لوگو دکتر جهانگیر قربانی
خوابیدن بعد از عمل بینی

خوابیدن بعد از عمل بینی

خوابیدن بعد از عمل بینی و نحوه اجرای آن موضوع بسیار مهمی است که بعد از انجام جراحی و برای حفاظت از بینی باید حتما با دقت و حساسیت بالا انجام شود. هر بیماری که این جراحی را انجام می دهد لازم است که حتما به توصیه های پزشک خود در خصوص رعایت تمامی نکات مراقبتی توجه نماید تا در نهایت نتیجه جراحی زیبایی و نیز درمانی او به نحو احسن به ثمر بنشیند.

در این مقاله قصد داریم تا شما را با نحوه صحیح خوابیدن بعد از جراحی بینی به طور کامل آشنا سازیم. پس تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید.

اهمیت خوابیدن بعد از عمل بینی

دلایل اهمیت خوابیدن بعد از عمل بینی

 بعد ازانجام عمل و پانسمان­هایی که صورت می­گیرد مجاری تنفسی دچار تهاجم شده و کاملا برای دریافت عارضه های متعدد مستعد می­باشد و لذا به مراقبت بالایی نیاز دارد. از طرفی شاید برخی از کسانی که جراحی زیبایی یا رینوپلاستی انجام می­دهند بعد از عمل دچار بی خوابی شوند.

 التهاب بینی بعد ازعمل موجب اختلال در خواب می شود البته بسیاری از پزشکان بی­خوابی بعد از عمل را تا مدتی طبیعی می دانند.  خوابیدن بعد از عمل بینی خود به توجه خاص نیاز دارد بطوری که اگر نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی به درستی انجام شود قطعا در درمان مسئله بی­خوابی تاثیر مستقیم دارد.

 از همه مهم تر خوابیدن صحیح در نحوه ترمیم غضروف های جراحی شده نیز تاثیر داشته و کیفیت ترمیم را بالاتر می­برد.

بعد از هر نوع جراحی، بدن نیاز به استند بای و آرامش بیشتری دارد تا قوای خود را بازیابی کند. علم پزشکی ثابت کرده است هورمون­هایی که در حالت خواب ترشح می­شود به روند بهبود بدن کمک می­کنند و مراحل درمان را سرعت و کیفیت می­بخشد.

عمل بینی چه بصورت زیبایی و چه بخاطر درمان، نکات ایمنی و روش های منحصر به فرد خودش را دارد که در این مقاله قصد داریم در خصوص نحوه صحیح خوابیدن بعد از عمل بینی و تاثیرات آن بر اجرای هرچه بهتر زیبایی و سلامت بینی صحبت نمائیم.

نحوه صحیح خوابیدن بعد از عمل بینی

از آنجایی که پس از جراحی تا مدتی بینی با آتل مخصوص باند پیچی شده است و نیاز به پانسمان مداوم دارد،  نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی بیماران را  دچار نگرانی می کند.  اما اصلا جای نگرانی نیست و فقط نیاز به رعایت یک سری نکات دارد.

اولین نکته اینست که برای کاهش ورم و آبریزش های احتمالی حتما سرتان را روی بالش به سمت بالا قراردهید. قطعا این نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی از خونریزی و آب ریزش جلوگیری نموده و حتی مانع از ایجاد هر نوع درد مضاعف بر صورت شما می­شود.

وقتی به پشت و کمر با سر و صورت روبالا  می­خوابید گردش خون و سیستم ایمنی بدن تقویت می شود و به مرور کبودی بینی و ورم آن کاهش می یابد.

 برای این کار لازم است یک یا دوبالشت را زیر سر خود گذاشته و گردن را بطور زاویه 45 درجه نگه دارید.  اگر بطور صاف و مستقیم بخوابید، صرف مدت زمان کمتری ورم بینی شما درمان می شود. چرا که  خوابیدن روی کمر یا به اصطلاح طاق باز خوابیدن، موجب می شود که اثر نیروی جاذبه به حداقل رسیده و تورم بینی به حداقل خود برسد.

نحوه صحیح خوابیدن بعد از  عمل بینی

رعایت فاصله از دیگران در هنگام خوابیدن بعد از عمل بینی

یکی از این نکات مهم دیگر در زمان خوابیدن بعد از عمل بینی، فاصله گذاری در زمان خوابیدن نسبت به  افراد یا اجسام دیگر است. زیرا ضربه خوردن بینی بعد از عمل هرچند سطحی و کوچک موجب خونریزی بینی شده و درد شدیدی را به فرد وارد نماید.

 مویرگ های بینی در زمان جراحی حساس تر شده اند و ممکن است حتی یک فشار کوچک موجب خونریزی بینی شما شود.

زمانی که از کمپرس یخ برای بهبودی خود استفاده می­کنید و آن را روی صورت و اطراف بینی خود قرار می­دهید، بازهم لازم است که صورت خود را به سمت بالا نگه دارید و نحوه خوابیدن شما بر روی کمر و با زاویه 45 درجه باشد تا فشار حاکی از محتوی یخ بطور مستقیم روی صورت و بینی قرار نگیرد.

دکتر جهانگیر قربانی یکی از جراحان با تجربه و متبحر در زمینه جراحی زیبایی بینی معتقد است که آگاهی دادن به بیمار در ارتباط با نکات مراقبتی بعد از عمل از جمله وظایف پزشک است.

این اطلاعات می تواند به بهبود سریع بیمار و حصول بهترین نتایج از انجام عمل زیبایی بینی بسیار مؤثرباشد.

پزشک بایستی تمامی نکات ایمنی و درمانی  از جمله  فرم صحیح خوابیدن بعد از عمل بینی را به طور کامل به بیمار توضیح دهد. تا کنون تمامی مراجعین دکتر جهانگیر قربانی از مشاوره های قبل و بعد از عمل ایشان و همچنین از نتایج نهایی جراحی خود توسط ایشان رضایت کامل داشته اند.

چه زمانی بعد از عمل بینی می توانم به روش همیشگی بخوابم؟

طبیعتا همه ما برای راحت­تر خوابیدن عادت­های مخصوص به خود را داریم و تا مدتها بعد از جراحی بینی حس راحتی در هنگام خواب نداریم. اما برای برگشتن به حالت همیشگی خود برای خواب لازم است که حداقل 10 الی 15 روز این حالت های مراقبتی و سفارش شده پزشک را رعایت نماییم.

 البته پس از پایان این دو هفته باز هم باید به پزشک مراجعه نموده و در خصوص خوابیدن بعد از عمل بینی با وی مشورت کنید. پزشک پس از معاینه روند بهبود بینی و معاینه آن از نظر ورم وکبودی در خصوص زمان بازگشت به روال اولیه به شما توضیح خواهد داد.

طبق نظر پزشکان بطور کلی حدودا 6 ماه طول می کشد که بینی جراحی شده شما کاملا بهبود یافته و حالت اولیه خود را بازیابی کند. لذا لازم است کمترین استرس و فشار را در این دوران داشته باشید. حتما به نحوه تغذیه بعد از جراحی بینی توجه داشته باشید و زمان خوردن غذا همانند زمان خوابیدن، سر و گردن خود را به سمت بالا و مستقیم نگه دارید.

شاید تحمل و انجام این فرایند درمانی به ظاهر سخت و خسته کننده به نظر بیاید اما نتایج حاصل از درمان و بهبودی، تمامی این سختی ها را برایتان مرتفع می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط