سرطان سر و گردن

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

سرطان سر و گردن

سرطان سر و گردن مانند دیگر سرطان ها امکان دارد در افراد ایجاد شود و با توجه به افزایش سرطان بهتر است اطلاعاتی در این مورد بدست آوریم.

تومور چیست ؟

به صورت توده غیر طبیعی در هر جای بدن امکان دارد ایجاد شود به دو دسته تقسیم می شود تومور خوش خیم و تومور بدخیم .

تومور خوش خیم

تومور خوش خیم همانگونه که از اسمش پیدا است خوش خیم است و جای نگرانی نیست وقابل درمان است این نوع از تومورها به صورت توده ایجاد می شوند و کاملاً بی خطر است و به دلیل رشد آهسته ای که دارند باعث می شود به بافت های دیگر آسیبی وارد نکنند و گسترش پیدا نمی کنند به همین دلیل درمان در این نوع از تومور آسان تر است .

تومور بدخیم

تومور بدخیم به تومورهای سرطانی گفته می شود و دارای رشد سریع است وباعث آسیب به دیگر بافت های بدن می شود و علاوه بر آسیب ،بسیار سریع گسترش پیدا می کند.

متاستاز

در صورتی که سلول های سرطانی  وارد خون شوند و گسترش پیدا کنند باعث وجود مشکلاتی در بدن می شود که به آن متاستاز می گویند و معمولاً در ناحیه ریه ، کبد و مغز شایع تر است .

سرطان سر و گردن به چه دلیل اهمیت دارد ؟

قسمت سر و گردن از قسمت های مهمی است که ارگان های مهمی چون مغز ، چشم می باشد و مجاورت دارد با دیگر ارگان ها مانند تنفس ، خوردن  و … به همین دلیل سر و گردن از قسمت های مهمی است که در صورت هر گونه  اختلال فرد دچار آسیب های شدیدی می شود که با پیشرفت سرطان فرد دیگر قادر به غذا خوردن ، نفس کشیدن و … نمی باشد ، و به مرور علاوه بر موارد گفته شده پوست سوراخ می شود و ترشحات متعفن از آن خارج می شود و به عفونت شدید مبتلا می شود .به طور کلی عوامل سرطان سر و گردن به طور کامل مشخص نیست اما با رعایت موارد زیر می توانیم از ایجاد عوامل زمینه ساز سرطان سر و گردن پیشگیری کنیم که عبارتست از :

  • مصرف سیگار و قلیون

مصرف هر گونه دخانیات می تواند از عامل های مهم در سرطان های سر و گردن ،حنجره ،مری محسوب شود .

  • مصرف الکل

مصرف مشروب و دخانیات از عوامل مهم سرطان محسوب می شود

  • ویروس پاپیلومای انسانی یا ویروس ابشتاین ، بار

 

 

 

پاسخ

2 × 4 =

Call Now Buttonتماس سریع با دکتر قربانی