آسیب های صوتی به گوش

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

آسیب های صوتی به گوش

  دکتر قربانی می فرماید گوش عضو پیچیده و ظریفی است که در شناسایی صدا و تقویت صدا کمک می کند ایجاد صدای بلند باعث آسیب به ساختار حساس گوش می شود و می تواند به شنوایی موقتی و یا حتی دائمی منجر شود .گوش با گرفتن صدای محیط آن را تبدیل به سیگنالهایی که مغز درک کند می فرستد و امواج صوتی از طریق کانال گوش به پرده گوش می رسد و باعث ایجاد ارتعاش می شودو سپس به گوش میانی منتقل می شود. در گوش میانی 3 استخوانچه قرار دارد که کارشان ارتعاشات صدا از پرده گوش به گوش داخلی می باشد و گوش داخلی سیگنالهای الکتریکی را تبدیل می کند و به سیگنالهای مغز می فرستد .

آسیب صدا

صداهای ناگهانی مانند انفجار ، شلیک اسلحه ،ترقه باعث آسیب دیدن به گوش می شود که امکان دارد این آسیب منجر به شنوایی موقتی یا دائم باشد در واقع شایع ترین علت از دست دادن شنوایی قرار گرفتن در معرض صداهای بلند است و بهتر است تا می توانید از صداهای بلند دوری کنید.

زیرا قرار گرفتن طولانی در محیطی که صدای بلند است به آرامی باعث از بین رفتن سلولهای مویی گیرنده صدا می شود وظیفه این سلول انتقال اطلاعات به عصب حلزونی است و هنگامی که آسیب ببیند دیگر بازسازی نخواهد شد و مانع فرستادن سیگنال های شنوایی به مغز می شود..

علائم آسیب شنوایی

از علائم خطرناک صدا می توان به درد یا وزوز کردن گوش یا زنگ زدن گوش اشاره کرد در صورتی که برای شنیدن صدا، اگر باید با صدای بلند باشد تا بشنوید احتمال اینکه گوش شما دچار آسیب شده باشد زیاد است پس بهتر است با مراجعه هر چه سریعتر به پزشک اقدام کنید تا مورد آزمایش قرار بگیرید در غیر این صورت متوجه آسیب شنوایی نخواهید شد.

جلوگیری از آسیب های شنوایی

در صورتی که در یک محیط پر سر و صدا کار می کنید بهتر است از محافظ گوش یا هدفون که باعث کاهش صدا است استفاده کنید و یا هنگام استفاده از ماشین های سنگین یا شرکت در کنسرت از گوش گیر استفاده کنید. شما می توانید با محدود کردن استفاده کودکانتان از اسباب بازیهایی  که صداهای بلند دارند و اطمینان از اینکه صدای دستگاههای الکترونیکی که آنها استفاده می کنند، روی درجه کم قرار دارد، از شنوایی کودکان تان محافظت نمایید.

پاسخ

سه + 16 =

Call Now Buttonتماس سریع با دکتر قربانی