لوگو دکتر جهانگیر قربانی
جراحی-بینی-گوشتی

همه چیز درباره جراحی بینی گوشتی

جراحی بینی گوشتی یک عمل جراحی است که شامل تغییر شکل یا تغییر اندازه بینی می شود. این کار را می توان به دلیل بهبود ظاهر بینی و رفع مشکلات تنفسی انجام داد. این روش می تواند شامل برداشتن، اضافه کردن بافت و یا تغییر شکل سوراخ های بینی باشد. برای آشنایی بیشتر با عمل بینی گوشتی تا آخر این مقاله همراه باشید. 

عمل بینی گوشتی

نمونه کار جراحی بینی گوشتی دکتر قربانی


جراحی-بینی گوشتی
عمل-بینی-گوشتی

رینوپلاستی بینی گوشتی در مقایسه با سایر جراحی های بینی

در گذشته رینوپلاستی بینی گوشتی اغلب شامل برداشتن غضروف بینی می شد. اما گاهی باعث فرورفتگی در پوست می شد و ظاهری طبیعی را برای بیمار تقریبا غیر ممکن می کرد. در حال حاضر با انجام رینوپلاستی بینی گوشتی توسط دکتر جهانگیر قربانی بیمار می تواند ظاهر صورت خود را بهبود ببخشد.

آیا جراحی بینی گوشتی شرایط خاصی دارد؟

فردی که بینی گوشتی دارد ممکن است بتواند عمل رینوپلاستی گوشتی را انجام دهد. پزشک با معاینه بیمار صلاحیت آن را برای این عمل تعیین می کند. قبل از عمل شما یک جلسه مشاوره با پزشک خواهید داشت و هر سوالی که داشتید را می توانید از آن بپرسید.

انواع رینوپلاستی برای بینی گوشتی

با توجه به هدف و انتظارات شما، جراح پلاستیک شما از یک یا دو تکنیک برای باریک کردن بینی پهن شما استفاده می کند.  انواع رینوپلاستی برای بینی گوشتی شامل موارد زیر است:

 • استئوتومی

رینوپلاستی استئوتومی معمولا برای درمان شکستگی بینی و صاف کردن انحراف پشتی بینی استفاده می شود. اما در رینوپلاستی بینی گوشتی برای برداشتن غضروف و استخوان اضافی بالای بینی استفاده می شود تا بینی کوچک تر شود.

 • آلارپلاستی

در این روش برش های کوچکی در قسمت داخلی سوراخ های بینی ایجاد می کند و با برش بافت های اضافی  طول و عرض بینی را کاهش می دهند.

 • عمل بینی پیازی

نوعی جراحی زیبایی بینی است که در آن نوک بینی گوشتی تغییر شکل می گیرد. اگر نوک بینی بزرگ یا گرد باشد، جراح از این روش برای برداشتن یا تغییر شکل غضروف نوک بینی استفاده می کند.

نمونه جراحی بینی دکتر جهانگیر قربانی را در ویدیو زیر تماشا کنید.

بیشتر بخوانید: داروهای بعد از جراحی بینی

آمادگی برای جراحی بینی گوشتی

برای آماده شدن جراحی بینی گوشتی، ابتدا باید آزمایش خون بدهید و سابقه پزشکی خود را که حاوی آلرژی، مشکلات لخته شدن خون و اختلالات ژنتیکی است را به پزشک گزارش دهید. همچنین باید از دو هفته قبل از عمل، از مصرف دارو های رقیق کننده خون، استعمال دخانیات، نوشیدن الکل و انواع مکمل ها بپرهیزید.

روش جراحی بینی گوشتی

عمل بینی گوشتی معمولا از طریق بیهوشی عمومی انجام می شود، اما جراح در برخی از موارد تشخیص می دهد تا از دارو های بی حس کننده برای عمل بینی استفاده کند.  در جراحی بینی گوشتی، اگر پل بینی (قسمت بالا بینی) شما به تغییر شکل نیاز داشته باشد، جراح برش های کوچکی در امتداد کلوملا ( بافتی که سوراخ های بینی را از هم جدا می کند) ایجاد می کند و پوست بینی شما بلند می کند تا دسترسی بیشتری به ساختار داخلی بینی شما داشته باشد.

اما اگر فقط نوک بینی و سوراخ های بینی نیاز به تغییر داشته باشد، جراح عمل را بدون بالا کشیدن پوست بینی انجام می دهد. پس از باریک کردن و تغییر اندازه بینی، پزشک برش ها را بخیه میزند و تامپون ها را داخل بینی شما قرار می دهد تا از خونریزی جلوگیری کند و بینی شما را با بانداژ و گاز می پیچد.

 انتظاراتی که بعد از جراحی بینی گوشتی باید داشته باشیم؟

 • کل عمل بینی گوشتی معمولا دو ساعت طول می کشد، اما از آنجایی که یک عملی است که باید بستری شوید، باید یک شب در بیمارستان بمانید.
 • پس از ترخیص، ممکن است سرگیجه داشته باشید، پس از کسی بخواهید شما را به خانه برساند.
 • تا یک هفته بعد از عمل بینی نمی توانید سوار قطار یا هواپیما شوید.
 • در خانه احتمالا درد خفیف یا سوزش داشته باشید که کاملا طبیعی است.
 • بانداژها دو روز پس از جراحی برداشته می شود، اما گچ ها و تامپون ها تقریبا یک هفته بعد برداشته می شود.
 • تورم و کبودی روی گونه ها و اطراف چشم ها طی دو ماه از بین خواهد رفت.

ریکاوری بعد از جراحی بینی گوشتی

یکی هفته پس از عمل بینی گوشتی، پزشک بخیه های شما را بر می دارد و بینی شما را با چسب می چسباند تا نوک آن در جای خود باقی بماند. اگر نمی دانید چگونه چسب بینی خود را عوض کنید از پزشک خود بخواهید به شما آموزش دهد.

بیشتر بخوانید: هزینه جراحی بینی

نکاتی برای داشتن دوره نقاهت راحت تر بعد از عمل بینی گوشتی

 • تا زمانی که آتل روی بینی شما وجود دارد از شستن صورت خود خودداری کنید.
 • برای کاهش تورم از کمپرس سرد استفاده کنید.
 • از بلند کردن اجسام سنگین بپرهیزید.
 • دارو های تجویز شده خود را به موقع مصرف کنید.
 • اگر پزشک از شما خواست که تمریناتی با بینی خود انجام دهید حتما آن ها را انجام دهید.
 • یک رژیم غذایی سالم داشته باشید.

نتایج جراحی بینی گوشتی

نتایج عمل بینی گوشتی پس از برطرف شدن کامل تورم بین دو تا شش ماه پس از جراحی مشخص می شود. با این حال، با کاهش تدریجی کبودی و تورم، می توانید نتیجه عمل خود را مشاهده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط