کم شنوایی وعلائم آن

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

کم شنوایی وعلائم آن

گوش ما از چند قسمت تشکیل شده است؟ چه علائمی باعث اختلال در شنوایی ما می شود؟ آیا وزوز گوش خطرناک است؟ برای اطلاع از پاسخ پرسش ها مطلب ذیل را مطالعه کنید.

کم شنوایی وعلائم آن
کم شنوایی وعلائم آن

برای اینکه ما صدایی را بشنویم و کلماتی که به گوش ما می رسد را درک کنیم، صوت به صورت انرژی صوتی از هوا وارد حفره گوش می شود.

گوش از سه قسمت تشکیل شده است:

گوش خارجی:

  • که شامل لاله و کانال گوش می باشد که به راحتی با مشاهده م شوند.

گوش میانی:

  • این قسمت از پرده گوش شروع می شود و به بخش میانی گوش ختم می شود.

گوش داخلی:

  • این بخش در داخل جمجمه قرار دارد.

هر سه قسمت در شنیدن نقش دارند امواج صوتی در ابتدا توسط لاله گوش جمع آوری می شود و به انتهای کانال گوش می رسد که به پرده گوش منتهی است، این ناحیه حکم متمرکز کننده امواج صوتی را دارد. پرده گوش در انتهای کانال گوش قرار گرفته است که ابتدای گوش میانی می باشد.

استخوانچه های گوش

در داخل گوش میانی قسمت های بسیار مهمی وجود دارند که مهم ترین آنها استخوانچه های گوش هستند سه استخوان بسیار ریز در داخل گوش قرار گرفته است که در حقیقت ریز ترین استخوان های بدن هم می باشند. این سه استخوان از یک طرف به پرده گوش متصل هستند سپس به شکل یک رشته و با ترتیب خاصی به هم متصل می شوند و در نهایت سومین استخوان به پرده ای در روی گوش داخلی قرار دارد منتهی می شوند. در گوش داخلی و استخوان جمجمه دو اتفاق بسیار مهم رخ می دهد که یکی بحث شنوایی و دیگری بحث تعادل می باشد.

شنوایی

در بخش شنوایی حلزون شنوایی وجود دارد و سیستم عصبی شنوایی آغاز می شود. انتهای حلزون شنوایی، عصب شنوایی قرار گرفته است که از گوش داخلی به مغز می رود و انتهای عصب شنوایی در قسمتی از مغز قرار دارد. پس وجود و سلامت تمامی این اجزا برای یک شنوایی کامل الزامی است. اگر هر کدام از این اجزا وجود نداشته باشند و یا دچار اختلال شوند شنوایی نخواهیم داشت و اگر هم داشته باشیم مختل است.

علائم کم شنوایی چیست؟

  • کیپی و گرفتگی گوش
  • وزوز گوش به خصوص زمانی که مدت طولانی رخ دهد.
  • وجود لوزه سوم در کودکان
  • واکنش نشان ندادن کودکان زیر دو سال به صدا هایی که در طرفین و پشت سر آنها ایجاد می شود.
  • خوب نشنیدن کودکان

کم شنوایی به دوقسمت تقسیم می شود.

1-ممکن است کم شنوایی ناگهانی و یا تدریجی اتفاق بیافتد، زمانی که کم شنوایی ناگهانی رخ دهد درک آن برای فرد بسیار راحت تر است تا اینکه به طور تدریجی باشد.

2-نوع دیگر تقسیم بندی زمان شروع است، که این مشکل به صورت مادرزادی است و یا اینکه در سنین بالا تر رخ می دهد. اگر ناشنوایی در سنین پایین تر اتفاق بیافتد درک این موضوع برای کودکان بسیار کار مشکلی است در حقیقت از زمانی که دنیای خود را درک می کنند وضعیتی در گوش آنها وجود دارد که متوجه نمی شوند و غیر طبیعی است، چون نمی توانند با دیگران مقایسه کنند و تشخیص بسیار دشوار است.

اگر کم شنوایی در بزرگسالی رخ دهد چون فرد قبلا یک شنوایی طبیعی داشته می تواند تغییر وضعیت را تشخیص دهد و درمان سریع صورت گیرد.

دکتر جهانگیر قربانی متخصص گوش و حلق و بینی در تهران می باشند. جهت تماس  متخصص گوش و حلق و بینی می توانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.۰۲۱۸۸۶۷۳۱۸

سایر مقالات بهترین متخصص گوش و حلق و بینی در تهران :

بیماری پاراتیروئید

پیشگیری از سرطان حنجره

کیست و فیستول تیروگلوسال

سرطان دهان

پاسخ

Call Now Buttonتماس سریع با دکتر قربانی