط جراح بینی و با توجه به میزان آسیب وارد شده و مدت زمانی که عمل بینی صورت گرفته است مشخص می شود. به این نکته توجه داشته باشید ساختار بینی چند هفته بعد از جراحی تغیر خواهد کرد؛ این تغییرات می‌تواند آسیب را تشدید و یا کاهش دهد. با این حال ضربه به بینی بعد از عمل در صورتی که به شکستگی منجر شده باشد، نیاز به عمل جراحی خواهد داشت.

نحوه تشخیص میزان آسیب وارد شده بعد از ضربه به بینی

تنها راهی که شما می‌توانید، میزان آسیب وارد شده بعد از ضربه به بینی را تشخیص دهید مراجعه به جراح بینی می‌باشد. برخی از عوارض جزئی ممکن است با گذشت زمان از بین بروند. اما ممکن است پزشک برای از بین بردن عوارضی که ضربه به بار آورده است،  از متقاضی بخواهد که بعد از یک سال جراحی ترمیمی بینی را انجام دهد. لازم به ذکر است جراح بینی تا کاهش کامل تورم‌های بینی نمی‌تواند به صورت دقیق وضعیت شما را مورد بررسی قرار دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط