سینوزیت آلرژیک

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

در این مقاله سعی نموده ایم که به بررسی سینوزیت آلرژیک بپردازیم، جهت کسب اطلاعات دقیق و وثیق در این زمینه ما را با ادامه مطلب همراهی بفرمایید…

برای دانستن سینوزیت آلرژیک چیست و چه علائمی دارد؟ برخی پرسش هایی پیش می آید از جمله:

سینوزیت آلرژیک چیست؟

سینوزیت چه علائمی دارد و درمان آن چگونه است؟

شباهت های آلرژی بینی با سینوزیت در چیست؟

سینوزیت آلرژیک یا آلرژی ناشی از عفونت سینوس ها در چه می باشد؟

درمان سینوزیت آلرژیک چگونه می باشد؟

سینوزیت آلرژیک: یکی از دردناک ترین و شایع ترین عارضه هایی است که در بینی رخ می دهد. آلرژی نیز اغلب دارای علامت هایی مانند خارش چشم ها، خس خس سینه ها، آب ریزش بینی، راش پوستی یا اسهال می باشد.

سینوزیت آلرژیک به هر گونه ناهنجاری و واکنش دستگاه ایمنی بدن به آنتی ژن های هوابردی که از طریق تنفس داخل حفره های بدن می شود، اطلاق می گردد. البته باید گفت که این پروسه با کمک گزینه های درمانی موجود برای سینوزیت تسکین پیدا می کند.

سینوزیت آلرژیک

علائم سینوزیت آلرژیک عبارتند از:

 • سرفه و احتقان
 • درد صورت
 • گرفتگی بینی
 • ترشحات بینی
 • از دست رفتن حس بویایی
 • خستگی و کسالت
 • بوی تند دهان
 • دندان درد
 • افزایش دمای بدن

عوامل خطرزا دراین زمینه شامل:

 • داشتن هرگونه اختلال و ناهنجاری در حفره بینی
 • قرار گرفتن مداوم در معرض آلودگی
 • تب یونجه یا سایر بیماری های آلرژیکی
 • ابتلا به بیماری هایی مانند فیبروز کیستیک، اختلال در سیستم ایمنی بدن یا برگشت اسید معده

پیشگیری از سینوزیت آلرژیک چگونه می باشد؟

عللی که موجب آلرژی تنفسی خواهد شد باعث ایجاد سینوزیت آلرژیک می شود که به منظور پیشگیری از این عارضه بهتر است که شخص از عوامل تحریک کننده همچون، دود سیگار، هوای سرد، بوی ادکلن و… دور باشد.

عوامل دیگری همچون ناهنجاری در استخوان های صورت و سینوس ها، بیماری سیستیک فیبروزیس (اختلال و ناهنجاری در مژک ها) نیز باعث سینوزیت آلرژیک می شود.

تشخیص سینوزیت آلرژیک

بیمارابتدا با مراجعه به متخصص گوش و حلق و بینی و با دادن علائم خود می تواند تا حدود زیادی از بیماری سینوزیت آلرژیک را بررسی و از انتشار آن کنترل به عمل آورد. پزشک جهت تشخیص سینوزیت ممکن است از بیمار سوالاتی را بپرسد تا مطلع شود که بیماری ناشی از علت آسم، آلرژی بینی یا همان رینیت آلرژیک و یا عفونت مزمن دندانی است، سپس اقدام به بررسی و معاینه فیزیکی بینی بیمارمی نماید تا هرگونه جسم خارجی یا انحراف استخوانی رااز جمله پولیپ داشتن بیماررا چک کند. اگر متخصص گوش و حلق و بینی به هر مورد مشکوکی برخورد کند، ممکن است تست های مختلفی همچون: اسکن از سینوس ها و یا بررسی کامل حفره بینی را برای بیمار تجویز نماید.

درمان سینوزیت آلرژیک

درمان دارویی خود به سه قسم تقسیم می شود که عبارتند از:

استروئیدها: بیمار از این استروئیدها می تواند یا به صورت اسپری کورتیکواستروییدی یا قطره استفاده کند. در صورتی که پزشک قطره را تجویز نماید، بیمارموظف است که بر روی غشاء مخاطی استفاده کند که برای انواع سینوزیت مزمن این نوع قطره مناسب است. اما اگر استروئید به صورت قرص خوراکی توصیه شود ممکن است مقداری دارای عوارض جانبی باشد.

آنتی بیوتیک ها و قرص های مسکن: متخصص گوش و حلق و بینی ممکن است که به مدت 3 الی 4 هفته قرص آنتی بیوتیک را برای مدتی جهت ارزیابی کامل وضعیت سالم تجویز کند. قرص های مسکن نیز می تواند ایبوپروفن یا استامینوفن باشد.

داروهای ضدقارچی: به ندرت پیش آمده که اگر بیمار سینوسش به عفونت های قارچی مبتلا شده باشد پزشک داروهای ضد قارچی را برایش تجویز نماید.

درمان جراحی: درصورتی که بیمار درمان های دارویی را مصرف نموده و بیماریش برطرف نشده باشد، باید گزینه بعدی یعنی درمان با جراحی را انتخاب کند البته بانظر پزشک باید صورت گیرد. جراحی سینوزیت آلرژیک همیشه با بیهوشی عمومی رخ می دهد. اگر جراحی با سینوس توسط آندوسکوپی صورت بگیرد در آن صورت بدین گونه خواهد بود که جراح یک لوله بسیار نازک را که دوربینی در یک طرف آن متصل است را وارد بینی بیمار می کند تا به راحتی تمام جزئیات داخل را مورد بررسی قرار دهد سپس به راحتی قادر است که سینوس بیمار را باز کند و با استفاده از ابزار اقدامات لازم را انجام دهد. پزشک در این روش به راحتی هرگونه ضایعاتی که باعث آزار بیمار می شود از جمله پولیپ بزرگ بینی را بر دارد و راهها و حفرات را برای بیمار باز کند.

درمان خانگی: به هرگونه جراحی و مصرف دارو در آن وجود نداشته باشد، درمان خانگی اطلاق می شود. برخی از روش های رایج شامل: گرم نگه داشتن صورت، استفاده از محلول آب و نمک، مصرف انواع غذاها و داروهای گیاهی، دانه کاروم، روغن آرگان، استفاده از ادویه های متنوع، طب سنتی و… را به درمان خانگی یاد می کنند.

جهت تماس با دکتر قربانی متخصص گوش و حلق و بینی می توانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.۰۲۱۸۸۶۷۳۱۸

آیا جراحی سینوزیت آلرژیک دارای عوارض جانبی است؟

باید بگوییم که هر جراحی عوارض جانبی خود را دارا می باشد در نتیجه سینوزیت آلرژیک نیز دارای عوارض خود است. برخی از عوارضی که برای بیمار ممکن است در طول جراحی رخ دهد، به شرح زیر است:

 • احساس درد
 • خونریزی از بینی
 • عفونی شدن بینی
 • پوسته پوسته شدن نواحی داخلی بینی

شایان ذکر است که بگوییم این عوارض موقتی است اما اگر ادامه دار و تشدید پیدا کند، حتما باید در اسرع وقت به متخصص گوش و حلق و بینی خود مراجعه نماید و علت را بررسی کند چرا که ممکن است به دارو و یا آموزش خاصی نیاز داشته باشد. البته این موضوع باید از سوی پزشک مورد تایید باشد و بیمار خودسرانه عمل ننماید.آموزش خاصی نیاز داشته باشدآ

اگرعفونت بعد از 1 الی 2 هفته درمان نشود و بیمار در این مورد اهمال ورزد، سینوزیت به عفونت تبدیل شده و باعث انتشار این عفونت به دیگر قسمت ها می شود و درمان بسیار مشکل خواهد شد و خطرات جبران ناپذیری را برای فرد به همراه خواهد آورد. بنابراین فرد باید حتما برای درمان به یک متخصص باتجربه و ماهر مراجعه کند تا برای درمان از تمام ترفندها جهت کاهش خطر سینوزیتی کنترل به عمل آورد و تمام راههای پیشگیری را به کار گیرد.

 باتشکر مدیریت سایت دکتر جهانگیر قربانی متخصص گوش و حلق و بینی از تهران

پاسخ

Call Now Buttonتماس سریع با دکتر قربانی