عمل بینی

عمل بینی

برای اغلب ما در زندگی این موضوع پیش آمده است که وقتی در آینه و یا عکس چهره ی خود را مشاهده می کنیم از فرم آن رضایت کامل نداریم. پس به سراغ لوازم آرایش و فرم دهی به موهای سر میرویم، اما همچنان این عیب را در چهره خود احساس می کنیم و خواهان دانستن این ایراد هستیم. با مشاهده هر چه بیشتر عکس های هنرپیشه ها و مدلینگ ها و مقایسه آن ها با چهره خود متوجه می شویم که مشکل بیشتر این دفرمگی، از شکل بینی می باشد که با دیگر اعضای صورت همخوانی ندارد و یا متناسب نیست. از این رو به سراغ جراحی های زیبایی بینی می شتابیم.

عمل پلاستیک بینی یا رینوپلاستی یکی از جراحی هایی است که اخیرا از استقبال بی نظیر افراد به خصوص جوانان مورد توجه قرار گرفته است باید بگوییم جراحی بینی تلفیقی از علم و هنر می باشد که جراح در کنار رعایت اصول و فاکتورهای پزشکی و روانی همانند یک مجسمه سازبه تناسب آن در چهره نیز می پردازد تا با دیگر اعضای صورت متقارن شود.

اکثر افرادی که خواهان انجام این عمل هستند، از اقدامات قبل و بعد از جراحی اطلاعاتی محدودی دارند. در این مقاله سعی شده است که به تمام پرسش های مخاطبان پاسخ داده شود، جهت کسب اطلاعات لازم در زمینه جراحی بینی بهتر است که این متن را تا انتها مطالعه نمایید. پس با ما بمانید…

عمل بینی چیست و چگونه انجام می شود؟

عمل بینی یکی از عمل هایی است که در کنار زیبایی به درمان برخی از مشکلات موجود در بینی همچون پولیپ بینی، مشکلات تنفسی و… پرداخته می شود که جراح بهترین روش عمل را با توجه به فرم بینی شخص پیشنهاد می دهد.

در جراحی بینی از دو روش برای  بی حس نمودن ناحیه مذکور استفاده می شود که روش بیهوشی عمومی و یا بی حسی موضعی و آرام بخش های داخل وریدی می باشد، انتخاب هرکدام بسته به سیستم ایمنی بدنی صورت می گیرد.

اما روش جراحی بینی به دو شیوه صورت می گیرد که شامل:

  • روش جراحی باز یا close
  • روش جراحی بسته یا open

شایان ذکر است که بگوییم روش باز یا روش بسته تفاوت چندانی ندارد و برخی از جراحان بیشتر تمایل به شیوه بسته دارند و برخی نیز در جراحی ها فقط روش باز را اجرا می کنند. اما در کل باید نتیجه نهایی مطلوب  باشد و مورد رضایت متقاضی صورت گرفته باشد.

عمل بینی

روش باز یا close چگونه انجام می شود؟

کاندیدای جراحی بینی به روش باز مناسب افرادی است که بینی های قوزدار یا استخوانی دارند، مناسب می باشد. اما روش باز یا روش بسته به پیشنهاد جراح و سلیقه خود متقاضی متغیر خواهد بود.

شیوه انجام جراحی بینی باز بدین صورت است که، جراح ابتدا در تیغه میانی سوراخ های بینی یک برش کوچکی ایجاد می کند تا بتواند سوراخ های بینی را نیز شکافی دهد و پوست بینی را بالا و به عقب بکشد، با این روش جراح، دسترسی راحتی به غضروف و استخوان بینی خواهد داشت. جراح براساس اعضای صورت و انتظارات فرد اقدام به تراشیدن و یا سوهان کشیدن بینی می نماید و درآخر پوست بالا داده را به شکل اولیه باز می گرداند و بخیه را جوش می دهد.

نکته: در صورتی که فرم پره های (کناره ها) بینی اضافه و بدشکل باشد، اقدام به اصلاح این عارضه در زیر سوراخ های بینی می کند.

مزایای جراحی بینی به روش باز چیست؟

تسلط جراح روی بینی نسبت به روش بسته بیشتر می باشد.

در این روش پزشک دسترسی، تسلط و اشراف بیشتری برروی بینی دارد.

روش بسته یا open  چگونه صورت می گیرد؟

کاندیدای این روش اغلب بینی های گوشتی یا بینی هایی که نوک آن رو به پایین است و پوست اطراف آن زیاد می باشد، خواهند بود.

جراح در ابتدا اقدام به ایجاد برش داخلی یا انزوال ، در داخل لبه ی هر سوراخ بینی انجام می دهد، به طوری که هیچ گونه برشی در سطح خارجی بینی صورت نگیرد.

مزایای عمل بینی به روش بسته چیست؟

در این روش جراحی، زمان عمل نسبت به روش عمل باز کمتر است.

گردش خون در این روش اغلب در پوست نوک بینی صورت می گیرد.

با روش جراحی بینی بسته زخم کمتری رخ می دهد.

میزان تورم و کبودی در آن بسیار کم است.

عمل بینی

آیا روش عمل بینی بسته معایبی دارد؟

عمل بینی به روش بسته معایب خاصی ندارد، فقط ممکن است که جراح در تجسم بینی در حالت طبیعی مقداری دچار توهم و ابهام شود چرا که با تحریک غضروف  بینی مواجه خواهد شد. همچنین این روش نیاز به مهارت زیاد جراح دارد تا بتواند تمام تغییرات را از طریق دهانه های سوراخ های باریک بینی انجام دهد.

متقاضی باید چه نکاتی را در مورد عمل بینی بداند و رعایت کند؟

در ابتدا باید بگوییم که فرد باید هدف از عمل را بداند و صرفا فقط برای رسیدن به وضع ظاهری و زیبایی کامل و مطلق این جراحی را انجام ندهد.

در بیشتر مواقع افراد دارای پوست ضخیم و غضروف ضعیفی در ناحیه بینی هستند، به همین جهت کاندیدای مناسبی برای عمل نمی باشند و اغلب پزشکان از انجام جراحی برای متقاضی سرباز می زنند چرا که با انجام این جراحی فقط تغییر جزئی بر روی غضروف و استخوان بینی صورت می گیرد.

بهتر است که مراجعه کنندگان برای جراحی بینی به سنی رسیده باشند که بتوانند جراحی را برروی بینی انجام دهند. زیرا در بیشتر جوانان هنوز بینی در حال رشد می باشد. بهترین زمان برای دختر خانم ها 16 سالگی و برای پسران 18 سالگی می باشد. در نتیجه باید بگوییم که برای کودکان و نوجوانان محدودیت های مشخصی وجود دارد که مانع از جراحی پلاستیک بینی می شود.

اگر متقاضی در بینی خود انحراف در تیغه بینی داشته باشد به گونه ی که تنفس را مشکل کند، جراح بینی در ابتدا به برطرف نمودن تیغه بینی اقدام خواهد کرد و سپس عمل را انجام می دهد اما اگر این تیغه باعث هیچ گونه مشکل و انسداد راههای هوایی نشود، دکتر فقط عمل بینی را انجام می دهد.

چنانچه متقاضی در بینی شاخک های داخل بینی یا پولیپ را داشته باشد جراح در کنار عمل بینی اقدام به اصلاح این عوارض می نماید.

لیزر درجراحی بینی هیچ گونه کاربردی ندارد، اما ممکن است که جراح برای برش، از لیزر استفاده کند.

اقدامات قبل از رینوپلاستی

قبل از عمل پزشک برای سلامت روحی و روانی و همچنین سلامت جسم، آزمایشاتی را تجویز می کند که فرد موظف به انجام آن ها می باشد.

روزعمل متقاضی باید یک ساعت قبل از جراحی ناشتا باشد، چرا که جراحی یک 1:30 طول می کشد و بعد از جراحی نزدیک به 2:30 ساعت ریکاوری خواهد بود.

در بیهوشی عمومی ممکن است بعد از هوشیاری، فرد مقداری حالت تهوع و سرفه داشته باشد، جای نگرانی ندارد چراکه بعد گذر چند ساعتی کاملا برطرف می شود.

عمل بینی

اقدامات مهم بعد از رینوپلاستی

فرد باید بلافاصله بعد از هوشیاری از کمپرس یخ در نواحی گونه ها و لب قرار دهد تا از میزان تورم و کبودی کاسته شود، این فرآیند را تا 24 ساعت انجام دهد.

باید تا 5 ساعت بعد از هوشیاری چیزی میل نکند.

از دراز کشیدن بلافاصله بعد از عمل خودداری شود.

خودداری ازشنا یا فعالیت های سنگین تا دو هفته باید الزامی است.

ممکن است برای التیام درد، پزشک داروهای آرام بخش را تجویز نماید.

بعد از عمل، گچ بر روی بینی قرار داده می شود، لذا بیمار از آن به خوبی محافظت کند و از خیس و مرطوب شدن آن جلوگیری به عمل آورد.

جهت تماس با دکتر قربانی متخصص گوش و حلق و بینی می توانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.۰۲۱۸۸۶۷۳۱۸

چکیده مطلب

افراد در انتخاب جراح باید تمام جوانب را بررسی نمایند و صرفا هزینه برایشان در اولویت قرار نگیرد چرا که جراح  پلاستیک های خبره به دلیل تکرار و کثرت عمل در این زمینه متبحر شده اند، به طوری که متقاضیان از دیگر کشورها به دلیل تجربه ی آنان به ایران سفر می کنند. اما متذکر می شویم برخی پزشکان آماتور هم از این مجال سوء استفاده کرده اند و مطبی را بر پا نموده اند. به همین جهت تاکید ما برای یافتن جراح خوب و حاذق بسیار زیاد است.

برخی خدمات دکتر جهانگیر قربانی بهترین متخصص گوش و حلق و بینی عبارتنداز:

جراحی زیبایی بینی

درمان خرخر

درمان سینوزیت

و…

پاسخ

چهار × پنج =