سرطان دهان

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

سرطان دهان

سرطان دهان جزو بیماری هایی است که متاسفانه امکان دارد افراد به آن مبتلا شوند ولی هیچ گونه آگاهی درباره ی علائم و تشخیص این نوع بیماری ندارند بهتر است با آگاهی بیشتر قبل از اینکه این بیماری گسترش پیدا کند به سرعت آن را تشخیص دهیم و برای درمان آن قبل از گسترش سرطان دهان اقدام کنیم احتمال مرگ و میر در بیماری سرطان دهان حدود 10 درصد  است توجه داشته باشید سرطان دهان اگر به موقع تشخیص داده شود می تواند بسیار موثر در طول درمان باشد.

جهت تماس با دکتر قربانی متخصص گوش و حلق و بینی می توانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.۰۲۱۸۸۶۷۳۱۸

علائم سرطان دهان

قبل از هر توضیحی بهتر است بدانید تشخیص علائم  سرطان کمی مشکل است خصوصاً اگر سرطان در ناحیه ی گلو باشد.

  • لکه های قرمز
  • لکه های سفید
  • زخم های داخل دهان
  • توده های ایجاد شده در ناحیه ی سر و گردن

 توجه داشته باشید در صورت بروز هر گونه علائم اگر بعد از گذشت دو تا سه هفته برطرف نشود بهتر است سریعاً به متخصص گوش ، حلق ، بینی مراجعه کنید و همچنین اگر در ناحیه گلو احساس درد کردید و این درد بعد از گذشت سه هفته خوب نشد جدی بگیرید زیرا بعضی از توده هایی که در پشت گلو ایجاد می شوند به راحتی قابل تشخیص نمی باشند.

 چه عواملی در سرطان دهان تاثیر گذار است ؟

  • مصرف دخانیات
  • مصرف مشروبات الکلی (افرادی که به طور همزمان هم سیگار و هم مشروبات الکلی مصرف می کنند بیشتر در معرض سرطان دهان قرار دارند ).
  • طبق آمار بدست آمده نشان داده شده که بعضی افراد از طریق رابطه ی جنسی و انتقال ویروس پاپیلومای انسانی (HPV ) به صورت دهان به دهان به سرطانی دهان مبتلا می شوند .
  • رژیم غذایی نادرست یکی از عواملی است که بسیار تاثیر گذار در سرطان دهان است زیرا تحقیقات نشان داده شده استفاده از ماهی و سبزیجات و لبنیات و .. می تواند در سرطان دهان موثر باشد و خطر مبتلا به آن را کاهش دهد .

تشخیص سرطان دهان

پزشک با استفاده از معاینات  چشمی وبه کمک مواد شیمیایی در بزاق و  در صورت لزوم نمونه برداری از بافت می تواند سرطان دهان را تشخیص دهد.

آناتومی حفره دهان
آناتومی حفره دهان

آناتومی  حفره دهان

حفره دهان از جلو به لب ها ، در عقب به قوس گلوگاهی قدامی در پایین به کف دهان و در بالا به کام های سخت ونرم محدود می شود . حفره دهان از طریق قوس گلوگاهی قدامی ، در امتداد اوروفارنکس قرار می گیرد.

قوس گلوگاهی و قاعده زبان (تنگه گلوگاهی ) را تشکیل می دهند . حفره دهان توسط زائده آلوئولار فوقانی و تحتانی و دندان ها به دو بخش تقسیم می شوند که عبارتست از

  • دهلیز دهان که بین لب و گونه در یک طرف و دندان ها و زائده آلوئولار در طرف دیگر قرار می گیرد .
  • بخش اصلی حفره دهان که از خارج توسط زائده آلوئولار و دندان ها محدود می شود.

حتی وقتی دندان ها روی هم قرار می گیرند ، دهلیز دهان مستقیماً با بخش اصلی حفره دهان در ارتباط است .

این موضوع اهمیت بالینی دارد : در سیم کشی بین ماگزیلاری ، حتی وقتی دندان ها در حالت قفل قرار دارند بیمار می تواند از این راه مایع بنوشد .

وقتی دهان بسته است ، زبان حفره دهان را تقریباً به طور کامل پر می کند .نیروی کشش سطحی تضمین می کند که زبان به کام سخت و نرم بچسبد و حفره دهان را بسته نگه دارد .قسمت های زیر برای زبان در نظر گرفته می شوند : نوک کناره ها ، تنه ، قاعده ، پشت و سطح قدامی .

پشت زبان با یک اپی تلیوم تغییر یافته پوشیده شده که حاوی پاپی های رشته ای در نوک ، پاپی های قارچی مانند در نوک و کنارها ، پاپی های برگ مانند در بخش خلفی – خارجی زبان و پاپی های فنجان مانند در پشت است .مرز بین تنه و قاعده زبان شیار انتهایی v شکل است که نقطه مرکزی آن بقایایی از مجرای تیروگلوسال است .

قاعده زبان حاوی لوزه زبانی است که می تواند محل التهاب و آبسه بر اثر گیر افتادن جسم خارجی باشد و هر گاه هیپرتروفیک شود ، می تواند باعث دشواری مکانیکی در بلع بشود .قاعده زبان در پایین توسط لبه اپیگلوت محدود می شود . دو والکولا در زاویه بین اپیگلوت و قاعده زبان قرار می گیرند .مشاهده آنها در برخی موارد دشوار است و ممکن است محلی برای کیست ها ، اجسام خارجی و تومورهای بدخیم باشند در فرد بیهوش درازکش به پشت یا بیمار تحت بیهوشی عمومی زبان ممکن است به عقب بیافتد و ورودی حنجره را ببندد و به همراه اپیگلوت ممکن است باعث انسداد تنفسی شود با جلو کشیدن زبان و وارد کردن یک راه هوایی اوروفارنژیال می توان از این اتفاق پیشگیری کرد.

پاسخ

Call Now Buttonتماس سریع با دکتر قربانی