جراحی انحراف بینی چگونه انجام می شود؟

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 3]

یکی از مشکلانی که می تواند با داشتن انحراف تیغه بینی و داشتن یک بینی کج ایجاد شود، در درجه اول نداشتن تنفس مناسب برای بیمار و در درجه دوم داشتن ظاهری نامناسب در صورت و کم کردن اعتماد به نفس افراد برای حضور در اجتماع می باشد. تیغه بینی یا سپتوم، دیواره ای است شامل غضروف و استخوان ها که دو مجرای بینی را از هم جدا می کند. از مهمترین علائم انحراف بینی، مشکل در تنفس افراد است که می تواند این مورد بر اثر شکستگی های ناشی از حوادث خاص و یا به صورت مادرزادی به وجود آمده باشد. هنگامی که از انحراف بینی صحبت می کنیم، منظور انحراف تیغه بینی مد نظرمان است و زمانی این اتفاق می افتد که تیغه بینی به یک  طرف حرکت کرده باشد. در این مقاله می خواهیم در خصوص انحراف بینی، علت و علائم، درمان آن و جراحی انحراف تیغه بینی صحبت کنیم و اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم. چنانچه قصد انجام این عمل جراحی را دارید یا می خواهید در این زمینه بیشتر بدانید، در ادامه مقاله با ما همراه باشید…

انحراف بینی چیست؟

در قسمت جلویی بینی، تیغه ای وجود دارد که بینی را به دو قسمت مساوی تقسیم می کند. اگر این تیغه کج باشد به آن انحراف بینی گفته می شود. اگر انحراف تیغه داخلی بینی سبب مسدود شدن حفره بینی شود، مشکلات تنفسی برای فرد ایجاد می کند. اگر مشکلات به وجود آمده با دارو قابل درمان باشند، نیازی به انجام جراحی بینی نیست. در غیر اینصورت برای درمان انحراف بینی باید اقدام کرد.

علت انحراف بینی چیست؟

برخی افراد با عارضه انحراف بینی متولد می شوند، ولی در برخی موارد این عارضه می تواند به صورت ثانویه و در طول یک ضربه و آسیب یا نقص مادرزادی به وقوع بپیوندد. اکثر افرادی که مبتلا به انحراف بینی هستند، یک مجرای بینی دارند که کوچک تر از مجرای دیگر می باشد. این مسئله می تواند منجر به اختلال در تنفس شود.

 

انحراف-بینی

علائم انحراف بینی

از علائم انحراف بینی می توان به درد در ناحیه صورت و خونریزی از بینی اشاره کرد. جراحی راهی برای ترمیم انحراف تیغه بینی می باشد. از علائم دیگر می توان موارد ذیل را نام برد:

 • وجود ترشحات زیاد در پشت گلو و حلق
 • اختلال تنفسی
 • خرو پف در خواب
 • ایجاد مشکل در سینوس ها

تشخیص انحراف بینی

انحراف بینی معمولا از طریق معاینه ساده توسط آندوسکوپ انجام پذیر است. آندوسکوپ به جراح بینی کمک می کند تا تیغه بینی یا سپتوم را به دقت بررسی کند و به سهولت بتواند به تشخیص انحراف بینی بپردازد. ابته جراح بینی در برخی موارد، از طریق تجویز سی تی اسکن اقدام به تشخیص قطعی انحراف بینی می نماید.

درمان انحراف بینی

چنانچه انحراف بینی شدید نباشد، می توان از اسپری های مرطوب کننده یا داروها برای درمان استفاده کرد. از جمله داروهایی که می توان به منظور بهبود عوارض انحراف بینی از آن ها استفاده شود، می توان به آنتی هیستامین، اسپری استروئیدی و ضد آلرژی بینی و نوار تخلیه بینی اشاره کرد. برای درمان انحراف بینی، می توان از روش های درمانی تجویز شده استفاده کرد که یکی از آنها جراحی سریع قابل تزریق و یا 5 دقیقه ای است. در این روش، یک پر کننده پوستی قابل تزریق برای پر کردن نواحی دارای انحراف به کار گرفته می شود تا بینی را تیغه ای تر کرده و به ظاهری متناسب و قرینه در صورت رسید. در روش دوم، بیماران می توانند با جراحی بینی سعی بر رفع عیب کج بودن و نا متقارن بودن آن داشته باشند. در این روش، با استفاده از جراحی ساختارهایی که باعث انحراف و کج شدن بینی شده است اصلاح می شوند.پس از جراحی یک قالب محافط به مدت یک هفته بروی بینی بیمار قرار داده می شود تا مراقبت های پس از آن توسط پزشک توصیه شود. سپتوپلاستی نام جراحی اصلاح انحراف تیغه بینی است. با این نوع جراحی می توان به اصلاح تیغه بینی پرداخت و در نتیجه جریان هوا در بینی به راحتی عبور می کند. اگر علاوه بر درمان، عمل بینی جنبه زیبایی نیز داشته باشد، به آن سپتورینوپلاستی گفته می شود.

جراحی-انحراف-بینی

آمادگی های قبل از جراحی انحراف بینی

قبل از جراحی، از بیمار خواسته می شود تا بیماری ها و داروهایی که مصرف می نماید به پزشک معالج خود اطلاع دهد و دو هفته قبل از انجام عمل انحراف تیغه بینی از مصرف داروهایی مانند ایبوپروفن و آسپرین که سبب رقیق شدن خون می شوند اجتناب نمایند. درصورت حساسیت به داروهای خاص، باید به پزشک اطلاع داده شود. بیمار می بایست یکی از اعضای خانواده یا آشنایان را به عنوان همراه با خود به محل جراحی ببرد، تا بعد از عمل جراحی با او به خانه بازگردد. بیهوشی عمومی سبب گیجی در فرد می شود و او نمی تواند تا از بین رفتن کامل اثر بیهوشی رانندگی کند. در صورتی که بیمار تحت بیهوشی قرار بگیرد، باید شب قبل از جراحی از مصرف خوراکی و آشامیدنی پرهیز کند. این کار به این علت است که چنانچه در طول جراحی و زمان بیهوشی بیمار حالت تهوع داشته باشد، از استفراغ و خفه شدن او جلوگیری بعمل می آید.

قبل از جراحی، معمولا از بینی بیمار عکس هایی گرفته می شود. این عکس ها برای مقایسه های قبل و بعد از جراحی می باشد و به بیمار کمک می کند تا تغییراتی که ایجاد شده را مشاهده نماید.

جراحی انحراف بینی چگونه انجام می شود؟

در طول جراحی انحراف بینی، برش کوچکی در سپتوم یا تیغه بینی ایجاد می شود و استخوان ها و غضروف هایی که در مسیر راه هوایی قرار گرفته اند و برای بیمار ایجاد مشکل می کنند، از بینی خارج می شود. در اکثر موارد حین برطرف نمودن انحراف تیغه بینی، لازم است تا جراح توربین های بینی را هم درست و مرتب نماید. در برخی موارد برای انجام جراحی، بیمار تحت بی حسی موضعی قرار می گیرد. به این ترتیب تنها ناحیه بینی و اطراف آن بی حس می شود. با این حال در بیشتر موارد بیماران تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرند و طی عمل جراحی کاملا خواب هستند.

مراقبت های بعد از جراحی انحراف بینی

 • حتی المقدور هنگام خوابیدن تا یک هفته پس از جراحی بینی از دو بالش برای مراقبت بیشتر استفاده نمایید.
 • احتمال ترشحات خونی تا 3 الی 4 روز پس از جراحی امری کاملا طبیعی است و در صورت تشدید و یا قطع نشدن این ترشحات به پزشک مراجعه کنید.
 • در سه هفته اول پس از جراحی از فعالیت های سنگین که به بینی فشار وارد می کند خودداری کنید.
 • پوست بینی پس از جراحی حساس می شود، توصیه می شود تا 6 ماه پس از جراحی بینی از قرار گرفتن در نور مستقیم خورشید اجتناب کنید.
 • ممکن است نوک بینی و یا دندان های جلویی بی حس می شوند این موارد تا چند مدت بعد از عمل طبیعی است و جای نگرانی نیست.

رژیم غذایی مناسب بعد از جراحی بینی

 • توصیه های پزشک برای مراقبت های بعد از جراحی را جدی گرفته و برای بهبود هرچه سریع تر خود به آن عمل کنید.
 • پس از جراحی تا 3 الی 4 ساعت از خوردن و آشامیدن برای جلوگیری از هرگونه حالات تهوع و استفراغ اجتناب کنید.
 • پس از آن سعی کنید با مایعات سبک و خوراکی هایی که نیاز به جویدن زیاد ندارند شروع کنید و به تدریج آن را افزایش دهید تا دچار مشکل نشوید.

هزینه جراحی انحراف بینی  

هزینه جراحی انحراف بینی به نوع درمان، شرایط بیمار، هزینه کلینیک و اتاق عمل و دستمزد جراح بینی بستگی دارد. جراحی انحراف بینی، نوعی عمل درمانی محسوب می شود، بنابراین هزینه آن توسط بیمه های پایه و تکمیلی پرداخت می شود. اما جراحی بینی کج نوعی عمل زیبایی است و بیمه هزینه آن را متقبل نمی شود. برای اطلاع از هزینه دقیق این جراحی به بهترین جراح بینی در تهران مراجعه نمایید.

پاسخ

چهار × 3 =

Call Now Buttonتماس سریع با دکتر قربانی