سرطان بینی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

سرطان بینی

آیا می دانید سرطان بینی یک بیماری خاموش است ؟

آیا از علائم سرطان بینی آگاهی دارید ؟

در این مقاله به این سرطان خطرناک پرداخته شده و از علائم و چگونگی این بیماری گفته می شود . لذا برای حفظ سلامتی خود تا پایان مطالب با ما همراه باشید .

سرطان بینی چیست ؟

نئوپلاسم های حفره بینی و سینوس های پارانازال تومور های نادری هستند که به دلیل مشابهت علائم و نشانه های آن با ضایعات خوش خیم این بیماری باعث شده تشخیص ضایعه ، در مراحل اولیه بیماری مشکل باشد .

علائم تومور بینی
علائم تومور بینی

scc شایع ترین تومور بینی و سینوس بوده و سینوس ماگزیلا شایع ترین محل ابتلا آن است . با این همه در تومور های بزرگ و پیشرفته تشخیص محل اولیه ضایعه مشکل می باشد.

تماس های شغلی با موادی نظیر نیکل ، چوب و کرومیوم در ایجاد سرطان بینی از نوع بد خیم نقش قابل توجهی دارند . تشخیص زود هنگام بیماری و پذیرش درمان رادیکال از سوی بیمار ، مهمترین فاکتور در ایجاد بقاء طولانی در این بیماران است. زیرا هنگامی که تومور به خارج بینی و سینوس به خاطر مجاورت این ناحیه با مناطق حیاتی نظیر قاعده جمجمه گسترش پیدا کند، به معنای غیر قابل درمان بودن بیمار می باشد.

جراحی و رادیوتراپی درمان انتخابی در تومورهای بینی و سینوس است که می تواند توسط بهترین جراح بینی در تهران انجام شود.

بینی و سینوس ها هم مثل هر عضو دیگری ممکن است درگیر غده های سرطانی شوند. غده های (تومور) خوش خیم و غده های (تومور) بد خیم . غده های خوش خیم از سرعت رشد بسیار کمتری برخوردارند؛ اغلب راحت تر کنترل و درمان می شوند اما غدد بد خیم خیلی سریع رشد کرده و داخل بافت و استخوان نفوذ می کنند.

علائم سرطان بینی

علائمی که در سرطان بینی مشاهده می شود بسیار خفیف بوده  و با تورم و آبریزش از بینی و چشم خود را نشان می دهد. معمولا انسداد و ورم در ناحیه گردن هم می تواند از علائم این بیماری دانست.

  • دو بینی و یا کاهش دید
  • تورم به ویژه در گونه
  • زخم یا خونریزی در کام و دهان
  • درد در ناحیه دهان و صورت
  • خونریزی بینی
  • لق شدن دندان ها
جهت تماس با دکتر قربانی متخصص گوش و حلق و بینی می توانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.۰۲۱۸۸۶۷۳۱۸

تشخیص سرطان بینی

در سرطان بینی آنچه که بسیار حائز اهمیت بوده تشخیص درست و به موقع بیماری است گاهی اشتباه متوجه شدن بیماری مثلا توده های بینی با پولیپ های طبیعی و نرمال  بینی به خاطر تشابه آن ها باعث رشد بیماری می شود . تومور های سینوسی ایجاد شده به بافت های نرم که در گونه ها وجود دارند ، فشار آورده و باعث تورم در این ناحیه می شود و وقتی این تومور ها پیشروی کرده و به استخوان ها نفوذ کنند لق شدن دندان ها را در پی خواهد داشت. و هنگامی به قسمت چشم شخص وارد شود ، این نشان از رشد بیماری است که معمولا شخص در این موارد دچار بیرون زدگی چشم می شود. دوره درمانی در این مرحله بسیار سخت است.

نتیجه گیری

در این بیماران عدم توجه به علائم کلینیکی غیر اختصاصی موجب می شود که بیماران اکثرا در مراحل پیشرفت ، مراجعه نمایند و عدم تمایل بیمار به جراحی وسیع از دیگر علل عدم موفقیت درمان بوده است به گونه ای که بیماران با قبول جراحی به عنوان بهترین گزینه درمان ، بقاء بهتری نسبت به سایرین داشته اند.

پاسخ

Call Now Buttonتماس سریع با دکتر قربانی