تومور هیپوفیز

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

تومور هیپوفیز

تومور های هیپوفیز، تومورهای غیر طبیعی هستند که در غده هیپوفیز رشد می کنند. برخی از این تومورها در نتیجه تولید بیش از حد هورمون هایی که نقش تنظیم کننده دارند، ایجاد می شوند. برخی از تومورهای هیپوفیز، روند تولید و ترشح برخی هورمون ها را مختل می کنند. خوشبختانه بیشتر این تومورها خوش خیم  هستند و به قسمت های دیگر بدن پخش نمی شوند.

جهت تماس با دکتر قربانی متخصص گوش و حلق و بینی می توانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.۰۲۱۸۸۶۷۳۱۸

برخی تومورها اندازه بزرگ تری دارند و می توانند به غده هیپوفیز و یا ساختارهای اطراف فشار وارد کنند و منجر به بروز علائمی مانند سردرد و تاری دید شوند.

علت اصلی رشد غیر طبیعی سلول ها در غده هیپوفیز، به طور کامل مشخص نیست. با این که این غده بسیار کوچک است، اما تقریبا بر تمامی قسمت های بدن تاثیر می گذارد. هورمون هایی که از هیپوفیز تولید می شوند، نقش های عملکردی مهم از جمله، رشد و تنظیم فشار خون را بر عهده دارند.

در برخی موارد، زمینه ژنتیکی و وراثتی در بروز این تومور دخالت دارد، وممکن است افرادی که سابقه فامیلی ابتلا به تومور هیپوفیز را داشته اند، بیشتر در معرض این تومور قرار بگیرند.

جهت تشخیص تومور هیپوفیز، پزشک به بررسی علائم و معاینات فیزیکی و بالینی بیمار می پردازد. MRI، سی تی اسکن، آزمایش خون و ادرار (جهت بررسی عملکرد و میزان تولید هورمون ها)، اسکن مغز (جهت تعیین اندازه و محل قرار گیری تومور) و تست های بینایی سنجی، از دیگر تست هایی هستند که از سوی متخصص تجویز می شوند.

درمان تومور هیپوفیز

در بسیاری از بیماران، نیازی به درمان نیست. درمان بر اساس نوع تومور، اندازه آن و میزان فاصله تومور از مغز تعیین می شود. علاوه بر این، سن و وضعیت جسمانی بیمار نیز در نظر گرفته خواهد شد. جراحی (اندوسکوپی بینی)، از جمله اقداماتی است که در آن تومور از راه بینی و سینوس ها برداشته می شود، بدون اینکه برشی ایجاد شود. برداشتن تومورهای بزرگ از این طریق کمی دشوار می باشد.

رادیوتراپی و مصرف دارو از دیگر روش های درمانی می باشد. مصرف دارو، به کوچک شدن اندازه تومور و رفع علائمی مانند سرگیجه، تهوع، اسهال و یا یبوست کمک می کند.

پاسخ

پنج × 5 =

Call Now Buttonتماس سریع با دکتر قربانی