همه چیز درباره بیماری آسم

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

آسم (asthma) حالت مزمن ریوی است که در آن راه های تنفسی هنگام واکنش آلرژیک یا هنگام ورزش و تقلا ورم می کند و ناگهان به هم کشیده می شوند.کسانی که دچار آسم هستند نفس نفس می زنند و خس خس می کنند و اگر درمان نشوند حمله ی آسم ممکن است به مرگ آنها منجر شود. توصیه می شود در صورت مبتلا شدن به آسم، به  متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید و درمان خود را به سرعت آغاز کنید.

بنابر آمارهای موجود بین 10 تا 13 درصد کودکان در کانادا به آسم مبتلا هستند ، به نظر می رسد شمار موارد آسم و تعداد مرگ و میر ناشی از آسم در کشورهای صنعتی رو به افزایش است. در سال 1978 میلادی فقط 2 تا 3 درصد بزرگسالان در کانادا به آسم مبتلا بودند اما در سال 1991 این تعداد به 6 درصد افزایش یافت.

درست است که از هر 10 کودک 1 نفر مبتلا به آسم می شود. اما این بیماری تنها در کودکان شایع نیست و از هر 20 بزرگسال نیز 1 نفر مبتلا به آسم می شود.

علت هر چه که هست ، آسم خطر فزاینده ای به ویژه برای کودکان است. کودکانی که آسم دارند، در 50 درصد اوقات زمانی که پا به نوجوانی یا بزرگسالی می گذارند، آسم شان بهبود پیدا می کند و یا برطرف می شود. اما در برخی از اوقات نیز مشکلات این بیماری با آنها باقی می ماند. از آن جا که بیش از 80 درصد مرگ های ناشی از آسم قابل پیشگیری است، درمان مناسب و به موقع این بیماری اهمیت زیادی دارد.

آسم؛ بیماری که در کودکان بسیار شایع تر از بزرگسالان است.

 

چه افرادی مبتلا به آسم می شوند

یک سوم بیماران آسمی را کودکان تشکیل می دهند هر چند آسم می تواند هر کدام از گروه های سنی را مبتلا کند. پسرها در اوایل کودکی بیشتر ممکن است به آسم مبتلا شوند ، درحالی که دختران بیشتر در سنین نوجوانی دچار می شوند.

آسم در بسیاری از موارد، بیماری ملایم و درمان پذیری است و به همین دلیل مردم اغلب خطر آن را نادیده می گیرند. اما به عنوان مثال در کانادا هر سال تقریباً 20 نفر از خردسالان و 500 نفر از بزرگسالان مبتلا به آسم، فوت می کنند.

آسم در بیشتر اوقات ریشه وراثتی دارد و سابقه خانوادگی بیماری آسم در مبتلایان بسیار به چشم می خورد.

آسم

آسم

حمله آسم چیست

راه های تنفسی مبتلایان به آسم بیش از حد حساس است و همیشه کمی ورم دارد. در خلال حمله ی آسم asthma attack،  ورم راه های تنفسی بیشتر می شود، ترشحات مخاطی زیادی تولید می کند که نفس کشیدن برای بیمار دشوار می شود. گاهی راه های تنفسی خود به خود بهبود پیدا می کند، اما بسیاری از مبتلایان به دارو و درمان نیاز دارند تا بتوانند سالم بمانند.

اگر بخواهیم مراحل آسم را تشریح کنیم به این صورت است:

 • باریک شدن راه تنفسی با سفت شدن عضلات دور مسیر تنفسی اتفاق می افتد.
 • هوا در راه تنفسی کاهش می یابد.
 • راه های تنفسی ملتهب می شود و مسیر تنفسی باریک و باریک تر می شود.
 • در راههای تنفسی مخاط زیادی ترشح می شود و راه باریک تر می شود.
 • در نهایت فرد دچار سختی در تنفس و حتی در برخی از اوقات انسداد تنفسی می شود.

در این مواقع باید سریعا برای بیمار اقدامات مراقبتی اتخاذ شود، تا فرد دچار صدمات جبران ناپذیری نشود.

علت آسم چیست

بسیاری از چیزها می تواند جرقه ای برای حمله آسم باشد .آلرژی علت شماره یک حمله آسم است. جرقه های حمله آسم عبارتند از :

 • شوره تن ( مو یا پشم )
 • مایت های غباری (گرد و غبار محل زندگی)
 • سوسک ها
 • گرده های گیاهی که از علف ها یا درختان در هوا پراکنده می شوند.
 • کپک های درون و بیرون از خانه
 • دود تنباکو ، دود چوب ، بوی افشانه ها یا اسپری های موی سر، مواد آرایشی، پاک کننده ها، بوی رنگ، بخارات آشپزی ، بخارات یا دود بنزین و آلودگی هوا
 • فعالیت های ورزشی سنگین یا تقلای زیاد بدنی
 • هق هق گریه ، قهقهه خنده ، جیغ و فریاد
 • هوای سرد
 • عادت ماهیانه در خانمها
 • سولیفت که ماده ای نگهدارنده است و در برخی از نوشیدنی ها و مواد غذایی وجود دارد.

حملات آسم بیشتر در شب اتفاق می افتد .دانشمندان علت دقیق این مساله را نمی دانند اما شاید به چرخه خواب و بیداری شبانه مربوط باشد.

حالت دراز کش هنگام خواب نیز نفس کشیدن را برای مبتلایان به آسم دشوارتر می کند زیرا باعث می شود شیره های معده و اسید معده به گلو پس زده شده و تنفس را دشوارتر کند.

نشانه های آسم

 • اختلال، تنگی و عدم توانایی در تنفس
 • سفت شدن عضلات قفسه سینه
 • سرفه های شدید و مستمر
 • بریده بریده صحبت کردن و خس خس در هنگام تنفس و صحبت کردن (خس خس در کودکان مبتلا به آسم بسیار شایع است.)
 • سیاهی و کبودی لب ها
 • تعرق شدید
 • رنگ پریدگی صورت

انواع آسم

آسم براساس شدت آن در طبقه بندی و سطوح مختلفی قرار می گیرد. نوع آسم بنا بر گرفتن شرح حال از بیمار و گرفتن آزمایش های مختلف پزشکی تعیین می شود تا برای آن درمان مناسبی صورت بگیرد.

آسم متناوب خفیف: تقریبا در هفته دو شب و در ماه دوبار بیماران دچار تنگی نفس و نشانه های آسم می شوند.

آسم پایدار خفیف: بیشتر از دوبار در هفته و دو بار در ماه، حمله صورت می گیرد.

آسم پایدار متوسط: تقریبا هر روز و در هفته یک شب نشانه های آسم قابل مشاهده است.

آسم پایدار شدید: علائم در تمام طول روز و شب پرتکرار مشاهده می شود.

 

انواع بیماری آسم

تشخیص آسم

ابتدا شرح حالی از بیمار و نشانه های بیماری گرفته می شود. همچنین متخصص گوش حلق و بینی از سابقه بیماری های تنفسی خانوادگی شخص بیمار سوالاتی را می پرسد. تشخیص آسم در کودکان به دلیل اینکه ممکن است با بیماری هایی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا اشتباه گرفته شود، مشکل است.

سپس معاینه های فیزیکی بر روی پوست و قفسه سینه توسط متخصص انجام می شود.

در گام های بعدی برای تشخیص و بررسی های بیشتر تست ها و آزمایش های مختلفی از قبیل تست آلرژی، آزمایش گاز خون شریانی، آزمایش خون، تصویربرداری از قفسه سینه، آزمایش های عملکردی ریوی، اسپیرومتری( اندازه گیری مقدار هوا بعد از دم)، آزمایش اکسید نیتریک (اندازه گیری مقدار گاز اکسید نیتریک در تنفس) و تغییرات متاکولین (ارزیابی انقباضات مسیر هوایی) از بیمار گرفته می شود.

درمان آسم

بر اساس نوع و شدت بیماری برای آن درمان صورت می گیرد.

درمان دارویی

نوع دارو براساس وضعیت بیمار و تشخیص پزشک متخصص گوش حلق و بینی تجویز می شود.

داروهایی که در دسته بندی داروهای استنشاقی سریع اثر، داروهای آلرژی، کوتیکواستروئیدهای استنشاقی، آگونیست های گیرنده های بتای طولانی اثر، مهارکننده های لکوترین ها، داروهای استنشاثی ترکیبی قرار دارند از داروهای موثر در درمان آسم به شمار می آیند.

 

آسم

آسم

ترموپلاستی برونشی

زمانی که بیمار با درمان دارویی نتیجه مناسبی نگیرد و آسم شدید داشته باشد، این درمان توسط پزشک انجام می شود.

در این روش قسمت های داخلی مسیرهای تنفسی با الکترود حرارت داده می شوند. به دنبال آن عضلات مجاری تنفسی نرم تر شده و تنفس بیمار بهبود می یابد.

تغییر سبک زندگی

عدم تماس با حیوانات خانگی، پوشاندن بینی در هوای سرد، استفاده از تهویه مطبوع، از بین بردن گرد و غبار در محل زندگی به صورت مرتب، ماندن در خانه در زمان آلودگی هوا در درمان آسم بسیار تاثیر دارد.

نتیجه

همان قدر که آسم می تواند بیماری ملایمی باشد، به همان میزان نیز می تواند بیماری مخربی باشد. درمان به موقع در بهبودی سریعتر این بیماری بسیار اهمیت دارد. پس نباید از کنار نشانه های ابتلا به بیماری آسم راحت گذشت. در صورت مشاهده علائمی که در بالا ذکر شد، می توانید به مطب دکتر جهانگیر قربانی جراح و متخصص گوش حلق و بینی مراجعه کنید.

پاسخ

بیست − چهار =

Call Now Buttonتماس سریع با دکتر قربانی