انحراف تیغه بینی

انحراف تیغه بینی

انحراف تیغه بینی چه علائمی دارد و چگونه درمان می شود؟

سپتوم یا انحراف تیغه وسط بینی چیست؟

آیا انحراف بینی تنفس را سخت می‌کند؟

در این مقاله توضیحات جامع و اساسی پیرامون انحراف تیغه بینی گردآوری شده است، جهت کسب اطلاعات لازم بهتر است که این متن را تا انتها مطالعه نمایید. پس با ما همراه باشید.

سپتوم یا انحراف تیغه بینی عارضه ای است که تیغه بین بینی و غضروف های موجود در داخل سوراخ های بینی را نصف می کند. در واقع می توان گفت که باعث کج شدن مرکز آن می شود و باعث سخت شدن تنفس می شود.

شایان ذکر است که بگوییم حفره های بینی افراد با هم متفاوت است و ممکن است در برخی ناهماهنگی شدید در دریچه های بینی وجود داشته باشد.

انحراف-تیغه-بینی

علل انحراف تیغه بینی

علل انحراف تیغه بینی نامشخص و نامعلوم است اما اغلب این عارضه مادرزادی بوده و یا پس از تروما و ضربه به بینی ایجاد می شود. بهترین راه حل در این زمان مراجعه به یک متخصص گوش و حلق و بینی حاذق جهت درمان و برطرف کردن آن می باشد.

جهت تماس با دکترجهانگیر قربانی متخصص گوش و حلق و بینی می توانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.۰۲۱۸۸۶۷۳۱۸

علائم انحراف تیغه بینی

  • آبریزش های بینی مداوم
  • کیپ شدن یا گرفتگی بینی
  • خونریزی بینی
  • مشکل تنفسی
  • خروپف در خواب یا آپنه
  • عفونت های سینوسی
  • داشتن درد در صورت
  • سردردهای مزمن
  • بلند نفس کشیدن

گفته می شود اگر بیمار فورا به متخصص و پزشک معالج مراجعه نکند ممکن است که باعث ایجاد خطرات و عوارض جانبی جبران ناپذیری شود که از جمله به عفونت، کاهش حس بویایی، تنفس سخت، خونریزی، ایجاد سوراخ در تیغه بینی رخ دهد که درمان را مشکل می کند.

درمان انحراف تیغه بینی

بیمار برای درمان انحراف بینی باید در ابتدا مورد معاینه واقع شود تا پزشک معالج بهترین درمان را انتخاب نماید. اما درمان های این عارضه شامل:

درمان با دارو

درمان با جراحی

درمان ترکیبی

و…

اگر تیغه در داخل بینی جزئی و کوچک باشد، می توان با دارو درمان کرد اما گاهی اوقات جراح قادر نمی باشد که انحراف  جداره بینی را با دارو درمان نماید و باعث اختلال در تنفس می شود به همین دلیل  جراح اقدام به ایجاد برشی از داخل بینی می کند و استخوان های اضافی را حذف می نماید. این عمل مانند رینوپلاستی یا جراحی زیبایی بینی است فقط روش سپتوپلاستی را نیز در کنار آن انجام می دهند.

این جراحی نیاز به بیهوشی عمومی ندارد و به صورت سرپایی نیز قابل انجام است اما مدت زمان آن بسته به حجم غضروف و استخوان ایجاد شده در بینی دارد. یکی از مزایای عمل در این است که بیمار بعد از 3 الی 4 ساعت می تواند بیمارستان را ترک کند.

چکیده مطلب

اگر افراد هر یک از این علائم ذکر شده در آنان ایجاد شود و پزشک و متخصص گوش و حلق و بینی  نیز تایید نمایید که انحراف تیغه بینی دارند و در درمان اهمال ورزند، باعث ایجاد بیماری مانند سینوزیت مزمن یا آلرژی خواهد شد.

پاسخ

بیست − 4 =