کیست و فیستول تیروگلوسال

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

کیست و فیستول تیروگلوسال

در کودکان یا نوجوانان تظاهر می کند .سن میانگین تظاهر عارضه 5 سالگی است (اما ممکن است از 4 ماهگی تا 70 سالگی بروز کند ) در مقایسه با کیست برانشیال 3 برابر شایع تر است .

تعریف کیست و فیستول تیروگلوسال

بقایای مجرای تیروگلوسال که در امتداد مسیر نزول تیروئید یافت می شود.

جهت تماس با دکتر قربانی متخصص گوش و حلق و بینی می توانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.۰۲۱۸۸۶۷۳۱۸

علت کیست و فیستول تیروگلوسال

مجرای تیروگلوسال ، مسیری از مزودرم جنینی است که از محلی بین بن بست های برانشیال اول و دوم منشا می گیرد که مبداً آن با فورامن سکوم زبان مشخص می شود این مجرا در خلال مراحل تکامل به محلی در جلوی تراشه نزول می کند تا غده تیروئید را تشکیل دهد.این مجرا به طور طبیعی در هفته ششم ناپدید می شود .با وجود این اگر مقداری از بافت مجرا در هر نقطه ای از این مسیر باقی بماند ممکن است به کیست تبدیل شود.در 1 تا 2 درصد موارد بافت زبان یا تیروئید نا به جا وجود دارد.

شرح حال

تورم یا توده ای که بیمار در خط وسط بخش قدامی گردن آن را حس می کند اکثر موارد بدون علامت است اما در 5 درصد موارد ممکن است به علت عفونت حساس یا به سرعت بزرگ شود.

معاینه

تورم مدور و صاف در خط وسط ( 90 درصد موارد در خط وسط ، 10 درصد موارد می تواند در سطح جانبی گردن باشد که در این موارد 95 درصد در سمت چپ واقع شده است ) که به طور معمول بین بریدگی تیروئید و استخوان هیوئید قرار گرفته است ، اگر چه گاه در ناحیه زیر چانه یافت می شود .با بلعیدن و بیرون آوردن زبان به سمت بالا حرکت می کند و به طور معمول می تواند نور را از خود عبور دهد.

کیست و فیستول تیروگلوسال
کیست و فیستول تیروگلوسال

پاتولوژی و پاتوژنز

کیست های تیروگلوسال ممکن است در هر نقطه ای در امتداد مسیر مجرای تیروگلوسال ایجاد شوند که 75 درصد موارد در جلوی هیوئید هستند.پوشش آن از بافت سنگفرشی مطبق غیر کراتینیزه ، اپی تلیوم ستونی مکعبی است که مواد موکوئید کیست را پر می کند ممکن است حاوی بافت نابه جای تیروئید باشد.

بررسی ها

اسکن MRI یا سونوگرافی : برای افتراق دادن دیگر ساختار ها (کیست ها در MRI با تقویت T2 ، سیگنال بالا دارد).

خون : بررسی عملکرد تیروئید

سیتولوژی به کمک اسپیراسیون با سوزن ظریف : پیش ابز جراحی یا سنگفرشی خوش خیم یافت می شود).

درمان

هر گونه عفونت حاد را با آنتی بیوتیک درمان می کنند .

جراحی : خارج کردن کیست با جراحی سیسترانک (برداشتن کیست و هر گونه بقایای مجرا ، در طول بخش مرکزی استخوان هیوئید).به ندرت ممکن است مجرای کیست از بالا تا زبان امتداد یافته باشد و برداشتن بخش کوچکی از زبان ضرورت یابد .

عوارض

عفونت شایع ترین عارضه است ممکن است پس از عفونت و پارگی خود به خود تلاش برای تخلیه کیست یا برداشتن ناکامل آن سینوس یا فیستول تیروگلوسال ایجاد شود .به ندرت بروز سرطان در کیست مجرای تیروگلوسال گزارش داده شده است.

پیش آگهی

خوب است اما حتی با تکنیک خوب ، میزان عود 7 تا 8 درصد است که بیشتر به دنبال عفونت رخ می دهد.

دیگر مقالات سایت دکتر قربانی متخصص گوش و حلق و بینی

پاسخ

Call Now Buttonتماس سریع با دکتر قربانی