سرطان حنجره

سرطان حنجره

آیا تابه حال سرطان حنجره را شنیده اید ؟

آیا می دانید این بیماری چه علائمی دارد ؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که صدای شما برای مدتی گرفته باشد اما باید بدانید که چه موقع این ممکن است خطر ساز باشد . با ما همراه باشید تا با بخشی از این بیماری آشنا شوید .

سرطان حنجره چیست ؟

در سرطان حنجره ، در بافت های حنجره ، سلول های سرطانی پیدا می شود . حنجره راه عبوری کوتاه  که درست زیر حلق قرار گرفته است . حلق لوله ای است که با گذر از ناحیه گردن خود را به مری می رساند .

سرطان حنجره

راه تشخیص سرطان حنجره 

راه های تشخیص قطعی سرطان حنجره ، تغییر صدا به صورت دو هفته ، باعث مشکوک شدن به توده حنجره می شود که حتما باید عکس برداری توده حنجره انجام دهد اگر در سرپوسکوپی توده ای دیده شد که مشکوک بوده باید از آن توده نمونه برداری شود . یا اصطلاحا دی اکسی شود . نمونه برداری یا دی اکسی به آزمایشگاه آسیب شناسی فرستاده می شود . معمولا برای برداشتن نمونه ، مریض به اتاق عمل برده می شود و با یک بیهوشی مختصر این کار را انجام می دهد این نمونه برداری در بیمارستان ها و کلینیک ها انجام داد ، زمان زیادی طول نمی کشد و معمولا بدون عارضه است . اگر این توده کوچک باشد به راحتی نمونه برداری انجام می شود . اما اگر بیمار دیر مراجعه کند و توده بزرگ شود و راه نفس را می گیرد . و بیمار با تنگی نفس مراجعه کرده است . در این مواقع وقتی نمونه برداری انجام می شود ممکن است لازم باشد که یک راه مطمئن هوایی برای تنفس بیمار ایجاد شود که اصطلاحا به آن تراکستومی می گویند ، این کار برای آن است که بیمار در فاصله ای که نمونه به آزمایشگاه آسیب شناسی فرستاده می شود و یک یا دو هفته طول می کشد تا جواب آماده شود ، راه تنفس بیمار بسته نشود و برای تنفس بیمار مشکل ایجاد نشود .

نمونه ای که به ازمایشگاه فرستاده می شود معمولا در مورد حنجره ، حدود 90 درصد مواقع سرطان از جنس سلول های پشت حنجره است .

انواع دیگر سرطان حنجره وجود دارد  ولی این مورد شایع تر بوده و در ارتباط مستقیم با مصرف سیگار و الکل و یا حضور در صنایع مانند صنعت چوب دارد .

انتخاب نوع درمان

در انتخاب نوع درمان سرطان حنجره کاملا بستگی دارد به شرایط بیمار که یکی از آن سن بیمار است . مسلما روش درمانی در جوانان و کسانی که پا به سن گذاشته اند متفاوت است . یکی از آیتم های مهم دیگر شغل بیمار است . برای مثال اگر یبماری توده ای نه چندان بزرگ در تارهای صوتی خود داشته باشد و شغل فرد ارتباط مستقیم با صحبت کردن داشته باشد ، نمی توان برای این فرد برداشتن بخشی از حنجره توصیه شود زیرا شغل و زندگی فرد را تحت شعاع قرار می دهد ، گرچه بیماری ریشه کن می شود . در نتیجه با توجه به سن و شغل وی بهترین درمان انتخاب می شود . در این جور موارد لیزر بسیار تاثیر گذار خواهد بود و با کمترین آسیبی که به بافت های سالم حنجره بیمار ، وارد می کند ، می تواند ضایعه را بردارد و باقیمانده بافت های حنجره را که هنوز سرطانی نشده اند با یک لیزر دوز پایین اصطلاحا دی فوکوس ، مخاط را درمان می کنیم که از احتمال عود بعدی جلوگیری می کند و آسیبی به حنجره و تکلم بیمار وارد نمی شود اینعمل جراحی بسیار کوتاه مدت است و بیمار نیاز به بستری طولانی مدت ندارد .

علل سرطان حنجره

سرطان حنجره جزء آن دسته از بیماریی هایی می باشد که اگر فورا تشخیص داده نشود، عوارض جانبی را برای بیمار ایجاد خواهد کرد به گونه ای که فرد صدای خود را از دست خواهد داد، حتی می تواند باعث مرگ نیز گردد.

ویژگی و خصوصیت این بیماری بدین صورت است که اگر به موقع تشخیص داده شود، به معنای آن که با اقدام خیلی جزئی مانند جراحی های ساده همچون جراحی لیزر یا عمل های دیگرقابل درمان و پیشگیری از پیشرفت خواهد بود. با این اقدام بیمار نه تنها کیفیت صدای خود را بدست خواهد آورد بلکه می تواند طول عمر بیشتر و مناسبی را برای خود داشته باشد.

علل سرطان حنجره

علائم سرطان حنجره

مهم ترین علامتی که می توان یک متخصص گوش و حلق و بینی را به سرطان حنجره برساند، که باید بدان دقت شود، گرفتگی صدا است. این گرفتگی اولین نشانه سرطان حنجره می باشد که اغلب این عارضه شدت پیدا می کند و به طوری که بیمار ممکن است همراه با قورت دادن صدا درد و مشکل نیز داشته باشد.

اما سایر علائم همچون:

 • کاهش وزن
 • وجود گوش درد و گلو درد مزمن
 • عدم تنفس
 • احساس ورم و گرفتگی در گلو
 • مشکل در بلع غذا
 • تولید خلط
 • تغییر در صدا
 • خستگی
 • تغییر اندازه غده های لنفاوی
 • تب
 • تغییرات پوستی
 • درد در ناحیه قفسه سینه
 • نفس بدبو
 • سرفه های طولانی
 • و…

بنابراین هر بیماری که زمینه خطررا داشته باشد همچون افرادی که بیش از اندازه سیگار، مواد مخدر و یا نشیدنی های الکلی مصرف می نمایند، که باعث گرفتگی صدای آنان بیش از 4 هفته می شود، حتما باید اقدامات تشخیصی برای آنان صورت بگیرد.

اولین روش برای تشخیص سرطان حنجره در یک بیمار معاینه با آندوسکوپی یا لاپاراسکوپی حنجره می باشد که در صورت مشاهده ضایعه مشکوک ، نمونه برداری صورت خواهد گرفت.

اما از مطمئن ترین راه تشخیص سرطان حنجره، بیوپسی برداری می باشد، که متخصص گوش و حلق و بینی، قطعه کوچکی از بافت بیمار رابه آزمایشگاه ارسال می کنند تا زیر میکروسکوپ قرار داده شودو به ارزیابی سلول های سرطانی صورت گیرد.

در بیشتر مواقع پزشک برای درمان سرطان حنجره از شیمی درمانی و یا پرتو درمانی جهت برطرف نمودن سرطان استفاده می کند با این تفاوت که هر چه میزان پیشرفتگی بیشتر یا کمتر باشد، درمان متفاوت تر می باشد.

نکته اگر سرطان حنجره به مرز پیشرفتگی خود رسیده باشد، متخصص گوش و حلق و بینی مجبور به برداشتن حنجره یا لارنجکتومی خواهد شد بدین معنا که:

پزشک برای ازبین بردن سلول های سرطانی از اشعه ایکس و پرتو درمانی یا همان رادیوایزوتوپ  استفاده می کند. این اقدام باعث می شود که تومور ایجاد شده کوچک و یا محو گردد. اگر با این روش تومور خنثی نشود، دکتر از روش شیمی درمانی نیز در این زمینه استفاده می نماید تا  سلول های سرطانی را از بین ببرد، در واقع متخصص از دو روش درمانی جهت درمان استفاده می کند تا سلامتی را برای بیمار بازیابد.

جهت تماس با دکتر قربانی متخصص گوش و حلق و بینی می توانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.۰۲۱۸۸۶۷۳۱۸

چکیده مطلب

این سرطان هیچ گونه غربالگری خاصی ندارد تنها راه تشخیص علائمی همچون: تغییر صدا و یا گرفتگی آن می باشد که در صورت مشاهده باید هر چه زودتر به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کرد.

برخی خدمات دکتر جهانگیر قربانی بهترین متخصص گوش و حلق و بینی عبارتنداز:

جراحی زیبایی بینی

درمان خرخر

درمان سینوزیت

و…

پاسخ

چهارده − 3 =