سرطان حنجره

سرطان حنجره

آیا تابه حال سرطان حنجره را شنیده اید ؟

آیا می دانید این بیماری چه علائمی دارد ؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که صدای شما برای مدتی گرفته باشد اما باید بدانید که چه موقع این ممکن است خطر ساز باشد . با ما همراه باشید تا با بخشی از این بیماری آشنا شوید .

سرطان حنجره چیست ؟

در سرطان حنجره ، در بافت های حنجره ، سلول های سرطانی پیدا می شود . حنجره راه عبوری کوتاه  که درست زیر حلق قرار گرفته است . حلق لوله ای است که با گذر از ناحیه گردن خود را به مری می رساند .

سرطان حنجرهراه تشخیص سرطان حنجره 

راه های تشخیص قطعی سرطان حنجره ، تغییر صدا به صورت دو هفته ، باعث مشکوک شدن به توده حنجره می شود که حتما باید عکس برداری توده حنجره انجام دهد اگر در سرپوسکوپی توده ای دیده شد که مشکوک بوده باید از آن توده نمونه برداری شود . یا اصطلاحا دی اکسی شود . نمونه برداری یا دی اکسی به آزمایشگاه آسیب شناسی فرستاده می شود . معمولا برای برداشتن نمونه ، مریض به اتاق عمل برده می شود و با یک بیهوشی مختصر این کار را انجام می دهد این نمونه برداری در بیمارستان ها و کلینیک ها انجام داد ، زمان زیادی طول نمی کشد و معمولا بدون عارضه است . اگر این توده کوچک باشد به راحتی نمونه برداری انجام می شود . اما اگر بیمار دیر مراجعه کند و توده بزرگ شود و راه نفس را می گیرد . و بیمار با تنگی نفس مراجعه کرده است . در این مواقع وقتی نمونه برداری انجام می شود ممکن است لازم باشد که یک راه مطمئن هوایی برای تنفس بیمار ایجاد شود که اصطلاحا به آن تراکستومی می گویند ، این کار برای آن است که بیمار در فاصله ای که نمونه به آزمایشگاه آسیب شناسی فرستاده می شود و یک یا دو هفته طول می کشد تا جواب آماده شود ، راه تنفس بیمار بسته نشود و برای تنفس بیمار مشکل ایجاد نشود .

نمونه ای که به ازمایشگاه فرستاده می شود معمولا در مورد حنجره ، حدود 90 درصد مواقع سرطان از جنس سلول های پشت حنجره است .

انواع دیگر سرطان حنجره وجود دارد  ولی این مورد شایع تر بوده و در ارتباط مستقیم با مصرف سیگار و الکل و یا حضور در صنایع مانند صنعت چوب دارد .

جهت تماس با دکتر قربانی متخصص گوش و حلق و بینی می توانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.۰۲۱۸۸۶۷۳۱۸

انتخاب نوع درمان

در انتخاب نوع درمان سرطان حنجره کاملا بستگی دارد به شرایط بیمار که یکی از آن سن بیمار است . مسلما روش درمانی در جوانان و کسانی که پا به سن گذاشته اند متفاوت است . یکی از آیتم های مهم دیگر شغل بیمار است . برای مثال اگر یبماری توده ای نه چندان بزرگ در تارهای صوتی خود داشته باشد و شغل فرد ارتباط مستقیم با صحبت کردن داشته باشد ، نمی توان برای این فرد برداشتن بخشی از حنجره توصیه شود زیرا شغل و زندگی فرد را تحت شعاع قرار می دهد ، گرچه بیماری ریشه کن می شود . در نتیجه با توجه به سن و شغل وی بهترین درمان انتخاب می شود . در این جور موارد لیزر بسیار تاثیر گذار خواهد بود و با کمترین آسیبی که به بافت های سالم حنجره بیمار ، وارد می کند ، می تواند ضایعه را بردارد و باقیمانده بافت های حنجره را که هنوز سرطانی نشده اند با یک لیزر دوز پایین اصطلاحا دی فوکوس ، مخاط را درمان می کنیم که از احتمال عود بعدی جلوگیری می کند و آسیبی به حنجره و تکلم بیمار وارد نمی شود اینعمل جراحی بسیار کوتاه مدت است و بیمار نیاز به بستری طولانی مدت ندارد .

پاسخ

5 × 5 =