عوارض سینوزیت

عوارض سینوزیت

 • عفونت
  عفونت یک عارضه رایج سینوزیت است. بیشترین عفونت ویروسی است و با گذشت زمان بهتر می شود. آبیاری سالین و ضد انعقاد خوراکی ممکن است به بهبود علائم شما کمک کند .عفونت که بیش از 10 روز طول می کشد یا بدتر شود (بهتر می شود و پس از آن بدتر می شود) یک عفونت باکتریایی است. پزشک شما ممکن است یک طیف گسترده (برای پوشش بسیاری از باکتری های مختلف) و یا با هدایت فرهنگی به تجویز آنتی بیوتیک و دیگر روش ها اقدام کند. او همچنین ممکن است یک کورتیکواستروئید خوراکی مانند پردنیزون را برای کاهش التهاب سینوس ها تجویز کند. اسپری های کورتیکواستروییدی بینی ممکن است به کنترل درگیری التهاب مزمن کمک کند اما عفونت فوری را درمان نمی کند.
 • کاهش بویایی
  کاهش حس بویایی و یا از دست دادن بوی کامل ممکن است با سینوزیت رخ دهد. علل کاهش و یا از بین رفتن بوی حساسیت چندگانه (دربسیاری از دلایل مختلف)  ممکن است موقت یا دائمی باشد. به عنوان مثال، انسداد بینی می تواند سبب کاهش حس بویایی شود

با افتادن سینوسها ممکن است بو بهبود یابد. التهاب مزمن عصب بویایی می تواند باعث آسیب به پایان عصب شود. برخی از بیماران به طور موقت با کورتیکواستروئیدهای دهانی مواجه می شوند؛ با این حال،  ممکن است بهبودی نداشته باشند.

 • موکوسل
  موکوسل یک عارضه سینوزیت ناشی از انسداد تخلیه مخاطی از سینوس هاست که اگر درمان نشود ممکن است به ساختارهای اطراف گسترش یابد. سی تی اسکن یا MRI می تواند به تشخیص کمک کند. علائم ممکن است به طور موقت با دوره ای از آنتی بیوتیک ها و یا کورتیکواستروئیدهای خوراکی بهبود یابد، اما معمولا برای باز کردن سینوس های مسدود شده از جراحی استفاده می شود.
 • عفونت ساختارهای اطراف
  عفونت های ساختاری اطراف سینوسها به عوارض ناخوشایند سینوزیت گفته می شود.این ساختارها شامل چشم، رگ های خونی خونی، مغز، استخوان، و پوست بیش از حد است. عفونت که به چشم می رسد می تواند تغییرات دید، عفونت بافت چشم ، مجموعه ای از گرد و غبار در سوکت چشم و ایجاد عفونت و لخته شدن در رگ های خونی ایجاد کند.
  عفونت ممکن است از طریق جمجمه گسترش یابد تا مایع مغزی و نخاعی را درگیر کند، که منجر به مننژیت یا مغز می شود. عفونت می تواند به استخوان های زیرزمینی گسترش یابد و سبب استئومیلیت شود. عفونت سینوس ها همچنین می تواند به پوست نفوذ کند و باعث ایجاد سلولیت شود. این عوارض بسیار غیر معمول هستند، اما نیاز به توجه فوری و درمان تهاجمی از جمله بستری شدن، داروهای وریدی (از طریق ورید در جریان خون) و و یا جراحی دارد .

  عوارض سینوزیت

  عوارض سینوزیت

  هر دو بیماری بویایی و طعم دار توسط یک متخصص گوش و حلق و بینی درمان می شود.

پاسخ

18 − 8 =