لوزه سوم

لوزه سوم

آیا می دانید لوزه سوم چیست ؟ آیا از علائم لوزم سوم آگاهی دارید ؟

با ما همراه باشید تا در این بخش بیشتر با لوزه سوم و راه های تشخیص آن آشنا شوید .

لوزه چیست ؟

لوزه دو عدد غده در دو طرف گلو می باشد که به عنوان یک سد دفاعی ، مانع ورود میکروب ها به بدن می شود . لوزه ها بافت های  لنفاوی محسوب می شوند که در انتهای حلق و بالای گلو و پشت بینی قرار دارند . لوزه ها از بدو تولد وجود دارند و در قیاس با گلوی کودک کمی بزرگتر از حدطبیعی هستند.

لوزه سوم

عملکرد لوزه

لوزه ها یک زنگ خطر برای بدن می باشند  زیرا هر مشکلی که در بدن رخ دهد و یا بدن عفونتی داشته باشد  سریعا از خود واکنش نشان می دهند.َ لوزه ها در هر شرایطی مثل سرماخوردگی  و ایجاد عفونت به شدت متورم شده و همچنین تنفس را دچار مشکل می کند.

لوزه سوم

لوزه سوم نیز یک بافت لنفاوی دفاعی است که در منطقه حلق و پشت بینی قرار گرفته است و در وضعیت طبیعی به عنوان یک نیروی دفاعی بدن در منطقه حلق واقع شده است. لوزه سوم گاهی بدلیل عفونت های مکرر یا بزرگی انسدادی، مشکلاتی را برای کودک ایجاد می کند.

مشکلات لوزه سوم در کودک

با بزرگ شدن لوزه سوم در یک طفل شیر خوار تنفس دهانی پیدا می کند و امکان تنفس از راه بینی محدود می شود به این ترتیب با تنفس دهانی، کودک خرخر شبانه پیدا کرده و در صبح لبهایش خشک می شوند ودر بعضی مواقع بدلیل فشار لوزه سوم به منطقه حلق، کودک دچار مشکل شنوایی می شود و بدلیل اینکه گوش سنگین است نگاه کودک بصورت بهت زده می باشد. گاهی اوقات دلیل مشکلات شنوایی برای کودک فقط بزرگ بودن لوزه نیست و عفونت های مکرر در لوزه سوم می تواند یکی دیگر از عوامل کاهش شنوایی در کودک باشد.

بدلیل اینکه افت شنوایی بصورت تدریجی اتفاق می افتد و عفونت آن حاد نمی باشد لذا بعضی از خانواده ها در مورد این عفونت سهل انگاری می کنند به این ترتیب که عدم مراجعه به پزشک و عدم پیگیری مشکلات شنوایی کودک مزمن می شود وگاهی آنقدر طولانی می شود که درسنین ورود به مدرسه یا حتی مهد کودک ها  تشخیص داده می شود.

لوزه سوم تنها درکودکان وجود دارد؟

لوزه سوم در حالت طبیعی در زمان سن نوجوانی از بین می رود . این لوزه بدلیل اینکه یک جوانه لنفاوی می باشد و کوچک می شود تدریجا جذب می گردد ودر افراد بزرگسال مفهومی تحت عنوان لوزه سوم وجود ندارد.

جدی گرفتن موضوع لوزه سوم در کودکان

مشکلات شنوایی به دلیل اینکه مایعی پشت پرده گوش جمع می شود گاهی اوقات کم و گاهی زیاد می شود که باعث کاهش یا افزایش شنوایی در کودک می شود در این مواقع والدین احساس می کنند کودک بازیگوش و حواس پرتی دارد . اکیدا توصیه می شود که در صورت چنین مشکلاتی حتما بررسی شنوایی و بررسی وجود لوزه  سوم در کودکان انجام شود تا در صورت وجود مشکل سریعا برطرف گردد .

عوارض لوزه سوم

لازم است بدانید اگر کم شنوایی حاصل از لوزه سوم مستقر شود، ممکن است به صورت دائمی باقی بماند و منجر به مشکلات از این قبیل می شود:

  • مشکلات تکلمی
  • مشکلات رفتاری
  • اثر گذاری روی تُن صدای کودک
  • تاخیردرتکلم
  • تاخیر شروع کلام
  • اثرگذاری درهوش و ذکاوت کودک
جهت تماس با دکتر قربانی متخصص گوش و حلق و بینی می توانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.۰۲۱۸۸۶۷۳۱۸

راه های تشخیص لوزه سوم

  • تشخیص وجود لوزه سوم توسط پزشک با دیدن یک یا چند عکس ساده از کودک
  • بررسی شنوایی درکودک

نتیجه گیری

با توجه به حساسیت های مود در بیماری های کودکات و محدودیت های درمانی برای آن ها سعی شود در صورت مشاهده هر نوع علائمی ، خیلی زود به جراح گوش و حلق و بینی مراجعه شود .

پاسخ

پنج − 5 =