همه چیز درباره آندوسکوپی سینوس بینی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

امروزه، یکی از روش های پر کاربرد برای درمان سینوزیت، جراحی آندوسکوپی سینوس می باشد. درصورت عدم مراجعه به موقع به پزشک و طولانی شدن دوره سینوزیت، سبب ابتلا به سینوزیت حاد می شود. برای تشخیص سینوزیت مزمن یا بررسی عوارض آن از آندوسکوپی تشخیصی بینی و سینوس استفاده می شود. سینوزیت یک نوع التهاب است که سبب ورم، فشار و درد  در سینوس ها می شود.

آندوسکوپی سینوس بینی، برای تشخیص، نمونه برداری و درمان انواع توده های خوش خیم و بد خیم، سینوس ها و بیماری های مزمن بکار می رود.

در این مقاله، به توضیح درباره آندوسکوپی بینی، دلیل انجام، کاربرد ها، عوارض، هزینه و … می پردازیم. چنانچه بیماری های سینوس بینی دارید یا می خواهید اطلاعاتی در خصوص آندوسکوپی بینی به دست آورید در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

آندوسکوپی-سینوس-بینی

آندوسکوپی سینوس بینی

آندوسکوپی سینوس بینی چیست؟

آندوسکوپ، یک ابزار فلزی است که روی آن دوربینی تعبیه شده که در سوراخ بینی قرار می گیرد، و بوسیله آن پزشک می تواند، داخل بینی و سینوس ها را با کمک یک آن دوربین ویدئویی که متصل به آندوسکوپ است به خوبی مشاهده کند. امروزه، آندوسکوپی سینوس به طور معمول با درد خفیف و دوران نقاهت کوتاه انجام می شود .

چرا عمل جراحی آندوسکوپی سینوس بینی  انجام می شود؟

به جهت تشخیص و درمان عارضه های سینوسی، مشکلات مخاطی و بیماری هایی که با سی تی اسکن و ام آر ای قابل تشخیص نیستند، جراحی اندوسکوپی بینی انجام می شود.

آندوسکوپی سینوس بینی، جهت تشخیص و درمان رينو سينوزيت يا سينوزيت مزمن است. سینوزیت مزمن، التهاب (تورم) بینی و سینوس ها است و سینوزیتی است که با گذشت زمان (معمولا حداقل 3 ماه) درمان نشده باشد. مزمن، به این معنا که التهاب در بینی و سینوس ها باقی مانده و از بین نرفته است. عفونت، پولیپ بینی، آلرژی و … ممکن است باعث التهاب بینی و سینوس ها شود.

 

نحوه انجام آندوسکوپی سینوس بینی

آندوسکوپی سینوس گاهی برای تشخیص بیماری و گاهی با هدف درمان استفاده می شود. این تکنیک، راحت و بدون نیاز به ایجاد برش، انجام می شود. پزشک به وسیله آندوسکوپ داخل بینی و سینوس های بیمار را مشاهده می کند و می تواند بیماری را تشخیص داده یا درمان کند.

دلایل انجام آندوسکوپی سینوس بینی

 • عفونت های مکرر : عفونت هایی که به صورت مکرر و در طولانی مدت ایجاد شده است .
 • عفونت های سینوسی که به چشم، صورت یا مغز، پولیپ بینی گسترش می یابند.
 • نشت مایع مغزی در بینی
 • انسداد مجرای اشکی

اقدامات قبل از جراحی آندوسکوپی سینوس

 • قبل از عمل جراحی آندوسکوپی سینوسی، بیمار باید در جلسات مشاوره قبل عمل با پزشک خود شرکت کند و سوابق بیماری و حساسیت های دارویی خود را در اختیار پزشک قرار دهد.
 • در صورت استفاده از داروهایی مانند وارفارین، آسپرین یا کلوپیدوگرل حتما باید پزشک را مطلع کرد و دو هفته قبل از آندوسکوپی بینی، مصرف آن ها را قطع کرد.
 • دو هفته قبل از آندوسکوپی بینی، مصرف خوراکی هایی مانند سیر، بابونه، زنجبیل و … که احتمال خونریزی حین جراحی را کاهش می دهد ممنوع است.
 • در بیماران مبتلا به سینوزیت مزمن چرکی، توصیه می شود 10 روز قبل از آندوسکوپی بینی، آنتی بیوتیک خوراکی به همراه دوز پایین پردنیزولون تحت نظر پزشک مصرف شود تا ریسک خونریزی حین آندوسکوپی را کاهش دهد. مصرف پردنیزولون برای کسانی که مبتلا به فشار خون، خونریزی های گوارشی و … هستند ممنوع می باشد و مصرف هرگونه دارویی باید با تجویز پزشک باشد.

مزایای جراحی آندوسکوپی سینوسی

 • کاهش تعداد و شدت عفونت های سینوسی
 • تقویت حس بویایی بیمار
 • بهبود علائم ناشی از بیماری سینوزیت
 • بهبود جریان هوا از طریق مجاری بینی

 

عوارض عمل آندوسکوپی سینوس

به طور معمول، آندوسکوپی بینی عارضه خاصی ندارد، ولی گاهی ممکن است پس از اتمام آثار بی حسی، ممکن است بیمار درد احساس کند که موقتی است و از بین می رود. به ندرت پیش میاد که بیمار خونریزی داشته باشد که قابل کنترل است. به علت وجود التهاب مزمن یا آلرژی، تورم مخاطی و در نتیجه گرفتگی بینی ممکن است ایجاد شود که با استفاده از اسپری های خاص رفع می شود و موقتی است.

 قیمت آندوسکوپی سینوس

دغدغه بسیاری از بیمارانی که قصد انجام آندوسکوپی سینوس را دارند، قیمت آن می باشد. برآورد هزینه اندوسکوپی بستگی به شرایط مختلفی از جمله هدف آن دارد. ممکن است هدف از انجام آندوسکوپی سینوس تشخیص یا درمان باشد که هر کدام هزینه های متفاوتی دارد.

برخی از عوامل موثر دیگر در تعیین قیمت آندوسکوپی سینوس عبارتند از :

 • دستمزد پزشک
 • ابزاری که در عمل مورد استفاده قرار گرفته است
 • هزینه بیمارستان یا کلینیک
 • شدت پیشرفت بیماری و میزان حاد بودن آن

تمام این عوامل می تواند در تعیین هزینه آندوسکوپی موثر باشد و قیمت آن برای هر فرد، متفاوت است و برای اطلاع از آن بایستی به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کرد.

 

 

 

 

 

 

پاسخ

18 + 10 =

Call Now Buttonتماس سریع با دکتر قربانی