چرا خون دماغ می شویم؟

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

چرا خون دماغ می شویم؟

پیش از این تصور می شد سرماخوردگی و حساسیت باعث خون دماغ می شوند در حالی که نتایج بررسی محققان نشان می دهد که گرفتگی و تخلیه با فشار بینی که در اثر سرماخوردگی و حساسیت اتفاق می افتد یکی از عوامل اصلی خونریزی بینی است. اگر شما نیز دچار آلرژی فصلی و یا آلرژی های ناشی از گل و گیاه و گرده آن هستید احتمال اینکه بیش از حد عادی خون دماغ شوید زیاد است.

چرا خون دماغ می شویم؟

چرا خون دماغ می شویم؟

اگر تا به حال خون دماغ نشده باشید مطمئنا برای اولین بار خیلی می ترسید مخصوصا اگر کم سن باشید و ندانید که چه اتفاقی رخ داده است تنها چیزی که می دانید این است که بدون هیچ دلیلی خون از دماغ شما می آید البته الان که بزرگتر شده اید می دانید که خون آمدن از بینی یک دلایلی دارد دو نوع خون دماغ وجود دارد که عبارتند از:

  • خون دماغ قدامی

در بیشتر مواقع شما دچار خون دماغ قدامی می شوید و دلیل آن وجود التهاب در رگ های خونی موجود در دیواره بینی است، درست همان قسمتی که دو مجرای بینی را از هم جدا می کند و البته انحراف آن باعث می شود تا نفس کشیده شما با مشکل رئ به رو شود.

جالب است بدانید که 80 درصد افراد دچار انحراف در دیواره بینی هستند.

  • خون دماغ خلفی

در دیواره بینی یک ناحیه به نام شبکه ی KISSELBACH وجود دارد که چهار شریان خونی به هم می رسند و یک شبکه از رگ های خونی را تشکیل می دهند زمانی که این ناحیه توسط یک انگشت یا ضربع شدید تحریک می شود بعضی از این رگ ها پاره شده و خون را روی صورت و یا حتی در داخل گلو راه می اندازند.

آیا هوای خشک هم تاثیری در بروز خون دماغ دارد؟

افرادی که در محیط خشک، گرم یا سرد زندگی می کنند دچار خشکی، خارش یا تحریک شدید غشای بینی شده و بیشتر خون دماغ می شوند اگر متوجه شده اید زیاد خون دماغ می شوید و هوای منزل یا محل کارتان خشک است حتما از اسپری های مخصوص بینی استفاده کنید تا بافت های داخل بینی مرطوب شوند بهتر است یک دستگاه بخور در محل زندگیتان داشته باشید تا هوای محیط را مرطوب نگه دارد.

جهت تماس با دکتر قربانی متخصص گوش و حلق و بینی می توانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.۰۲۱۸۸۶۷۳۱۸

چگونه از خون دماغ جلوگیری کنیم؟

توصیه می شود در این زمان قسمت نرم بینی را به مدت 10 دقیقه با دست فشار دهید و مطوئن شوید که مجرای بینیتان بسته شده است. این فشار دادن باعث لخته شدن و در نتیجه قطع شدن خونریزی می شود البته باید سر خود را به سمت پایین بگیرید چون همانطور که اشار شد احتمال دارد خون از قسمت پشتی وارد گلو شود که خوشایند نیست.

اگر خوش شانس باشید و یک پزشک نزدیک شما باشد و محل پاره شدن در دیر رس باشد پزشک می تواند با نیترات نقره محل خونریزی را بسوزاند و خونریزی را بند بیاورد.

مقالات بهترین متخصص گوش و حلق و بینی در تهران :

کم شنوایی و علائم آن

عوارض بزرگی لوزه ها

لوزه سوم

علت خرخر در کودکان

درمان خرخر

پاسخ

1 × 3 =

Call Now Buttonتماس سریع با دکتر قربانی