حس بویایی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

حس بویایی و هر آنچه که باید بدانید

آیا بعد از جراحی بینی حس بویایی به حالت اولیه باز می گردد ؟ در این مقاله می خواهیم در مورد حس بویایی به طور کامل صحبت کنیم .

جهت تماس با دکتر قربانی متخصص گوش و حلق و بینی می توانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.۰۲۱۸۸۶۷۳۱۸

چگونه بو را حس می کنیم ؟

شما زمانی یک بو را حس می کنید که مولکول های هوا را از طریق سوراخ های بینی استنساق کنید، در انتهای بینی یک تکه بافت پوستی وجود دارد که عصب بویایی نام دارد این اعصاب عامل اصلی حس کردن بو است .وقتی یک مولکول بو استنساق می شود در لایه های مخاطی که عصب بویایی را پوشانده گیر می کند درهمین حین پیغام از طریق عصب بویایی به مغز ارسال می گردد و شما بو را تشخیص می دهید.

ارتباط جراحی بینی و ضعف سیستم بویایی ؟

مولکول های هوا باید به سقف بینی برسند تا فرد بو را احساس کند زمانی که مسیر رسیدن به هوا مسدود شود عملا بو به مشام نمی رسد ، بعد از جراحی بینی به دلیل تورم بینی مسیر رسیدن به مولکول های هوا به قسمت اسفنجی انتهای بینی بسته می شود و در ابتدا این حس را به بیمار می دهد که حس بویایی خود را از دست داده است.

حس بویایی

حس بویایی

چگونه بویایی را پس از رینوپلاستی به حالت اول برگردانیم ؟

با اجازه پزشک جراح بینی ، شست و شوی بینی با استفاده از سرم شست و شو برای از بین بردن لخته های درون بینی و مجاری آن مفید است .در صورتی که بعد از 4  هفته بویایی به حالت اولیه باز نگردد می توانید با مشورت و تجویز پزشکاز اسپری های ضد احتقان جهت کاهش تورم استفاده نمایید.

نیاز به نگرانی نیست !

در صورتی که طی عمل جراحی بینی آسیبی به عصب بویایی وارد نشده باشد و همه چیز روال طبیعی خود را طی کرده باشد ، پس از کاهش تورم  حس بویایی به حالت عادی خود باز می گردد.

چه افرادی دارای حس بویایی ضعیف هستند ؟

  • افرادی که به هر دلیلی دچار انحراف و انسداد بینی هستند
  • افرادی که به هر دلیلی اعصاب بویایی آن ها آسیب دیده است
  • افرادی که دارای پولیپ بینی هستند
  • افرادی که دارای انحراف بینی هستند

دیگر مقالات سایت دکتر قربانی متخصص گوش و حلق و بینی

پاسخ

چهارده + هفت =

Call Now Buttonتماس سریع با دکتر قربانی