لوگو دکتر جهانگیر قربانی
Search
Close this search box.
جراحی زیبایی بینی

جراحی زیبایی بینی

جراحی زیبایی بینی که نام دیگر آن جراحی بینی شناخته می شود، یک عمل جراحی است که برای تغییر شکل یا تغییر اندازه بینی انجام می شود. می توان آن را به دلایل زیبایی برای بهبود ظاهر بینی  یا به دلایل عملکردی برای اصلاح مشکلات تنفسی ناشی از ناهنجاری های ساختاری انجام داد. برای آشنایی بیشتر با جراحی زیبایی بینی تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

جراحی زیبایی بینی چه بخش هایی از بینی را برطرف می کند؟

عمل بینی می تواند نگرانی های مختلفی مانند قوز روی پل بینی، افتادگی یا بزرگ شدن نوک بینی، سوراخ های بینی پهن، عدم تقارن یا انحراف تیغه بینی را برطرف می کند. مهم است که انتظارات واقع بینانه ای داشته باشید و با یک جراح پلاستیک واجد شرایط مشورت کنید که می تواند مورد شما را ارزیابی کند و در مورد خطرات و مزایای آن با شما صحبت کند.

بهبودی بعد از جراحی زیبایی بینی

بهبودی پس از جراحی بینی معمولا شامل تورم و کبودی اطراف بینی و چشم برای چند روز است. احتقان بینی و مشکلات تنفسی نیز ممکن است به طور موقت رخ دهد. ممکن است چندین هفته یا حتی ماه ها طول بکشد تا تمام تورم ها فروکش کند و نتایج نهایی قابل مشاهده باشد.

ذکر این نکته ضروری است که عمل بینی یک عمل جراحی پیچیده است که فقط باید توسط جراح پلاستیک ماهر و باتجربه انجام شود.

مراحل جراحی زیبایی بینی چیست؟

عمل بینی شامل مراحل زیر است:

بیهوشی
دارو ها برای راحتی شما در طول عمل جراحی تجویز می شوند، انتخاب ها شامل آرامبخش داخل وریدی یا بیهوشی عمومی است. پزشک بهترین انتخاب را برای شما توصیه می کند.

برش
در طی عمل عمل بینی، جراح ممکن است با توجه به تغییرات مورد نظر، برش هایی را در داخل سوراخ های بینی یا در سراسر قاعده بینی ایجاد کند. سپس استخوان و غضروف بینی را تغییر می دهند تا به نتیجه دلخواه برسند. سپس پوست روی ساختار جدید دوباره پوشانده می شود.

تغییر شکل ساختار بینی
بینی بیش از حد بزرگ ممکن است با برداشتن استخوان یا غضروف کوچک شود. گاهی اوقات عمل بینی ممکن است نیاز به اضافه کردن پیوند غضروف داشته باشد. معمولا از غضروف سپتوم، برای این منظور استفاده می شود.

اصلاح سپتوم انحرافی
اگر سپتوم انحراف داشته باشد، می توان آن را صاف کرد و برآمدگی های داخل بینی را کاهش داد تا تنفس بهتر شود.

بستن برش
هنگامی که ساختار زیرین بینی به شکل دلخواه تراشیده شد، پوست و بافت بیی مجددا تراشیده شده و برای بستن برش ها از بخیه استفاده می شود. ممکن است برش های اضافی در چین های طبیعی سوراخ های بینی برای تغییر اندازه آن ها گذاشته شود.

نتایج را ببینید
برای چند روز، آتل ها و بسته بندی گاز ممکن است از بینی که شروع به بهبودی می کند حمایت کنند.

نمونه کارهای جراحی زیبایی بینی دکتر جهانگیر قربانی

چه کسانی می خواهند جراحی زیبایی بین انجام دهند؟

افراد به دلایل متعددی از جمله موارد زیر اقدام به انجام رینوپلاستی می کنند:

 • اصلاح یک نقص مادرزادی
 • ظاهر کلی صورت را بهبود می بخشد.
 • اصلاح انحراف تیغه بینی
 • شکستگی صورت مانند بینی را ترمیم کنید.

چه کسانی کاندید جراحی زیبایی بینی

کاندید عمل بینی باید:

 • سن بلوغ را تمام کرده و به سن قانونی رسیده باشیدمحدودیت های عمل بینی را درک کنید و اهداف معقولی برای این عمل داشته باشید.
 • فردی که این عمل را انجام می دهد باید خواسته قلبی خودش باشد، نه برای حرف و نظر دیگران این کار را انجام دهد.

روش های مختلف برای جراحی زیبایی بینی

دو نوع اصلی برای عمل بینی وجود دارد که شامل:

 • باز: رینوپلاستی باز روشی برای تغییر شکل عمده بینی است. جراح شما برش هایی ایجاد می کند تا پوست بینی شما را به طور کامل از استخوان و غضروف جدا کرده تا ساختار زیرین بینی را ببیند.
 • بسته: رینوپلاستی بسته روشی کوچک برای تغییر بینی است.

قبل از جراحی زیبایی بینی چه اتفاقی می افتد؟

قبل از عمل بینی خود، یک جلسه مشاوره با جراح داشته باشید تا بتوانید تمام سوالات خود را بپرسید. پزشک به شما داروهایی را که باید مصرف کنید تا بهبودی سریع تری داشته باشید. قبل از عمل از شما عکس های قبل و بعد می گیرد.

بعد از جراحی زیبایی بینی چه اتفاقی می افتد؟

 • برای مراقبت از بینی شما یک گاز پنبه ای در داخل بینی شما قرار می گیرد و شما می توانید طبق دستور پزشک بسته بندی را تا 48 ساعت آینده بردارید.
 • ممکن است تورم و کبودی اطراف بینی و چشم شما ایجاد شود که رفع آن تا چند هفته طول بکشد.

ویدیو عمل بینی


درمان نامتقارن بعد از جراحی زیبایی بینی

معمولا بدن شما به روش های مختلف، مانند درمان نامتقارن، به جراحی واکنش نشان می دهد. درمان نامتقارن راهی است که بدن شما پس از جراحی بهبود می یابد. ممکن است در چند هفته اول پس از جراحی، این حالت را تجربه کنید

کاندیدا مناسب جراحی زیبایی بینی

در ابتدا باید بگوییم که فرد باید هدف از عمل را بداند و صرفا فقط برای رسیدن به وضع ظاهری و زیبایی کامل و مطلق این جراحی را انجام ندهد.

در بیشتر مواقع افراد دارای پوست ضخیم و غضروف ضعیفی در ناحیه بینی هستند، به همین جهت کاندیدای مناسبی برای جراحی زیبای بینی نمی باشند.

 اغلب پزشکان از انجام جراحی برای متقاضی سرباز می زنند چرا که با انجام این جراحی فقط تغییر جزئی بر روی غضروف و استخوان بینی صورت می گیرد.

بهتر است فردی که متقاضی عمل بینی است سن رشد را پشت سر گذاشته باشد. بهترین زمان برای دختر خانم ها ۱۶ سالگی و برای پسران ۱۸ سالگی می باشد. در نتیجه باید بگوییم که برای کودکان و نوجوانان محدودیت های مشخصی وجود دارد که مانع از جراحی زیبایی بینی می شود.

اگر متقاضی  انحراف در تیغه بینی داشته باشد به گونه ی که تنفس را مشکل کند، جراح ابتدا برای برطرف نمودن انحراف تیغه بینی اقدام خواهد کرد و سپس عمل را انجام می دهد. اما اگر این تیغه باعث هیچ گونه مشکل و انسداد راههای هوایی نشود، دکتر فقط جراحی زیبایی بینی را انجام می دهد.

چنانچه متقاضی در بینی شاخک های داخل بینی یا پولیپ را داشته باشد جراح در کنار عمل بینی اقدام به اصلاح این عوارض می نماید.

لیزر در عمل بینی هیچ گونه کاربردی ندارد، اما ممکن است که جراح برای برش، از لیزر استفاده کند.

اقداماتی که در حین جراحی زیبایی بینی رخ می دهد

 • کوچک شدن بینی
 • از بین بردن برخی از غضروف و استخوان
 • بزرگ شدن بینی ( با افزایش غضروف)با گرفتن غضروف از گوش ها و استخوان ها از باسن، آرنج یا جمجمه
 • تغییر شکل بینی (از جمله سوراخهای بینی)، شکستن استخوان بینی و تنظیم مجدد غضروف
 • تغییر زاویه بین بینی و لب
 • این عمل تحت یک برش پوستی با استفاده از روش جراحی باز یا روش جراحی بسته انجام می شود.که در روش رینوپلاستی به روش بسته تورم کمتر و زخم ها غیر قابل مشاهده هستند .
 • در هر صورت، جراحی زیبایی بینی می تواند از یک ساعت و نیم تا سه ساعت طول بکشد.
 • احتمالا با پانسمان در هر سوراخ بینی، شما تا دو یا سه روز به خوبی نمی توانید نفس بکشید.
 • برای کنترل درد پزشک به شما دارو تجویز می کند.

اهمیت جراحی زیبایی بینی

بینی یکی از اجزای اصلی صورت است و ظاهر آن تعیین کننده ظاهر کلی فرد است . زیبایی بینی باعث برجسته شدن چشم ها، دهان و گونه ها می شود. اما وقتی بینی نامتناسب باشد، کل صورت جذابیت کمتری پیدا می کند.

 به همین دلیل است که جراحی زیبایی بینی می تواند تأثیر زیادی بر ظاهر و تصویر فرد از خود داشته باشد. بسیاری از افراد از اندازه، شکل و موقعیت بینی خود ناراضی هستند.

ظاهر نامتقارن و داشتن قوز و دیگر دلایل نارضایتی از فرم بینی باعث شده است که عمل بینی یا رینوپلاستی، یکی از رایج ترین عمل های جراحی زیبایی باشد. علاوه بر دلایل زیبایی، از عمل بینی برای اصلاح مشکلات تنفسی نیز استفاده می شود.

هیچ جراحی دیگری در جراحی پلاستیک به اندازه رینوپلاستی نیاز به توجه به جزئیات ندارد. رینوپلاستی یک بازی میلی متری است و کوچکترین تنظیم در پشت بینی می تواند روی نوک بینی تاثیر بگذارد یا برعکس.

به طور کلی لازم به ذکر است که عمل بینی از آن جهت که موجب ایجاد تغییرات بسیاری در ظاهر فرد می شود بسیار تاثیر گذار است.

عوارض جراحی زیبایی بینی

تمام جراحی های تهاجمی و غیرتهاجمی را باید با وسواس بیشتری تصمیم گیری نمود، چرا که همه عمل ها دارای عوارض جانبی هستند. بیمار برای یافتن بهترین جراح بینی باید سراغ پزشکی برود که تمامی فاکتورها را در نظر بگیرد و سلیقه بیمار را نسبت به جراحی جویا شود. توصیه دکتر جهانگیر قربانی بهترین متخصص گوش و حلق و بینی در تهران براین است که به سراغ جراحی رود که در این زمینه مهارت و پختگی لازم را داشته باشد.

اما برخی از خطرات احتمالی که ممکن است در پروسه عمل رخ دهد، به شرح زیر خواهد بود:

 • انسداد بینی
 • عفونت
 • خون ریزی
 • مشکلات تنفسی
 • عدم رضایت از نتیجه بینی (به ندرت)
 • برطرف نشدن کامل سینوزیت یا پولیپ بینی
 • عوارض بیهوشی
 • سوراخ شدن سپتال (سوراخ کوچک در تیغه بینی)
 • نیاز به جراحی های اضافی و ترمیمی

نتیجه گیری

جراحی زیبایی بینی نوعی جراحی پلاستیک است که شکل و اندازه بینی شما را تغییر می دهد. برخی از افراد برای بهبود ظاهر بینی و صورت خود جراحی زیبایی بینی انجام می دهند.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط