اختلالات بویایی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 2]

اختلالات بویایی

احساس بو به شما کمک می کند از زندگی لذت ببرید. شما می توانید از رایحه غذاهای مورد علاقه خود یا عطر گل ها لذت ببرید. حس بو شما یک سیستم هشدار دهنده است که به شما هشدار می دهد که سیگنال های خطرناک مانند نشت گاز، مواد غذایی خراب یا آتش سوزی را با خبر شوید. هر گونه از دست رفتن حس بویایی می تواند بر کیفیت زندگی شما اثر منفی داشته باشد. همچنین می تواند نشانه ای از مشکلات جدی بهداشتی باشد.

اختلالات بویایی

اختلالات بویایی

یک تا دو در صد از آمریکایی های دچار اختلالات بویایی هستند و طبق آمار گرفته شده نشان داده شده که در افراد مسن بیشتر و در مردان بیشتر از زنان می باشد
در یک مطالعه، تقریبا یک چهارم مردان 60-69 ساله مبتلا به اختلال بویایی بودند، در حالی که حدود 11 درصد از زنان در محدوده سنی آنها مشکل داشتند. بسیاری از افراد مبتلا به اختلالات بویایی نیز با مشکلات طعم و مزه مواجه می شوند.

احساس بوی شما چگونه کار می کند؟

توانایی شما برای بوییدن از سلول های حسی خاصی است که نورون های حسی عصبی را به وجود می آورند که در قسمت کوچکی از بافت بالا در داخل بینی یافت می شود. این سلول ها به طور مستقیم به مغز متصل می شوند. هر نورون بویایی یک گیرنده بو دارد. هنگامی که نورون ها مولکول ها را تشخیص می دهند، پیام هایی را به مغز خود می فرستند که بوی آن را مشخص می کند. بوی بیشتر در محیط وجود دارد تا در  گیرنده ها وجود داشته باشند، و هر مولکول داده شده ممکن است ترکیبی از گیرنده ها را تحریک کند، نمایندگی منحصر به فرد در مغز ایجاد کند. این بازنمایی ها توسط مغز به عنوان بوی خاص ثبت می شود.

بوی ها از طریق دو مسیر به عصب های حساس بویایی می رسند. راه اول از طریق سوراخ بینی شماست. مسیر دوم از طریق یک کانال است که سقف گلو را به بینی متصل می کند. مواد غذایی جویدن، عطرها را آزاد می کنند که از طریق کانال دوم به نورون های حسی بواسیر دسترسی پیدا می کنند. اگر کانال مسدود شده باشد، مانند زمانی که بینی خود را با سرما یا آنفولانزای پر کنید، بوی ها نمی توانند به سلول های حسی منتقل شوند  در نتیجه شما از توانایی خود برای لذت بردن از عطر و طعم غذا از دست می دهید. به این ترتیب، حواس های شما از بوی و طعم و مزه همکاری نزدیکی دارند.

اختلالات بویایی چیست؟

افرادی که دارای اختلالات بویایی هستند یا کاهش توانایی خود را در بوییدن و یا تغییر در نحوه بوییدن می بینند.

 • کاهش توانایی تشخیص بوی ها است.
 • ناتوانی کامل برای تشخیص بوی ها است. در موارد نادر، ممکن است فرد بدون بویایی متولد شود، وضعیتی که آنومیسم مادرزادی نامیده می شود.
 • تغییر در ادراک طبیعی بوها است، مانند زمانی که بوی چیزی آشنا تحریف شود، یا زمانی که چیزی که معمولا بوی دلپذیر است، در حال حاضر بوی بدی دارد.
 • احساس بو است که وجود ندارد.

علل اختلالات بویایی

اختلالات بویایی علل زیادی دارند، برخی از آن ها واضح تر از دیگران است. بیشتر افراد مبتلا به اختلال بویایی یک بیماری یا آسیب اخیر را تجربه کرده اند. علل رایج اختلالات بوی عبارتند از:

 • پیری
 • سیگار کشیدن
 • سینوس و سایر عفونت های تنفسی فوقانی
 • رشد در حفره بینی
 • آسیب سر
 • اختلالات هورمونی
 • مشکلات دندانی
 • قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خاص مانند حشره کش ها و حلال ها
  داروهای متعددی، از جمله برخی از آنتی بیوتیک های رایج و آنتی هیستامین ها
  اشعه برای درمان سرطان سر و گردن
 • شرایطی که بر سیستم عصبی تاثیر می گذارد، مانند بیماری پارکینسون یا بیماری آلزایمر.

اختلالات بوی چگونه تشخیص داده و درمان می شوند؟

هر دو بیماری بویایی و طعم دار توسط یک متخصص گوش و حلق و بینی درمان می شود.

پاسخ

سه × دو =

Call Now Buttonتماس سریع با دکتر قربانی